| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Nastolatek pracuje – co z umową?

Nastolatek pracuje – co z umową?

Wakacje są okresem podejmowania przez młode osoby tymczasowego zatrudnienia, którego celem jest uzyskanie przez nich środków na bieżące wydatki jak również zdobycie doświadczenia, nie tylko zawodowego. Jeśli chodzi o stronę prawną tego zjawiska, warto zapoznać się z zasadami zawierania umów z nieletnimi – są one specyficzne z racji tego, że osoby poniżej 18 roku życia wg prawa są osobami nie posiadającymi pełnej zdolności do czynności prawnych.

Zasady zawierania umów z młodocianymi

Młodociany w myśl prawa to osoba, która ukończyła 16 lat, lecz nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Istnieje możliwość zawarcia umowy o pracę z taką osobą po spełnieniu przez nią kilku warunków opisanych szczegółowo w Kodeksie Pracy. Młody pracownik powinien mieć zatem świadectwo ukończenia gimnazjum, a także zaświadczenie od lekarza, które stwierdza brak przeciwwskazań do podjęcia danej pracy. Przy podpisywaniu umowy nie jest konieczna zgoda rodziców – jest ona potrzeba jedynie w przypadku osób poniżej 16 roku życia.

Zasady zatrudniania osób niepełnoletnich do prac sezonowych

Zatrudnienie młodocianego odbywa się w głównej mierze w celu przygotowania go do zawodu. Istnieje jednak możliwość podjęcia przezeń pracy w celach zarobkowych – praca ta musi być jednak lekka, niezagrażająca życiu ani zdrowiu. Najczęściej młodociani zatrudniani są w charakterze pomocy przy drobnych pracach biurowych, przy porządkowaniu i segregowaniu dokumentów czy też zbieraniu owoców.

Na jakich warunkach może pracować młodociany?

Pracodawca zatrudniający młodocianego powinien zadbać o odpowiednie dla niego warunki pracy. Czas pracy takiej osoby nie powinien przekraczać ośmiu godzin dziennie z półgodzinnym czasem przerwy, która wlicza się do czasu pracy. Prawo do urlopu młodociany osiąga po przepracowaniu 6 miesięcy – wówczas przysługuje mu 12 dni, a w przypadku, gdy przepracuje rok – 26 dni. Przepisy Kodeksu Pracy wskazują również na obowiązek zapewnienia opieki i pomocy młodocianym, jednak nie precyzują na czym by to miało polegać.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Jeśli chodzi o wynagrodzenie – zasady dotyczące ustalania jego wysokości oraz wypłacania są takie same jak w przypadku pracowników pełnoletnich. Podobnie rzecz się ma w przypadku zwolnień chorobowych oraz wypłacania świadczeń z tego tytułu.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »