| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży

Pracownica będąca w ciąży jest szczególnie chroniona przez prawo pracy. Ochrona dotyczy zarówno wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, jak i rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Przepisy dopuszczają jednak wypowiedzenie umowy o pracę osobie ciężarnej w zależności od konkretnej sytuacji. Taka możliwość istnieje na przykład wtedy, gdy firma ogłasza upadłość, pracownica jest zwolniona dyscyplinarnie lub też w przypadku, gdy kobieta została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony bądź na okres próbny powyżej 1 miesiąca  i rozwiązania umowy po upływie 3 miesiąca ciąży umowa jest automatycznie przedłużana do dnia porodu.

Umowa o pracę podlega szczególnej ochronie w sytuacji, gdy pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas określony lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres próbny powyżej 1 miesiąca. Reguluje to art. 41 Kodeksu pracy, zgodnie z którym:

”pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres pozwalający na rozwiązanie umowy w trybie bez wypowiedzenia, o którym mowa w art. 53 K.p.’.

Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownica została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo. Wówczas pracodawca może rozwiązać umowę z ciężarną bez konieczności przedłużania umowy o pracę do dnia porodu.

Jeśli pracodawca zawarł z kobietą w ciąży umowę o pracę na czas określony na okres zastępstwa w pracy innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, to w takim przypadku umowę na zastępstwo można rozwiązać bez obowiązku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Prawo zezwala także na rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży, jeśli rozwiązanie ma miejsce z winy pracownicy, np. w przypadku tak zwanej „dyscyplinarki” lub utraty uprawnienia do wykonywania zawodu (art. 177 K.p.) oraz w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy. Wówczas umowa z pracownicą w ciąży nie podlega ochronie. Tak samo jest w sytuacji, gdy kobieta w ciąży została zatrudniona na umowę zlecenie czy umowę o dzieło – obie te umowy nie gwarantują jej ochrony przed utratą pracy.

Co ważne, jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, przedsiębiorca powinien uzgodnić z nimi termin rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży.

Prawo dopuszcza również możliwość rozwiązania za porozumieniem stron umowy o pracę z pracownicą w okresie ochronnym, jeśli pracownica sama zrezygnuje z przysługującej jej ochrony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK