REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki

Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki
Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa sektora Nowoczesnej Gospodarki w III kw. 2014 r. odnotowały 4,03 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Innowacyjne firmy poprawiły więc swoje dotychczasowe wyniki i wyprzedziły ogół rynku – tak wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” opracowanego przez ADP Polska.

Jak wynika z danych, wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce ponownie nabiera tempa.  Po nieznacznym wyhamowaniu w I poł. roku, Nowoczesna Gospodarka odnotowała 4,03 proc. wzrost, co stanowi poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. 2014 r. (↑ 3,72 proc.) oraz przed rokiem, w III kw. 2013 r. (↑ 3,92 proc.). 2014 rok jest również przychylny dla ogółu rynku.  Od stycznia Główny Urząd Statystyczny odnotowuje wzrost zatrudnienia w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce, a zmiany in plus zostały utrzymane też w III kw. 2014 r. (↑ 0,7 proc.), przy średniej stopie bezrobocia na poziomie 11,5 proc.[1]

Autopromocja

Z analizy zmian zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki wynika, że w III kw. 2014 r. prym wiodły przedsiębiorstwa usługowe, które odnotowały 4,37 proc. wzrost zatrudnienia, co stanowiło istotną poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. (↑ 3,64 proc.) oraz przed rokiem (↑ 2,85 proc.).  Dla porównania, wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 3,42 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.  O ile w firmach produkcyjnych na prowadzenie wysunęły się mniejsze przedsiębiorstwa (↑ 4,87 proc.), o tyle w firmach usługowych wyższy wzrost zatrudnienia zarejestrowały największe podmioty (↑ 4,46 proc.).  Zestawienie danych z obu sektorów (średnia ważona) wskazuje na wyższy wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki zatrudniających do 500 pracowników.  Przedsiębiorstwa te zwiększyły zatrudnienie o 4,39 proc., czyli o 0,54 punktu procentowego więcej w porównaniu do 3,85 proc. wzrostu odnotowanego w dużych firmach, zatrudniających powyżej 500 pracowników.

Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca

Sektor Nowoczesnej Gospodarki ponownie przekroczył 4 proc. granicę wzrostu zatrudnienia.  Innowacyjne firmy poprawiły zatem swoje dotychczasowe wyniki, a przy tym wyprzedziły cały rynek.  Wzrost ten wynika z bardzo prostego schematu – przedsiębiorstwa, które powierzają część obowiązków zewnętrznym specjalistom, mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, udoskonalać produkty czy usługi, pozyskiwać nowych klientów, a przy tym rozwijać biznes i zatrudniać specjalistów, którzy przyczynią się do dalszego wzrostu firmy.  Oprócz znacząco niższych kosztów, outsourcing jest po prostu narzędziem sterowania rozwojem firmy oraz jej innowacyjnością.  Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki adaptują zachodnie wzorce biznesowe, gdzie outsourcing jest powszechny, dlatego systematycznie rosną, co każdorazowo znajduje odzwierciedlenie w naszych raportach.  Czy jeśli ogół rynku zaimplementuje ten model, odnotujemy wzrosty zatrudnienia w całej gospodarce?  Na pewno, ale to musi potrwać.  Zmiany w biznesie to kwestia ewolucji, a nie rewolucji.  Jednak ta ewolucja już trwa.  Polskie firmy coraz bardziej się specjalizują, z większą odwagą pozyskują klientów zagranicą, koniunktura się poprawia, a bezrobocie spada.  Od początku roku GUS odnotowuje wzrost zatrudnienia – nieznaczny, ale in plus.  Prognozy dla polskiej gospodarki są dobre.  Jeśli tendencje się utrzymają, cały sektor przedsiębiorstw zakończy rok na plusie, choć Nowoczesna Gospodarka z pewnością jeszcze długo będzie wyprzedzać rynek przynajmniej o kilka długości – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mobilność pracowników

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” jest ósmym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.  Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q3 2011 – Q3 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce.  Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami.  Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca.  Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.  Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym.  W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie.  Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład.  Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację.  Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: http://www.adp.pl/assets/vfs///Site-20/Raport-ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Q3-2014.pdf


Podyskutuj o tym na naszym FORUM


OKIEM EKSPERTA:

Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

W Nowoczesnej Gospodarce prym nadal wiodą mniejsze firmy.  Już czwarty kwartał z rzędu przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników odnotowały wyższy wzrost zatrudnienia niż największe podmioty.  Zjawisko to wynika z elastyczności – im mniejsza firma, tym szybciej i efektywniej reaguje na sytuację rynkową.  W obliczu dynamicznych zmian, wygrywa bowiem ten, kto jako pierwszy dostosuje swoją ofertę czy poziom zatrudnienia do wymogów klientów.

Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club

Sektor tzw. Nowoczesnej Gospodarki jest motorem napędzającym wzrost.  Firmy te stale się rozwijają, znajdując jednocześnie nowe sposoby produkcji, obniżające koszty.  Ponadto, co chwilę słyszymy o kolejnych odkryciach, które są następnie adaptowane na potrzeby rynku.  Daleko nie szukając – grafen czy drukarki 3D.  Usługi oparte na tych odkryciach będą stopniowo wypierały dotychczasowe technologie, a w konsekwencji tworzyły inne, nowe miejsca pracy.  Oczywiście wzrost zatrudnienia jest zawsze wypadkową kilku elementów – po pierwsze dostępności specjalistów, po drugie niskich kosztów wytwarzania produktu bądź usługi, po trzecie zbudowania i rozwoju grupy klientów.  Warto jednak pamiętać, że każde nowe miejsce pracy w Nowoczesnej Gospodarce przyczynia się do powstania kolejnych stanowisk w innych branżach.  Ostatnie miesiące 2014 mogą przynieść zatrzymanie spadku bezrobocia. Jeśli sytuacja na świecie będzie stabilna, możemy oczekiwać kolejnych spadków bezrobocia w przyszłym roku.

Anna Piotrowska, Kierownik ds. Zasobów Ludzkich, Sofrecom Polska – firmy doradczej z Grupy Orange

Wzrost zatrudnienia w firmach usługowych odnotowany w raporcie ADP jest wynikiem ciągłego przekształcania się naszej gospodarki w gospodarkę opartą na usługach i wiedzy.  Te zmiany odczuwamy również w naszej firmie – w III kw. zwiększyliśmy zatrudnienie o 4,82 proc.  Poszukiwaliśmy wysokokwalifikowanych ekspertów z obszarów, które mają duży potencjał rozwojowy m.in. Business Intelligence, Data Mining, Big Data oraz programowanie.  Patrząc na cały rynek, nie mamy wątpliwości, że sektor usług będzie nadal dynamicznie rósł.  W przypadku Polski jest jeszcze na to duża przestrzeń.  Udział usług w polskim PKB to 62,7 proc., podczas gdy w USA wartość ta sięga niemal 80 proc, w UE ok. 73 proc.  W polskiej branży usług dla biznesu pracuje już 120 tys. osób.  Szacuje się, że do końca roku sektor przyjmie do pracy kolejne 15–20 tys. pracowników.  Tylko od początku 2013 r. w naszym kraju zaczęło działać ponad 60 nowych centrów obsługi biznesu.  Ponadto w rankingach czołowych destynacji w zakresie outsourcingu, polskie miasta zajmują bardzo wysokie pozycje: Kraków – 9. miejsce, Warszawa – 32. miejsce, Wrocław – 65. miejsce.  Dane wyraźnie wskazują, że polski sektor usług jest doceniany i będzie się rozwijał.  Wraz z rozwojem usług, będzie oczywiście rosło także zatrudnienie, szczególnie w firmach zaliczanych do tzn. Nowoczesnej Gospodarki.



[1] Źródło: Źródło: Informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. I-III kwartał 2014 r., Główny Urząd Statystyczny, 22 października 2014 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5693/19/1/1/oz_informacja_o_syt_spol_gosp_kraju_i-iiikw2014.pdf


Źródło: ADP Polska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

    Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    REKLAMA