REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Monika Grobelska
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że 7-dniowy okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, m.in. ze względu na skomplikowane reguły procesu cywilnego oraz zawiłość spraw. Resort chce go wydłużyć do 14 dni. Do Sejmu natomiast trafił poselski projektu ustawy proponujący wydłużenie tego terminu do 30 dni.

Zdaniem posła Grzegorza Furgo, zawartym w zapytaniu poselskim do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (interpelacja nr 4976), 7-dniowy termin wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest niedostosowany do dzisiejszych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i prawnych. Podkreśla on, że obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu, a co za tym idzie, konieczności korzystania przez pracownika z profesjonalnej pomocy prawnej.

Autopromocja

Ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 3 maja 2012 r. (ustawa z dnia 16 września 2011 r. - Dz.U. Nr 233, poz. 1381) strona procesu cywilnego powinna co do zasady już w pozwie zawrzeć wszelkie twierdzenia i dowody. Czynności te wymagają czasu, szczególnie w przypadku spraw skomplikowanych i zawiłych. Poseł zaznacza, że skala rozwiązywania stosunków pracy z naruszeniem prawa jest obecnie znacznie większa, niż ta, która istniała w momencie, gdy przyjęto termin 7-dniowy.

W związku z powyższym poseł Grzegorz Furgo skierował do  MRPiPS zapytanie:

  1. Czy MRPiPS widzi konieczność wprowadzenia takich zmian w trosce o egzekwowania pełni praw pracownika?
  2. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy umożliwiających spełnienie warunku dostępu do drogi sądowej dla pracownika?

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w MRPiPS, odniósł się do interpelacji posła Grzegorza Furgo stwierdzając, że utrzymanie 7-dniowego okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, wskazując tym samym konieczność jego wydłużenia do 14 dni. Wyjaśnia on, że składając odwołanie do sądu pracy pracownik może kwestionować zgodność dokonanego wypowiedzenia z przepisami o wypowiadaniu, a w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może kwestionować także zasadność wypowiedzenia. Tak jak poseł Furgo zaznacza, że takie czynności jak podjęcie decyzji o skierowaniu sprawy do sądu pracy, sporządzenie pisma procesowego, które spełni wymagania określonego w Kodeksie postępowania cywilnego, wymagają nie tylko czasu, ale również profesjonalnej pomocy prawnej. W konkluzji opowiada się za ujednoliceniem terminu na odwołanie się pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy z terminem na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowanie oraz na żądanie nawiązania umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmienia również, że trwają obecnie prace nad stanowiskiem rządu do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy, który wpłynął do Marszałka Sejmu RP dnia 28 kwietnia 2016 r. (druk sejmowy nr 524). Przewiduje on nowelizację art. 264 Kodeksu pracy, zgodnie z którym odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, natomiast żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądanie nawiązania umowy o pracę w ciągu 14 dni. Zmiana przepisu dotyczy ujednolicenia i wydłużenia tych terminów do 30 dni.

Pomysłodawcy projektu wskazują, że dawniej przyjęte terminy nie odpowiadają obecnej sytuacji prawnej i gospodarczej. Były one skuteczne, gdy spory związane z wypowiadaniem umów o pracę rozstrzygane były bardzo sprawnie i kończyły się często przed upływem okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Obecnie mogą one trwać kilka lat. Również pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik w ciągu bardzo krótkiego okresu musi przygotować argumentację, dowody, sporządzić pismo procesowe, natomiast, jak wynika z Kodeksu postępowania cywilnego, pracodawca ma minimum dwa tygodnie na odniesienie się do twierdzeń pracownika przedstawionych w odwołaniu. Osłabia to znacznie pozycję pracownika w stosunku do pracodawcy. Zgodnie z art. 265 Kodeksu pracy, w przypadku nie dochowania terminów z art. 264 Kodeksu pracy, sąd pracy na wniosek pracownika może postanowić przywrócenie uchybionego terminu, jednak tylko, gdy nie dokonał on tej czynności bez swojej winy. Wydłużenie okresu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę ma doprowadzić do poprawy sytuacji prawnej pracowników, jak i zapewnić im silniejszą gwarancję prawa do sądu. 

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)

Obecnie projekt ustawy znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Zgodnie z art. 2 niniejszego projektu, ustawa ma mieć zastosowanie także do stanów powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli nie upłynęły jeszcze terminy przewidziane w dotychczasowym brzmieniu art. 264 Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA