| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > ZUS dofinansowuje firmy na działania związane z BHP

ZUS dofinansowuje firmy na działania związane z BHP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje przedsiębiorcom możliwość poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Sprawdź program dofinansowania!

Na co ZUS przeznaczy środki

Wsparcie oferowane przez Zakład można przeznaczyć na działalność związaną z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, a w szczególności na dofinansowanie działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, prowadzonych przez płatników składek.

W ramach działań preferencyjnych ZUS dofinansuje:

  • projekty inwestycyjne, dotyczące aspektu bezpieczeństwa technicznego, np. zakup i instalację osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, elementów sygnalizacji ostrzegania, elementów wentylacji bądź wózków jezdniowych;
  • projekty doradcze, nakierowane na poprawę zarządzania BHP, np. na dokonanie identyfikacji zagrożeń w miejscu pracy, przeprowadzenie analizy i oceny ergonomiczności w miejscu pracy;
  • projekty inwestycyjno-doradcze, które łączą wyżej opisane działania.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Wysokość dofinansowania

Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości zakładu pracy, a konkretnie liczby osób, za które odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe. Wsparcie waha się w granicach od 40 tys. zł do nawet 500 tys. zł.

Mikroprzedsiębiorcy, czyli przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 9 pracowników mogą liczyć na 40 tysięcy zł w przypadku projektów doradczych, 100 tysięcy zł w przypadku projektów inwestycyjnych oraz 140 tysięcy w przypadku projektów doradczo-inwestycyjnych.

Małe przedsiębiorstwa - zatrudniające od 10 do 49 pracowników, średnie - zatrudniające od 50 do 249 pracowników oraz duże - zatrudniające powyżej 250 pracowników otrzymają dofinansowanie maksymalnie w wysokościach od 60 tysięcy do 100 tysięcy zł w przypadku projektów doradczych, od 150 tysięcy do 400 tysięcy zł w przypadku projektów inwestycyjnych oraz od 210 tysięcy do 500 tysięcy zł w przypadku projektów doradczo-inwestycyjnych.

Uzyskanie dotacji odbywa się w pięciu etapach: złożenie wniosku, ocena formalna i merytoryczna, podpisanie umowy, wypłata środków, odbiór i rozliczenie projektu.

W razie kłopotów z wypełnianiem wniosku, warto skorzystać z poradnika przygotowanego przez ZUS.

Źródło: ZUS 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK