| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Takiego maja nie było od lat – więcej ofert pracy

Takiego maja nie było od lat – więcej ofert pracy

Miarą ożywienia na rynku pracy jest między innymi liczba ofert publikowanych na portalach pracy. W maju 2015 r. InfoPraca zaobserwowała dynamiczny wzrost publikacji, zarówno ze strony dużych, jak i małych oraz średnich firm.

Rekordowo

Na portalu InfoPraca zarejestrowało się około 20 proc. więcej firm publikujących nowe oferty pracy niż w kwietniu. Duży w tym udział mają przedsiębiorstwa małe i średnie, czyli SME. Zauważalny jest również wzrost aktywności dużych firm – zamieściły o 51 proc. więcej ofert niż w kwietniu. Już w marcu SME miały do zaoferowania ponad 4300 ofert pracy, w kwietniu ponad 4600, a w maju niemal 4800.

Zdaniem Marka Jurkiewicza, General Managera InfoPracy, postawa firm małych i średnich jest najlepszym barometrem nastrojów. To one napędzają w głównej mierze polską gospodarkę, tworząc ponad 2/3 PKB. Decyzja o zwiększaniu zatrudnienia poprzedzona jest wnikliwą analizą i następuje z reguły wtedy, kiedy pojawia się coraz więcej sygnałów świadczących o poprawie koniunktury gospodarczej.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Branżowo

Analizując oferty opublikowane przez firmy z poszczególnych branż, miano lidera przypadło ponownie IT (wzrost liczby ofert o 74 proc. w porównaniu z kwietniem). Następne w kolejności są usługi związane z consultingiem (wzrost o 5,8 proc.) i handlem (spadek o 2 proc.). Za nimi produkcja (wzrost o 7,9 proc.), budownictwo (wzrost o 9,4 proc.), handel  i dystrybucja (spadek o 21,7 proc.), e-handel/nowe media (spadek o 4 proc.) oraz bankowość/finanse (spadek o 7,5 proc.).

Regionalnie

Wśród województw przewodzi mazowieckie – łącznie związanych z nim jest niemal 4570 ofert. Na pierwszym miejscu oferty IT – dla programistów i analityków, a za nimi dotyczące obsługi klienta.

Mazowieckiemu ustąpiło śląskie – 2276. Tu dominują oferty z branży produkcji przemysłowej.

Za śląskim dolnośląskie – 2231, gdzie listę ofert otwierają IT – dla programistów i analityków, w drugiej kolejności umiejscowiły się z branży produkcji przemysłowej.

W małopolskim pojawiło się 1806 ofert, wśród nich prym wiodą IT – dla programistów i analityków, wyprzedzając branżę produkcji przemysłowej.

W wielkopolskim zanotowano 1307 ofert, z czego najwięcej przypadło branży produkcji przemysłowej.

Najmniej ofert dotyczy województwa podlaskiego – 119, warmińsko-mazurskiego – 182 i świętokrzyskiego 183.

Następne miesiące powinny majowy wynik poprawić. W nieodległej perspektywie mamy wakacje, a to oznacza, że pracodawcy potrzebują pracowników na zastępstwo, ruszają liczne prace sezonowe. Poza tym widać utrzymujący się optymizm, czemu niejednokrotnie towarzyszą inwestycje i rekrutacje. Warto zintensyfikować wysiłki i aplikować – podsumowuje Marek Jurkiewicz.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK