| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o pracę - najczęstsze błędy

Umowa o pracę - najczęstsze błędy

Niektóre błędy popełniane przy zawieraniu umowy o pracę mogą spowodować, że umowa na czas określony zostanie uznana za umowę bezterminową. Będzie tak w przypadku, gdy pracodawca ustali w niej długi termin jej trwania, np. przekraczający 5 czy 6 lat. Natomiast podanie w umowie o zastępstwo daty końcowej może doprowadzić do jej przekształcenia w umowę na czas określony.

Artykuł pochodzi z

Prawidłowe wypełnienie umowy o pracę tylko z pozoru jest zadaniem prostym. W praktyce nawet doświadczonym specjalistom kadrowym zdarzają się błędy.

Błąd 1. Czternastodniowy termin wypowiedzenia w umowie na czas określony

Wypowiedzenie umowy na czas określony jest możliwe po spełnieniu 2 warunków, tj. gdy:

- umowa została zawarta na okres przekraczający 6 miesięcy,

- w treści umowy znalazła się klauzula o dopuszczalności rozwiązania z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Wyznaczony przez ustawodawcę 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy na czas określony bywa utożsamiany z okresem 14-dniowym. Stąd w umowach o pracę można spotkać się z zapisem o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia przez każdą ze stron stosunku pracy. Wspomniany zapis jest jednak błędny, co wynika z ustawowej metody obliczania okresu wypowiedzenia. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia zawsze musi kończyć się w sobotę i nie może być krótszy niż pełne 2 tygodnie. Na skutek tego, jeśli wypowiedzenie zostanie wręczone pracownikowi w innym dniu tygodnia niż piątek, będzie ono obejmowało nieco dłuższy okres niż 2 kalendarzowe tygodnie.

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy na czas określony w środę 1 października 2014 r. W tej sytuacji okres wypowiedzenia upływa dopiero 18 października 2014 r. Faktycznie jest więc on dłuższy niż 14 dni.

Umieszczenie w umowie o pracę na czas określony klauzuli o możliwości 14-dniowego wypowiedzenia jest zatem niegodne z przepisami. Taki okres wypowiedzenia, jeżeli został zamieszczony w umowie o pracę, powoduje, że w przypadku gdy wypowiedzenie złoży pracownik, okres wypowiedzenia liczymy zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, natomiast jeżeli dokona go pracodawca, ustalamy go zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Wynika to z tego, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy, ponieważ są one nieważne. Zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Skutki umieszczenia w umowie o pracę klauzuli o 14-dniowym wypowiedzeniu są dla pracodawcy niekorzystne, gdyż pracownik może wcześniej zakończyć okres wypowiedzenia, nawet jeżeli pracodawca jeszcze go potrzebuje. Możliwość skorzystania z krótszego okresu wypowiedzenia – jako korzystniejszego – ma bowiem tylko pracownik.

Pracownik znalazł lepszą pracę i w związku z tym w poniedziałek 8 września 2014 r. złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. W umowie o pracę umieszczono klauzulę o 14-dniowym wypowiedzeniu. Jako że dla pracownika korzystniejsze było szybsze rozwiązanie umowy, okres wypowiedzenia upłynął we wtorek 23 września 2014 r., chociaż pracodawcy zależało na jak najdłuższym zatrudnianiu pracownika z uwagi na spiętrzenie pracy. W sytuacji jednak, gdyby wypowiedzenia dokonywał pracodawca – okres wypowiedzenia zakończyłby się w sobotę 27 września 2014 r., nawet gdyby w interesie pracodawcy było jak najszybsze rozstanie z pracownikiem.

Przykład poprawnego sformułowania klauzuli o wypowiedzeniu w umowie na czas określony

„Umowa o pracę może być wypowiedziana przez każdą ze stron stosunku pracy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia”.

Jakub Ziarno

Więcej w artykule: 8 błędów przy sporządzaniu umowy o pracę

Artykuł omawia najczęściej popełniane błędy pojawiające się przy sporządzaniu umów o pracę. Podpowiada, jak poprawnie formułować niektóre zapisy, aby takich błędów unikać. Zawiera również szereg praktycznych przykładów oraz wzór umowy o pracę na czas określony.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK