REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania. Jak starać się o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak rozliczać osiągnięte tam dochody?

Autopromocja

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania.

Mimo iż w roku 2009 w Stanach Zjednoczonych zaczął się kryzys gospodarczy, który dość mocno uderzył w gospodarkę Wielkiej Brytanii, większość Polaków przebywających na Wyspach nie zdecydowała się na powrót. Wg. szacunków polskich urzędów statystycznych określono, iż ponad 30% rodaków powinna powrócić na stałe do kraju. Do dzisiaj pamiętne są wystąpienia naszego premiera i zapewnienia o „drugiej Irlandii”. Natomiast do kraju nie powróciło więcej niż 15% emigrantów. Jedną z głównych przyczyn powrotu nie jest utrata pracy, a tęsknota za bliskimi i krajem. Pozostała część wolała pozostać w Wielkiej Brytanii chociażby pobierając zasiłki, ponieważ w Polsce mogli liczyć tylko i wyłącznie na jeszcze gorsze warunki. Wśród Polaków przebywających na Wyspach przeprowadzono badania dotyczące powrotu do kraju. Większość ankietowanych postawiła znak zapytania, inni odpowiadali, że nie jest znana im bliższa data, bądź podawali mocno odległe w czasie terminy. Świadczy to jedynie o tym, iż należy przemyśleć sprawę wyjazdu do Zjednoczonego Królestwa pomimo perturbacji gospodarczych nadal jest wiele wolnych miejsc pracy. Niedawno głośna była sytuacja, w której na stronie Jobcentre – urząd pracy- zamieszczono ogłoszenie w języku polskim! Do tej pory co 3 Polak myśli o wyjeździe za granicę i dlatego też liczba emigrantów mniej więcej utrzymuje się na stałym poziomie.

Oprócz skorzystania z pomocy Jobcentre podczas poszukiwań zatrudnienia, mamy szeroki wachlarz możliwości. Największym źródłem informacji na temat pracy są strony internetowe ze specjalnie przygotowanymi ofertami. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy wybieraniu propozycji zatrudnienia, ponieważ za atrakcyjnymi ofertami mogą się kryć oszuści żerujący na osobach silnie zmotywowanych. Warto posiłkować się więc agencjami pracy na terenie Polski lub Wielkiej Brytanii. Wszyscy muszą się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach mogą być pobierane opłaty za koszty administracyjne, badania lekarskie albo dodatkowe szkolenia.  Zazwyczaj oferty pracy są dopasowane do kwalifikacji pracownika lub otrzymujemy możliwość przekwalifikowania się. Dobrze jest jeśli posiadamy znajomych, którzy maja rozeznanie i mogą nam polecić sprawdzone miejsca. Należy także śledzić główne dzienniki wydawane przez Brytyjczyków np.: The Times, The Guardian, The Independent.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na ciągle odzywający się kryzys nie wystarczy już tylko pojechać i załapać pracę. Coraz częściej od aplikantów wymagane jest posiadanie Życiorysu oraz Listu Motywacyjnego odpowiednio skomponowanego do stanowiska pracy. Bardzo często można spotkać się z formularzem aplikacyjnym, który jest wystawiany przez pracodawców albo agencje pracy. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj twa od 30-40 minut, musimy się do niej przygotować ponieważ bardzo często pytania dotyczą informacji o miejscu zatrudnienia. Zdarza się, że zostaniesz poproszony o wypełnienie testu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy należy sprawdzić czy podane warunki nie odbiegają od wcześniejszych. Upewnijmy się, że wszystkie punkty umowy są dla nas zdrumiałe.

Najczęściej zawieranymi umowami są te o pracę, różnią się tylko czasem zatrudnienia. Średni czas pracy szacuje się na 37,5 h. Dodatkowo pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby w tygodniu pracował więcej niż 48 godzin, jeśli dochodzi do takiej sytuacji musi dojść do pisemnej zgody. Przy zatrudnieniu na cały etat przysługuje nam około 28 dni - chyba, że z jakiś przyczyn urlop zostaje zniesiony.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Po zakończeniu roku podatkowego powinniśmy otrzymać od pracodawcy podsumowujący dokument płacowy i podatkowy. Dokument P45 jest wydawany, jeśli przerwiemy zatrudnienie w trakcie trwania roku podatkowego, natomiast P60 otrzymuje się po zakończeniu roku podatkowego. Rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii trwa od 5 kwietnia do 6 kwietnia roku następnego. Pracodawca powinien też wydawać co miesiąc, bądź co tydzień odcinki wypłaty – tzw. Payslipy. Osoby pracujące w ramach samo-zatrudnienia mają obowiązek rozliczania się z angielskim fiskusem. Czas składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną mija 31 października, a droga papierową do 31 stycznia. Brak przedstawienia w urzędzie  deklaracji skutkuje nałożeniem kary, która wzrasta wraz z każdym miesiącem zwłoki . Ważne przed rozpoczęciem pracy jest także wystąpienie o nr ubezpieczenia NIN – National Insurance Number. Na podstawie tego numeru są odprowadzane składki ubezpieczeniowe. Składając zeznanie podatkowe możemy liczyć na zwrot nadpłaconej części podatku. Zwrot  nadpłaconego podatku dostajemy od HMRC w formie czeku lub przelewu bankowego.

Przed wyjazdem można zasięgnąć języka w agencjach pracy odnośnie warunków zatrudnienia oraz firmach rozliczających podatki, aby zabezpieczyć się przed osobami, które będą starały się nas wykorzystać.

Źródło: RT TAX

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
RT Tax Poland
Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA