REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania. Jak starać się o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak rozliczać osiągnięte tam dochody?

Autopromocja

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania.

Mimo iż w roku 2009 w Stanach Zjednoczonych zaczął się kryzys gospodarczy, który dość mocno uderzył w gospodarkę Wielkiej Brytanii, większość Polaków przebywających na Wyspach nie zdecydowała się na powrót. Wg. szacunków polskich urzędów statystycznych określono, iż ponad 30% rodaków powinna powrócić na stałe do kraju. Do dzisiaj pamiętne są wystąpienia naszego premiera i zapewnienia o „drugiej Irlandii”. Natomiast do kraju nie powróciło więcej niż 15% emigrantów. Jedną z głównych przyczyn powrotu nie jest utrata pracy, a tęsknota za bliskimi i krajem. Pozostała część wolała pozostać w Wielkiej Brytanii chociażby pobierając zasiłki, ponieważ w Polsce mogli liczyć tylko i wyłącznie na jeszcze gorsze warunki. Wśród Polaków przebywających na Wyspach przeprowadzono badania dotyczące powrotu do kraju. Większość ankietowanych postawiła znak zapytania, inni odpowiadali, że nie jest znana im bliższa data, bądź podawali mocno odległe w czasie terminy. Świadczy to jedynie o tym, iż należy przemyśleć sprawę wyjazdu do Zjednoczonego Królestwa pomimo perturbacji gospodarczych nadal jest wiele wolnych miejsc pracy. Niedawno głośna była sytuacja, w której na stronie Jobcentre – urząd pracy- zamieszczono ogłoszenie w języku polskim! Do tej pory co 3 Polak myśli o wyjeździe za granicę i dlatego też liczba emigrantów mniej więcej utrzymuje się na stałym poziomie.

Oprócz skorzystania z pomocy Jobcentre podczas poszukiwań zatrudnienia, mamy szeroki wachlarz możliwości. Największym źródłem informacji na temat pracy są strony internetowe ze specjalnie przygotowanymi ofertami. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy wybieraniu propozycji zatrudnienia, ponieważ za atrakcyjnymi ofertami mogą się kryć oszuści żerujący na osobach silnie zmotywowanych. Warto posiłkować się więc agencjami pracy na terenie Polski lub Wielkiej Brytanii. Wszyscy muszą się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach mogą być pobierane opłaty za koszty administracyjne, badania lekarskie albo dodatkowe szkolenia.  Zazwyczaj oferty pracy są dopasowane do kwalifikacji pracownika lub otrzymujemy możliwość przekwalifikowania się. Dobrze jest jeśli posiadamy znajomych, którzy maja rozeznanie i mogą nam polecić sprawdzone miejsca. Należy także śledzić główne dzienniki wydawane przez Brytyjczyków np.: The Times, The Guardian, The Independent.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na ciągle odzywający się kryzys nie wystarczy już tylko pojechać i załapać pracę. Coraz częściej od aplikantów wymagane jest posiadanie Życiorysu oraz Listu Motywacyjnego odpowiednio skomponowanego do stanowiska pracy. Bardzo często można spotkać się z formularzem aplikacyjnym, który jest wystawiany przez pracodawców albo agencje pracy. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj twa od 30-40 minut, musimy się do niej przygotować ponieważ bardzo często pytania dotyczą informacji o miejscu zatrudnienia. Zdarza się, że zostaniesz poproszony o wypełnienie testu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy należy sprawdzić czy podane warunki nie odbiegają od wcześniejszych. Upewnijmy się, że wszystkie punkty umowy są dla nas zdrumiałe.

Najczęściej zawieranymi umowami są te o pracę, różnią się tylko czasem zatrudnienia. Średni czas pracy szacuje się na 37,5 h. Dodatkowo pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby w tygodniu pracował więcej niż 48 godzin, jeśli dochodzi do takiej sytuacji musi dojść do pisemnej zgody. Przy zatrudnieniu na cały etat przysługuje nam około 28 dni - chyba, że z jakiś przyczyn urlop zostaje zniesiony.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Po zakończeniu roku podatkowego powinniśmy otrzymać od pracodawcy podsumowujący dokument płacowy i podatkowy. Dokument P45 jest wydawany, jeśli przerwiemy zatrudnienie w trakcie trwania roku podatkowego, natomiast P60 otrzymuje się po zakończeniu roku podatkowego. Rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii trwa od 5 kwietnia do 6 kwietnia roku następnego. Pracodawca powinien też wydawać co miesiąc, bądź co tydzień odcinki wypłaty – tzw. Payslipy. Osoby pracujące w ramach samo-zatrudnienia mają obowiązek rozliczania się z angielskim fiskusem. Czas składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną mija 31 października, a droga papierową do 31 stycznia. Brak przedstawienia w urzędzie  deklaracji skutkuje nałożeniem kary, która wzrasta wraz z każdym miesiącem zwłoki . Ważne przed rozpoczęciem pracy jest także wystąpienie o nr ubezpieczenia NIN – National Insurance Number. Na podstawie tego numeru są odprowadzane składki ubezpieczeniowe. Składając zeznanie podatkowe możemy liczyć na zwrot nadpłaconej części podatku. Zwrot  nadpłaconego podatku dostajemy od HMRC w formie czeku lub przelewu bankowego.

Przed wyjazdem można zasięgnąć języka w agencjach pracy odnośnie warunków zatrudnienia oraz firmach rozliczających podatki, aby zabezpieczyć się przed osobami, które będą starały się nas wykorzystać.

Źródło: RT TAX

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
RT Tax Poland
Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA