| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Informacja o warunkach zatrudnienia

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę powinien przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia. Takie sformułowanie tego obowiązku oznacza, że jeśli nawet pracownik zawrze umowę o pracę na kilka miesięcy przed rozpoczęciem pracy, to informację o warunkach zatrudnienia trzeba mu przekazać najpóźniej w ciągu tygodnia od podpisania tej umowy.

Artykuł pochodzi z

Zakres informacji o warunkach zatrudnienia różni się w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. Pracodawca zawsze informuje na piśmie pracownika o:

● obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

● częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,

● wymiarze urlopu wypoczynkowego,

● długości okresu wypowiedzenia,

● układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Natomiast gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy (jeśli w firmie obowiązuje układ zbiorowy pracy lub pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników), dodatkowo informuje pracowników o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – o czym powinien pamiętać pracownik

Zmiana warunków zatrudnienia wymaga formy pisemnej. Należy o niej poinformować pracownika niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tej zmiany, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).

Wskazówka 1. Informacja o warunkach zatrudnienia musi być zindywidualizowana

Informacja o warunkach zatrudnienia musi być podana w sposób zindywidualizowany, tzn. należy przedstawić pracownikowi do wiadomości obowiązujący go np. wymiar urlopu wypoczynkowego i długość okresu wypowiedzenia, a nie wszystkie przewidziane w przepisach okresy wypowiedzenia umów o pracę czy ogólne przepisy o wymiarze urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 listopada 2014 r. do 31 maja 2015 r. Wcześniej w 2014 r. nigdzie nie pracował. Umowa przewiduje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Staż pracy pracownika wynosi ponad 10 lat. W informacji o warunkach zatrudnienia należało przekazać pracownikowi, że wymiar jego urlopu wypoczynkowego wynosi w 2014 r. proporcjonalnie do okresu zatrudnienia 5 dni, a od 1 stycznia 2015 r. wymiar urlopu wypoczynkowego wyniesie proporcjonalnie do okresu pracy 11 dni (26 dni x 5/12). Ponadto należy mu podać, że obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK