REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – mniej ofert w II kwartale

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – II kwartał
Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – II kwartał

REKLAMA

REKLAMA

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje. że w II kwartale 2017 r. liczba ofert pracy w porównaniu do danych z I kwartału 2017 r. zmniejszyła się o 7 proc. Mniejszej liczbie ofert towarzyszyły dalsze spadki poziomu bezrobocia w kwietniu, maju i czerwcu, zarówno w ujęciu GUS, jak i Eurostat.
  • W ujęciu kwartalnym województwo podlaskie liderem wzrostu liczby ofert pracy, największy spadek w województwie małopolskim. 
  • W ujęciu rocznym największy wzrost ofert pracy w województwie mazowieckim, spadek – w zachodniopomorskim.
  • Pracowników na rynku jest coraz mniej, co sprawia, że firmy poszerzają teren poszukiwania kandydatów, wychodząc nawet poza sąsiednie województwa.
  • Kandydaci aplikują najchętniej na ogłoszenia z branży produkcyjnej.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, bezrobocie w czerwcu osiągnęło poziom 7,2 proc., w maju – wg GUS – 7,4 proc., poprawiając kwietniowy wynik o 0,3 proc. To najlepsze wyniki od 1991 r. Jak podaje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, ze spadkami mamy do czynienia we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 0,6 pkt. proc.), gdzie wskaźnik bezrobocia jest wciąż najwyższy w kraju (12,7 proc.). Liczba bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 1,2 mln osób i w porównaniu z kwietniem spadła o 49,3 tys. (3,9 proc.). Zgodnie z danymi Eurostatu, Polska jest na 2. miejscu w rankingu krajów, gdzie liczba bezrobotnych spadła najbardziej w ciągu 12 miesięcy – 266 tysięcy, z czego w tym roku 106 tysięcy. Przed nami jest tylko Hiszpania (odpowiednio 636 tysięcy i 192 tysiące).

Autopromocja

Wyzwanie: pracownik

Chętnych do zatrudniania nie brakuje, chętnych do pracy już tak. Procesy rekrutacyjne trwają coraz dłużej, a firmy poszerzają obszary poszukiwań. Presja płacowa rośnie, część przedsiębiorców jej ulega, ale z reguły dotyczy to dużych podmiotów.  – Mniejsze mają z tym kłopot, bo ich na podwyżki nie stać – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl. Część z nich rywalizuje na rynku elastycznym czasem pracy bądź możliwością pracy z domu, pojawiają się też inne pomysły, np. dofinansowanie do zajęć dziecka. Widać też, że rośnie zainteresowanie obcokrajowcami, szczególnie z Ukrainy.  – Ukraińcy niebawem będą mieli z czego wybierać, zważywszy że mogą wjeżdżać na teren całej UE bez wiz. Inne państwa borykają się z podobnymi wyzwaniami jak my, wiele zatem wskazuje na to, że złożą naszym sąsiadom interesujące oferty – dodaje Marek Jurkiewicz. Wiąże się to z tym, że będziemy musieli być bardziej konkurencyjni, a zarazem patrzeć w stronę pracowników z innych państw, np. Mołdawii, Białorusi. Niektórzy przedsiębiorcy już tak robią.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wzrosty i spadki w województwach

W II kwartale roku więcej ofert pracy miało do zaoferowania 6 województw, na czele z podlaskim (+64 proc.). W tej grupie są też świętokrzyskie (+21 proc.), lubelskie (+16 proc.), lubuskie (+10 proc.), opolskie (+3 proc.), i podkarpackie (+16 proc.). Zmiany nie nastąpiły w warmińsko-mazurskim, zaś 9 zanotowało spadki – największy przypadł małopolskiemu (-33 proc.). Porównując dane roczne, obecny lider kwartalnego wzrostu – podlaskie – trafił do grupy spadkowej (-9 proc.), a obecny lider kwartalnych spadków – małopolskie – utrzymał wynik. 

– To kolejny kwartał, kiedy wzrosty obejmują województwa, w których o pracę do niedawna było najtrudniej.  Co prawda nie jest to jeszcze ta skala, jak gdzie indziej, ale zmiany dobrze rokują  – mówi Marek Jurkiewicz.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrosty i spadki w branżach 

Najwięcej ofert pracy w porównaniu do I kwartału przybyło w branżach: top management (+215 proc.), ubezpieczenia (+189 proc.), rzemieślnictwo (+179 proc.), NGO’s / wolontariat (+178 proc.), franczyza (+109 proc.). Dobre wyniki osiągnęły także turystyka / hotelarstwo (+87 proc.), praca dla studentów (+57 proc.), IT-ERP (+51 proc.), oraz doradztwo / consulting (+50 proc.). W ujęciu rocznym największe przyrosty są udziałem administracji państwowej (+614 proc.), BPO / outsourcing procesu (+484 proc.), farmacji (+418 proc.), redakcji (+321 proc.) i weterynarii (+302 proc.).

Największe spadki liczby ofert pracy w porównaniu do I kwartału można zauważyć w farmacji / laboratorium (-44 proc.), IT – sprzedaży (-38 proc.), grafice / kreacji artystycznej (-29 proc.), oraz księgowości / audycie (-28 proc.) i architekturze (-27 proc.). W ujęciu rocznym na czele spadkowego zestawienia jest ochrona osób i mienia (-63 proc.), a za nią sprzedaż detaliczna (-48 proc.).

Regiony i ich specyfika

Patrząc na liczby, najwięcej ofert pracy pochodzi z Mazowsza (ok. 7800), Śląska (ok. 3420), Małopolski (ok. 3130) i Dolnego Śląska (ok. 3100). Mocną pozycję ma zagranica (ok. 4600). Na przeciwnym biegunie Podlasie (ok. 320), woj. świętokrzyskie (ok. 340) i warmińsko-mazurskie (ok. 400). Analizując dane rok do roku, najwięcej ofert przybyło na Mazowszu (+6 proc.), zaś najwięcej ubyło w zachodniopomorskim (-29 proc.). Na uwagę zasługuje zagranica – z wynikiem lepszym o 17 proc. niż w zeszłym roku.

Mazowsze wiedzie prym w większości branż. W księgowości / audycie jego przewaga nad drugim w kolejności śląskim jest trzykrotna, a nad trzecim – małopolskim – czterokrotna. Daje też największy wybór szukającym pracy np. w administracji biurowej, obsłudze klienta, reklamie, budownictwie (nie licząc zagranicy), doradztwie, edukacji / szkoleniach, bankowości, medycynie, HR, prawie, logistyce, top managemencie i kadrze zarządzającej. Zarządzanie to również domena dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego, nieźle wypada też zachodniopomorskie. Śląskie i dolnośląskie nie mają sobie równych w BPO / outsourcingu procesów, śląskie w energetyce i przemyśle ciężkim. Dużo wakatów w administracji czeka w dolnośląskim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Zainteresowani przeprowadzaniem analiz biznesowych powinni rozważyć propozycje z małopolskiego, łódzkiego, śląskiego, pomorskiego i dolnośląskiego. Motoryzacja otwiera swoje podwoje w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim, niemalże wszędzie czeka po kilkanaście ofert z weterynarii. W większości województw bez trudu można znaleźć oferty praktyk i staży. Najsłabiej wypadają tu podkarpackie, podlaskie i lubuskie.

Serwis Kadry

Czołowa „10” aplikacji kandydatów

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje, że wśród kandydatów największym powodzeniem cieszyły się oferty z branży produkcyjnej – wysłano tam ok. 50 tys. aplikacji. Kolejne miejsca zajęły obsługa klienta, administracja (ok. 35 tys.), instalacje / utrzymanie / serwis (ok. 30 tys.), budownictwo, logistyka (ok. 25 tys.), kadra zarządzająca (ok. 23 tys.), inżynieria (ok. 18 tys.) oraz sprzedaż – przedstawiciele handlowi (ok. 16 tys.). 


Pracownik poszukiwany

Lista pracowników potrzebnych od zaraz jest długa, warto jednak zwrócić uwagę, że poza specjalistami w określonych dziedzinach, poszukuje się osób zdolnych do pracy w zespole, nastawionych koncyliacyjnie, obdarzonych umiejętnościami komunikacyjnymi, chętnych do przyswajania wiedzy, a także gotowych do przemieszczania się. Znacząco rośnie zapotrzebowanie na managerów z doświadczeniem. Patrząc branżowo, niezmiennie duży popyt istnieje na specjalistów IT (wśród nich prym wiodą programiści), logistyków, handlowców, inżynierów, księgowych, kierowców, osoby z branży produkcyjnej, obsługi klienta, finansowej, administracyjnej i pracowników fizycznych.

Kolejny kwartał upłynie w dużej mierze pod znakiem pracy wakacyjnej – i typowo sezonowej, i na zastępstwo. Do grona szczególnie poszukiwanych pracowników dołączają magazynierzy, pakowacze, pracownicy produkcji, sprzedawcy, recepcjoniści, kucharze, kelnerzy (i szerzej – osoby do punktów gastronomicznych), osoby do sprzątania, roznoszenia ulotek, prac rolniczych.  – Pracodawcy przejawiają chęć zatrudniania nawet na krótki okres, elastycznie podchodzą do rozmów – mówi Marek Jurkiewicz. Zarobki typowo wakacyjne może nie są najwyższe, ale systematycznie rosną – w porównaniu do poprzedniego roku o 7-10 proc. Atrakcyjniejsze stawki są przy pracach na zastępstwo, np. w biurach. Co ważne, poza cennym doświadczeniem, jest szansa, by tę współpracę kontynuować, jeśli pracownik zaprezentuje się z dobrej strony.

Licznik rynku InfoPraca.pl jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca.pl są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez zespół InfoPraca.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA