| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania. Jak starać się o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak rozliczać osiągnięte tam dochody?

Ze względu na ciągle odzywający się kryzys nie wystarczy już tylko pojechać i załapać pracę. Coraz częściej od aplikantów wymagane jest posiadanie Życiorysu oraz Listu Motywacyjnego odpowiednio skomponowanego do stanowiska pracy. Bardzo często można spotkać się z formularzem aplikacyjnym, który jest wystawiany przez pracodawców albo agencje pracy. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj twa od 30-40 minut, musimy się do niej przygotować ponieważ bardzo często pytania dotyczą informacji o miejscu zatrudnienia. Zdarza się, że zostaniesz poproszony o wypełnienie testu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy należy sprawdzić czy podane warunki nie odbiegają od wcześniejszych. Upewnijmy się, że wszystkie punkty umowy są dla nas zdrumiałe.

Najczęściej zawieranymi umowami są te o pracę, różnią się tylko czasem zatrudnienia. Średni czas pracy szacuje się na 37,5 h. Dodatkowo pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby w tygodniu pracował więcej niż 48 godzin, jeśli dochodzi do takiej sytuacji musi dojść do pisemnej zgody. Przy zatrudnieniu na cały etat przysługuje nam około 28 dni - chyba, że z jakiś przyczyn urlop zostaje zniesiony.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Po zakończeniu roku podatkowego powinniśmy otrzymać od pracodawcy podsumowujący dokument płacowy i podatkowy. Dokument P45 jest wydawany, jeśli przerwiemy zatrudnienie w trakcie trwania roku podatkowego, natomiast P60 otrzymuje się po zakończeniu roku podatkowego. Rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii trwa od 5 kwietnia do 6 kwietnia roku następnego. Pracodawca powinien też wydawać co miesiąc, bądź co tydzień odcinki wypłaty – tzw. Payslipy. Osoby pracujące w ramach samo-zatrudnienia mają obowiązek rozliczania się z angielskim fiskusem. Czas składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną mija 31 października, a droga papierową do 31 stycznia. Brak przedstawienia w urzędzie  deklaracji skutkuje nałożeniem kary, która wzrasta wraz z każdym miesiącem zwłoki . Ważne przed rozpoczęciem pracy jest także wystąpienie o nr ubezpieczenia NIN – National Insurance Number. Na podstawie tego numeru są odprowadzane składki ubezpieczeniowe. Składając zeznanie podatkowe możemy liczyć na zwrot nadpłaconej części podatku. Zwrot  nadpłaconego podatku dostajemy od HMRC w formie czeku lub przelewu bankowego.

Przed wyjazdem można zasięgnąć języka w agencjach pracy odnośnie warunków zatrudnienia oraz firmach rozliczających podatki, aby zabezpieczyć się przed osobami, które będą starały się nas wykorzystać.

Źródło: RT TAX

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zdjęcia

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK