| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania. Jak starać się o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak rozliczać osiągnięte tam dochody?

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania.

Mimo iż w roku 2009 w Stanach Zjednoczonych zaczął się kryzys gospodarczy, który dość mocno uderzył w gospodarkę Wielkiej Brytanii, większość Polaków przebywających na Wyspach nie zdecydowała się na powrót. Wg. szacunków polskich urzędów statystycznych określono, iż ponad 30% rodaków powinna powrócić na stałe do kraju. Do dzisiaj pamiętne są wystąpienia naszego premiera i zapewnienia o „drugiej Irlandii”. Natomiast do kraju nie powróciło więcej niż 15% emigrantów. Jedną z głównych przyczyn powrotu nie jest utrata pracy, a tęsknota za bliskimi i krajem. Pozostała część wolała pozostać w Wielkiej Brytanii chociażby pobierając zasiłki, ponieważ w Polsce mogli liczyć tylko i wyłącznie na jeszcze gorsze warunki. Wśród Polaków przebywających na Wyspach przeprowadzono badania dotyczące powrotu do kraju. Większość ankietowanych postawiła znak zapytania, inni odpowiadali, że nie jest znana im bliższa data, bądź podawali mocno odległe w czasie terminy. Świadczy to jedynie o tym, iż należy przemyśleć sprawę wyjazdu do Zjednoczonego Królestwa pomimo perturbacji gospodarczych nadal jest wiele wolnych miejsc pracy. Niedawno głośna była sytuacja, w której na stronie Jobcentre – urząd pracy- zamieszczono ogłoszenie w języku polskim! Do tej pory co 3 Polak myśli o wyjeździe za granicę i dlatego też liczba emigrantów mniej więcej utrzymuje się na stałym poziomie.

Oprócz skorzystania z pomocy Jobcentre podczas poszukiwań zatrudnienia, mamy szeroki wachlarz możliwości. Największym źródłem informacji na temat pracy są strony internetowe ze specjalnie przygotowanymi ofertami. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy wybieraniu propozycji zatrudnienia, ponieważ za atrakcyjnymi ofertami mogą się kryć oszuści żerujący na osobach silnie zmotywowanych. Warto posiłkować się więc agencjami pracy na terenie Polski lub Wielkiej Brytanii. Wszyscy muszą się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach mogą być pobierane opłaty za koszty administracyjne, badania lekarskie albo dodatkowe szkolenia.  Zazwyczaj oferty pracy są dopasowane do kwalifikacji pracownika lub otrzymujemy możliwość przekwalifikowania się. Dobrze jest jeśli posiadamy znajomych, którzy maja rozeznanie i mogą nam polecić sprawdzone miejsca. Należy także śledzić główne dzienniki wydawane przez Brytyjczyków np.: The Times, The Guardian, The Independent.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Polecamy artykuły

Ekspert:

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zdjęcia

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK