| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży

Pracownica będąca w ciąży jest szczególnie chroniona przez prawo pracy. Ochrona dotyczy zarówno wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, jak i rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Przepisy dopuszczają jednak wypowiedzenie umowy o pracę osobie ciężarnej w zależności od konkretnej sytuacji. Taka możliwość istnieje na przykład wtedy, gdy firma ogłasza upadłość, pracownica jest zwolniona dyscyplinarnie lub też w przypadku, gdy kobieta została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony bądź na okres próbny powyżej 1 miesiąca  i rozwiązania umowy po upływie 3 miesiąca ciąży umowa jest automatycznie przedłużana do dnia porodu.

Umowa o pracę podlega szczególnej ochronie w sytuacji, gdy pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas określony lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres próbny powyżej 1 miesiąca. Reguluje to art. 41 Kodeksu pracy, zgodnie z którym:

”pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres pozwalający na rozwiązanie umowy w trybie bez wypowiedzenia, o którym mowa w art. 53 K.p.’.

Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownica została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo. Wówczas pracodawca może rozwiązać umowę z ciężarną bez konieczności przedłużania umowy o pracę do dnia porodu.

Jeśli pracodawca zawarł z kobietą w ciąży umowę o pracę na czas określony na okres zastępstwa w pracy innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, to w takim przypadku umowę na zastępstwo można rozwiązać bez obowiązku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Prawo zezwala także na rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży, jeśli rozwiązanie ma miejsce z winy pracownicy, np. w przypadku tak zwanej „dyscyplinarki” lub utraty uprawnienia do wykonywania zawodu (art. 177 K.p.) oraz w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy. Wówczas umowa z pracownicą w ciąży nie podlega ochronie. Tak samo jest w sytuacji, gdy kobieta w ciąży została zatrudniona na umowę zlecenie czy umowę o dzieło – obie te umowy nie gwarantują jej ochrony przed utratą pracy.

Co ważne, jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, przedsiębiorca powinien uzgodnić z nimi termin rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży.

Prawo dopuszcza również możliwość rozwiązania za porozumieniem stron umowy o pracę z pracownicą w okresie ochronnym, jeśli pracownica sama zrezygnuje z przysługującej jej ochrony.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK