| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Elektroniczne teczki pracowników sposobem na szybki dostęp do akt

Elektroniczne teczki pracowników sposobem na szybki dostęp do akt

Przepisy wymagają, by prowadzenie akt osobowych odbywało się w formie papierowej, w trzech odrębnych częściach. Nie można zatem prowadzić wyłącznie ewidencji elektronicznej. Prowadzenie takiej ewidencji równolegle do papierowej, może jednak znacząco usprawnić późniejszy wgląd w dokumenty. Szczególnie jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia wielu pracowników.

Polecamy: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Co mówią przepisy?

Teczka pracownika jest podzielona na trzy części. Pracodawca w części „A” gromadzi dokumenty związane z ubieganiem się kandydata o zatrudnienie. W części „B” znajdują się dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz obrazujące przebieg zatrudnienia pracownika. Część „C” to natomiast wszystko, co związane jest z ustaniem zatrudnienia. Wszystkie te dokumenty muszą być odpowiednio posegregowane i przechowywane w fizycznej, papierowej teczce.

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Elektroniczne teczki z aktami

O ile papierowych teczek, w zgodzie z przepisami, nie można jeszcze zastąpić elektronicznymi, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, by akta osobowe pracowników gromadzić równolegle w formie elektronicznej. Aby zautomatyzować ten proces i nie zginąć w stosie przeróżnych plików, niezbędne będzie odpowiednie oprogramowanie kadrowo-płacowe. Oprogramowanie to umożliwi tworzenie teczek pracowników i odpowiednie segregowanie dodawanych dokumentów.

Szereg korzyści

Utworzona w ten sposób elektroniczna dokumentacja kadrowa także będzie podzielona na trzy zasadnicze części, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Będzie też zawsze dostępna z poziomu programu.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Przykładowo, przy wypełnianiu historii zatrudnienia program może zapamiętać również zeskanowany oryginał świadectwa pracy. Umożliwia to szybki, bieżący wgląd w oryginały wszystkich wprowadzonych dokumentów. Oczywiście, w równie łatwy sposób, w razie potrzeby, można je modyfikować, dodając np. nowe pozycje, obrazujące przebieg zatrudnienia.

Dobry program kadrowo-płacowy potrafi wiele

Zastosowanie odpowiedniego, dobranego do potrzeb przedsiębiorstwa, programu do obsługi kadr i płac zawsze przekłada się na znaczącą optymalizację pracy. Oprócz zarządzania zasobami ludzkimi, dobrze dobrane oprogramowanie pomaga rozliczać czas pracy, naliczać wynagrodzenia czy generować szeroki wachlarz raportów i zestawień, niezbędny chociażby do oceny kondycji przedsiębiorstwa przez kadrę menedżerską i zarządzającą.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Wzór umowa o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Ekspert:

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zdjęcia

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem /fot. Fotolia
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem /fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK