REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.

Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.
Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trzecim kwartale 2015 r. najwięcej ofert można było znaleźć w sprzedaży, wzrosty zanotowały m.in. branża produkcyjna, instalacyjna i logistyczna. Licznik rynku InfoPraca pokazuje, że kandydaci chętniej decydowali się aplikować za granicę.

Najpopularniejsze branże  

Trzeci kwartał ustąpił pola drugiemu o 7 proc. Miano lidera zachowały kategorie sprzedażowe – 6974. Na ten wynik składa się sprzedaż detaliczna (2275) oraz oferty dla przedstawicieli handlowych, account managerów i telemarketingu (4699). Poziom 6000 ofert przekroczyła branża produkcyjna (6209), co okazało się lepszym wynikiem o 7,2 proc.

Autopromocja

Niezmienne jest zapotrzebowanie na specjalistów branży IT (4746) i pracowników budowlanych (1979), a także do obsługi klienta/call centre (1845). Lepsze wskaźniki uzyskała branża instalacyjna/utrzymanie/serwis (1636, czyli + 118). Na nieco mniejszą skalę (o 4,7 proc.) wzrosło zapotrzebowanie na osoby zajmujące się logistyką (1459).

Z kolei dla kandydatów zainteresowanych finansami pojawiło się 1212 ofert, co oznacza spadek o 26 proc., podobnie jak dla księgowych. Ofert w administracji ubyło o 7 proc., osiągając wynik 1324. Niespodziewanie, z ograniczeniem ofert o 15 proc. spotkali się chętni do pracy w restauracjach i cateringu.  Z wyjątkiem IV kwartału 2014 r., na podobnym poziomie utrzymuje się liczba ofert dla osób do działów HR – ok. 1100.  

Gdzie po pracę?

W zeszłym kwartale niemal we wszystkich województwach przybyło ofert pracy. Tym razem ubyło ich o 9 proc. Na najwięcej ofert pracy można było liczyć w województwie mazowieckim – z górą 10,5 tysiąca. Przeszło 5,3 tysiąca czekało w województwie śląskim, niemal 4,5 tysiąca w dolnośląskim, 4 tysiące w małopolskim, 2,6 tysiąca w wielkopolskim, ponad 2,1 tysiąca w łódzkim, a 1,6 tysiąca w pomorskim. Znaczący wzrost ofert pracy dotyczy zagranicy – 3133 to wynik o 372 oferty lepszy niż w II kwartale, a jednocześnie lider wzrostów procentowych – o 13 proc. Największy spadek zanotowano w przypadku województwa pomorskiego – 22 proc.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + C)D

Kto szuka pracy?

Uwagę zwraca zainteresowanie kandydatów ofertami pracy zza granicy. Przypada na nią ponad 40 proc. wszystkich aplikacji w branży budowlanej. Z Mazowsza wpłynęło 13,3 proc. aplikacji, a ze Śląska – 12,1 proc.

W branży produkcyjnej udział zagranicy wynosi 26,6 proc. Nieco mniej, bo 24,6 proc. przypadło na śląskie, a na łódzkie 9,14 proc. Kandydaci preferują oferty spoza Polski także w branży instalacyjnej/utrzymanie/serwis – 27,4 proc. i rolnictwie – 47 proc. Najczęstsze aplikacje pochodzące z Mazowsza to te związane z pracą w administracji – 30 proc., na stanowisko przedstawiciela handlowego – 26,5 proc., sekretarki/asystentki – 37,7 proc., dotyczące sprzedaży detalicznej – 27,1 proc. czy też obsługi klienta/call centre – 31,2 proc. i w finansach – 30,1 proc. Śląsk lideruje w branży logistycznej – 22 proc., inżynierskiej – 26,2 proc., transportowej i dystrybucyjnej – 24,5 proc., działach jakości – 22,8 proc.

Utrzymuje się dysproporcja między popytem na programistów IT a podażą.

Zgodnie z Licznikiem rynku InfoPraca, w trzecim kwartale 2015 r. w tej kategorii 28,5 proc. aplikacji pochodzi z Mazowsza, 25,4 proc. z Małopolski, 15 proc. z Dolnego Śląska, a ok. 14 proc. ze Śląska. Mazowsze prowadzi w rankingu województw o największej ilości aplikacji – przypada na nie 24 proc. całości. Za Mazowszem uplasowało się województwo śląskie – 17,8 proc., małopolskie - 12,5 proc., zagranica - 11 proc., dolnośląskie – 9,2 proc., wielkopolskie – 6,9 proc., łódzkie – 5 proc., kujawsko-pomorskie – 2,6 proc., pomorskie – 2 proc., lubelskie – 1,7 proc., zachodniopomorskie – 1,4 proc., podkarpackie – 1,3 proc., świętokrzyskie – 1,1 proc., lubuskie – 1 proc., warmińsko-mazurskie – 0,9 proc., opolskie – 0,7 proc., podlaskie – 0,5 proc.


Trzeci kwartał roku upłynął pod znakiem wyjazdów wakacyjnych, a to nie sprzyjało pojawieniu się większej ilości ofert pracy. Skorzystać mogli zainteresowani pracami na zastępstwo, tymczasowymi  związanymi z obsługą turystyczną. Cieszy dobra kondycja branży produkcyjnej i stabilna pozycja IT, sprzedaży czy administracji. Na znaczeniu ponownie zyskuje oferta płynąca zza granicy. Nie jest to korzystna tendencja, gdyż pociąga za sobą kolejny odpływ specjalistów. Po czwartym kwartale roku spodziewamy się wyników zbliżonych bardziej do drugiego kwartału niż do trzeciego – komentuje Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.

Licznik rynku InfoPraca jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół InfoPraca.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA