| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to wyjątkowy sposób zakończenia stosunku pracy.

Zwolnienie dyscyplinarne to jednostronne oświadczenie pracodawcy, które skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Nie mamy tu do czynienia z żadnym okresem wypowiedzenia – rozstanie następuje z dnia na dzień.

Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika to wyjątkowy sposób zakończenia współpracy, a zatem nadaje się do zastosowania tylko w nadzwyczajnych wypadkach.

Normalnym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie i jeśli pracownik zawinił, ale w sposób lekki, to wypowiedzenie umowy jest wystarczającym środkiem zaradczym. Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczane przy wszystkich rodzajach umów, jednak może mieć miejsce tylko w oznaczonych prawem okolicznościach. Interpretacja przepisów musi mieć zatem na względzie słuszny interes pracownika. Podkreślał to wielokrotnie Sąd Najwyższy – rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł  Jak dyscyplinarnie zwolnić pracownika

W artykule szczegółowo omawiamy zasady zwolnień dyscyplinarnych, prawie wszystkie możliwe przypadki zwolnień, m.in.:

  • Na czym polega zwolnienie dyscyplinarne
  • Przestępstwo i zawiniona utrata uprawnień
  • Jak wygrać sprawę w sądzie

W artykule wiele przykładów i wziętych z życia sytuacji, które wypełniają przepisy treściowo. Omawiamy szczegółowo tryb zwolnień, obowiązki, pozycję pracowników chronionych i rolę związków zawodowych. Opisujemy pole manewru pracodawcy i najnowsze sądowe orzecznictwo. Zamieszczamy wreszcie wzory dokumentów i podpowiadamy, jak zachować się w sądzie.

Dodatkowo INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca:

Czy można zwolnić dyscyplinarnie w okresie wypowiedzenia

Czy można zwolnić dyscyplinarnie nietrzeźwego pracownika objętego terapią odwykową

Jak ustalić okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu wypowiedzenia

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »