| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Informacja o warunkach zatrudnienia

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę powinien przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia. Takie sformułowanie tego obowiązku oznacza, że jeśli nawet pracownik zawrze umowę o pracę na kilka miesięcy przed rozpoczęciem pracy, to informację o warunkach zatrudnienia trzeba mu przekazać najpóźniej w ciągu tygodnia od podpisania tej umowy.

Artykuł pochodzi z

Zakres informacji o warunkach zatrudnienia różni się w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. Pracodawca zawsze informuje na piśmie pracownika o:

● obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

● częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,

● wymiarze urlopu wypoczynkowego,

● długości okresu wypowiedzenia,

● układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Natomiast gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy (jeśli w firmie obowiązuje układ zbiorowy pracy lub pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników), dodatkowo informuje pracowników o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – o czym powinien pamiętać pracownik

Zmiana warunków zatrudnienia wymaga formy pisemnej. Należy o niej poinformować pracownika niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tej zmiany, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).

Wskazówka 1. Informacja o warunkach zatrudnienia musi być zindywidualizowana

Informacja o warunkach zatrudnienia musi być podana w sposób zindywidualizowany, tzn. należy przedstawić pracownikowi do wiadomości obowiązujący go np. wymiar urlopu wypoczynkowego i długość okresu wypowiedzenia, a nie wszystkie przewidziane w przepisach okresy wypowiedzenia umów o pracę czy ogólne przepisy o wymiarze urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 listopada 2014 r. do 31 maja 2015 r. Wcześniej w 2014 r. nigdzie nie pracował. Umowa przewiduje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Staż pracy pracownika wynosi ponad 10 lat. W informacji o warunkach zatrudnienia należało przekazać pracownikowi, że wymiar jego urlopu wypoczynkowego wynosi w 2014 r. proporcjonalnie do okresu zatrudnienia 5 dni, a od 1 stycznia 2015 r. wymiar urlopu wypoczynkowego wyniesie proporcjonalnie do okresu pracy 11 dni (26 dni x 5/12). Ponadto należy mu podać, że obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK