REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – mniej ofert w II kwartale

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – II kwartał
Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – II kwartał

REKLAMA

REKLAMA

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje. że w II kwartale 2017 r. liczba ofert pracy w porównaniu do danych z I kwartału 2017 r. zmniejszyła się o 7 proc. Mniejszej liczbie ofert towarzyszyły dalsze spadki poziomu bezrobocia w kwietniu, maju i czerwcu, zarówno w ujęciu GUS, jak i Eurostat.
  • W ujęciu kwartalnym województwo podlaskie liderem wzrostu liczby ofert pracy, największy spadek w województwie małopolskim. 
  • W ujęciu rocznym największy wzrost ofert pracy w województwie mazowieckim, spadek – w zachodniopomorskim.
  • Pracowników na rynku jest coraz mniej, co sprawia, że firmy poszerzają teren poszukiwania kandydatów, wychodząc nawet poza sąsiednie województwa.
  • Kandydaci aplikują najchętniej na ogłoszenia z branży produkcyjnej.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, bezrobocie w czerwcu osiągnęło poziom 7,2 proc., w maju – wg GUS – 7,4 proc., poprawiając kwietniowy wynik o 0,3 proc. To najlepsze wyniki od 1991 r. Jak podaje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, ze spadkami mamy do czynienia we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 0,6 pkt. proc.), gdzie wskaźnik bezrobocia jest wciąż najwyższy w kraju (12,7 proc.). Liczba bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 1,2 mln osób i w porównaniu z kwietniem spadła o 49,3 tys. (3,9 proc.). Zgodnie z danymi Eurostatu, Polska jest na 2. miejscu w rankingu krajów, gdzie liczba bezrobotnych spadła najbardziej w ciągu 12 miesięcy – 266 tysięcy, z czego w tym roku 106 tysięcy. Przed nami jest tylko Hiszpania (odpowiednio 636 tysięcy i 192 tysiące).

Autopromocja

Wyzwanie: pracownik

Chętnych do zatrudniania nie brakuje, chętnych do pracy już tak. Procesy rekrutacyjne trwają coraz dłużej, a firmy poszerzają obszary poszukiwań. Presja płacowa rośnie, część przedsiębiorców jej ulega, ale z reguły dotyczy to dużych podmiotów.  – Mniejsze mają z tym kłopot, bo ich na podwyżki nie stać – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl. Część z nich rywalizuje na rynku elastycznym czasem pracy bądź możliwością pracy z domu, pojawiają się też inne pomysły, np. dofinansowanie do zajęć dziecka. Widać też, że rośnie zainteresowanie obcokrajowcami, szczególnie z Ukrainy.  – Ukraińcy niebawem będą mieli z czego wybierać, zważywszy że mogą wjeżdżać na teren całej UE bez wiz. Inne państwa borykają się z podobnymi wyzwaniami jak my, wiele zatem wskazuje na to, że złożą naszym sąsiadom interesujące oferty – dodaje Marek Jurkiewicz. Wiąże się to z tym, że będziemy musieli być bardziej konkurencyjni, a zarazem patrzeć w stronę pracowników z innych państw, np. Mołdawii, Białorusi. Niektórzy przedsiębiorcy już tak robią.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wzrosty i spadki w województwach

W II kwartale roku więcej ofert pracy miało do zaoferowania 6 województw, na czele z podlaskim (+64 proc.). W tej grupie są też świętokrzyskie (+21 proc.), lubelskie (+16 proc.), lubuskie (+10 proc.), opolskie (+3 proc.), i podkarpackie (+16 proc.). Zmiany nie nastąpiły w warmińsko-mazurskim, zaś 9 zanotowało spadki – największy przypadł małopolskiemu (-33 proc.). Porównując dane roczne, obecny lider kwartalnego wzrostu – podlaskie – trafił do grupy spadkowej (-9 proc.), a obecny lider kwartalnych spadków – małopolskie – utrzymał wynik. 

– To kolejny kwartał, kiedy wzrosty obejmują województwa, w których o pracę do niedawna było najtrudniej.  Co prawda nie jest to jeszcze ta skala, jak gdzie indziej, ale zmiany dobrze rokują  – mówi Marek Jurkiewicz.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrosty i spadki w branżach 

Najwięcej ofert pracy w porównaniu do I kwartału przybyło w branżach: top management (+215 proc.), ubezpieczenia (+189 proc.), rzemieślnictwo (+179 proc.), NGO’s / wolontariat (+178 proc.), franczyza (+109 proc.). Dobre wyniki osiągnęły także turystyka / hotelarstwo (+87 proc.), praca dla studentów (+57 proc.), IT-ERP (+51 proc.), oraz doradztwo / consulting (+50 proc.). W ujęciu rocznym największe przyrosty są udziałem administracji państwowej (+614 proc.), BPO / outsourcing procesu (+484 proc.), farmacji (+418 proc.), redakcji (+321 proc.) i weterynarii (+302 proc.).

Największe spadki liczby ofert pracy w porównaniu do I kwartału można zauważyć w farmacji / laboratorium (-44 proc.), IT – sprzedaży (-38 proc.), grafice / kreacji artystycznej (-29 proc.), oraz księgowości / audycie (-28 proc.) i architekturze (-27 proc.). W ujęciu rocznym na czele spadkowego zestawienia jest ochrona osób i mienia (-63 proc.), a za nią sprzedaż detaliczna (-48 proc.).

Regiony i ich specyfika

Patrząc na liczby, najwięcej ofert pracy pochodzi z Mazowsza (ok. 7800), Śląska (ok. 3420), Małopolski (ok. 3130) i Dolnego Śląska (ok. 3100). Mocną pozycję ma zagranica (ok. 4600). Na przeciwnym biegunie Podlasie (ok. 320), woj. świętokrzyskie (ok. 340) i warmińsko-mazurskie (ok. 400). Analizując dane rok do roku, najwięcej ofert przybyło na Mazowszu (+6 proc.), zaś najwięcej ubyło w zachodniopomorskim (-29 proc.). Na uwagę zasługuje zagranica – z wynikiem lepszym o 17 proc. niż w zeszłym roku.

Mazowsze wiedzie prym w większości branż. W księgowości / audycie jego przewaga nad drugim w kolejności śląskim jest trzykrotna, a nad trzecim – małopolskim – czterokrotna. Daje też największy wybór szukającym pracy np. w administracji biurowej, obsłudze klienta, reklamie, budownictwie (nie licząc zagranicy), doradztwie, edukacji / szkoleniach, bankowości, medycynie, HR, prawie, logistyce, top managemencie i kadrze zarządzającej. Zarządzanie to również domena dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego, nieźle wypada też zachodniopomorskie. Śląskie i dolnośląskie nie mają sobie równych w BPO / outsourcingu procesów, śląskie w energetyce i przemyśle ciężkim. Dużo wakatów w administracji czeka w dolnośląskim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Zainteresowani przeprowadzaniem analiz biznesowych powinni rozważyć propozycje z małopolskiego, łódzkiego, śląskiego, pomorskiego i dolnośląskiego. Motoryzacja otwiera swoje podwoje w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim, niemalże wszędzie czeka po kilkanaście ofert z weterynarii. W większości województw bez trudu można znaleźć oferty praktyk i staży. Najsłabiej wypadają tu podkarpackie, podlaskie i lubuskie.

Serwis Kadry

Czołowa „10” aplikacji kandydatów

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje, że wśród kandydatów największym powodzeniem cieszyły się oferty z branży produkcyjnej – wysłano tam ok. 50 tys. aplikacji. Kolejne miejsca zajęły obsługa klienta, administracja (ok. 35 tys.), instalacje / utrzymanie / serwis (ok. 30 tys.), budownictwo, logistyka (ok. 25 tys.), kadra zarządzająca (ok. 23 tys.), inżynieria (ok. 18 tys.) oraz sprzedaż – przedstawiciele handlowi (ok. 16 tys.). 


Pracownik poszukiwany

Lista pracowników potrzebnych od zaraz jest długa, warto jednak zwrócić uwagę, że poza specjalistami w określonych dziedzinach, poszukuje się osób zdolnych do pracy w zespole, nastawionych koncyliacyjnie, obdarzonych umiejętnościami komunikacyjnymi, chętnych do przyswajania wiedzy, a także gotowych do przemieszczania się. Znacząco rośnie zapotrzebowanie na managerów z doświadczeniem. Patrząc branżowo, niezmiennie duży popyt istnieje na specjalistów IT (wśród nich prym wiodą programiści), logistyków, handlowców, inżynierów, księgowych, kierowców, osoby z branży produkcyjnej, obsługi klienta, finansowej, administracyjnej i pracowników fizycznych.

Kolejny kwartał upłynie w dużej mierze pod znakiem pracy wakacyjnej – i typowo sezonowej, i na zastępstwo. Do grona szczególnie poszukiwanych pracowników dołączają magazynierzy, pakowacze, pracownicy produkcji, sprzedawcy, recepcjoniści, kucharze, kelnerzy (i szerzej – osoby do punktów gastronomicznych), osoby do sprzątania, roznoszenia ulotek, prac rolniczych.  – Pracodawcy przejawiają chęć zatrudniania nawet na krótki okres, elastycznie podchodzą do rozmów – mówi Marek Jurkiewicz. Zarobki typowo wakacyjne może nie są najwyższe, ale systematycznie rosną – w porównaniu do poprzedniego roku o 7-10 proc. Atrakcyjniejsze stawki są przy pracach na zastępstwo, np. w biurach. Co ważne, poza cennym doświadczeniem, jest szansa, by tę współpracę kontynuować, jeśli pracownik zaprezentuje się z dobrej strony.

Licznik rynku InfoPraca.pl jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca.pl są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez zespół InfoPraca.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA