| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy

Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy

Rozmowa kwalifikacyjna to sztuka komunikacji, nie tylko słownej, ale - przede wszystkim - niewerbalnej. Cenną wiedzą może okazać się umiejętność odczytywania podstawowych emocji w ludzkiej mimice. W ten sposób możesz łatwo dowiedzieć się, co druga osoba naprawdę o Tobie myśli.

Przełożenie tej teorii na praktykę sprowadza się przede wszystkim do odpowiedzi na jedno pytanie: Czy emocje naszego rozmówcy zgadzają się z jego słowami?

“Zasada jest prosta - jeżeli mimika twarzy nie zgadza się z tym, co mówi czy rekruter, czy osoba rekrutowana, to można podejrzewać, że coś jest nie tak. Osoba taka może nie mówić nam prawdy lub może być po prostu bardzo zestresowana. W obydwu przypadkach warto zwrócić na to uwagę - w przypadku kłamstwa - pogłębić temat, w przypadku stresu - pomóc osobie.” - kontynuuje ekspert z portalu mediaCV.pl

Tysiąc czynników

Należy jednak pamiętać, że na naszą komunikację niewerbalną wpływa wiele czynników - podłoże biologiczne jest tylko jednym z nich. Ludzie mogą tłumić lub eksponować swoje emocje przez wychowanie, usposobienie, a nawet przez pewne tiki nerwowe.

“Kiedy będziesz chciał zastosować swoją nową wiedzę w praktyce - staraj się być ostrożnym w ocenie i nie bierz wszystkiego jako pewnika. Taka analiza może być bardzo pomocna, ale nie zawsze w pełni odzwierciedla rzeczywistość. Zawsze jednak nieco ją rozjaśnia.” - ostrzega Paweł Rusek.

Okazuje się, że ludzka twarz jest jak książka, a ludzkie emocje - są jej treścią. Warto wiedzieć, co opisuje i umieć ją odczytać.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK