| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Prezenty i spotkania świąteczne można sfinansować z zfśs

Prezenty i spotkania świąteczne można sfinansować z zfśs

Pracodawcy często organizują dla pracowników, współpracowników i ich rodzin spotkania w związku ze zbliżającymi się świętami. Decydując się na świąteczne spotkania i prezenty dla zatrudnionych, pracodawca może je sfinansować ze środków przeznaczonych na cele socjalne.

Powszechnie stosowaną przez pracodawców tworzących zfśs praktyką jest pokrywanie kosztów zakupu świątecznych podarunków z jego środków. Choć tego rodzaju benefity nie są wprost wymienione w ustawie o zfśs jako rodzaj działalności socjalnej, traktuje się je jako świadczenia o charakterze pomocowym, stanowiące jeden z przejawów udzielania osobom uprawnionym pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej.

Należy jednak mieć na uwadze, aby wsparcie w formie świątecznych prezentów:

  • zostało wskazane w regulaminie gospodarowania zfśs oraz
  • było przyznawane z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego, czyli uzależnione od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej osoby uprawnionej.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Znajduje to potwierdzenie m.in. w wyrokach Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 13 lutego 2013 r. (III AUa 1097/12) oraz w Szczecinie z 20 czerwca 2013 r. (III AUa 111/13). W drugim wyroku sąd apelacyjny stwierdził, że:

Definicja działalności socjalnej daje (...) pracodawcy możliwość wręczania ze środków funduszu m.in. bonów finansowych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy z tytułu zwiększonych wydatków w tym okresie. Warunkiem umożliwiającym ich przyznanie jest zapisanie takich form pomocy w regulaminie funduszu oraz określenie trybu ich przyznawania (czy przyznanie następuje np. na wniosek osoby uprawnionej, czy też z inicjatywy pracodawcy).

Świąteczne prezenty finansowane ze środków zfśs, które zostaną przyznane ich beneficjentom z uwzględnieniem kryterium socjalnego, są:

  • zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego) oraz
  • wyłączone z podstawy opodatkowania (do 380 zł w roku) (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).

Źródło: własne

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak zorganizować święta w firmie i z jakich środków je sfinansować" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK