REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie od rodziny bez podatku

Wielu rodziców przekazuje swoim dzieciom mieszkania. Co do zasady, od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności trzeba zapłacić podatek. W przypadku umowy w formie aktu notarialnego podatek pobiera notariusz.

Nowe pomysły dopiero w przygotowaniu

Ministerstwo Finansów kończy właśnie pracę nad drugim etapem zmian w systemie podatkowym. Następnie nowe pomysły zostaną przesłane do uzgodnień wewnątrz- i międzyresortowych.

Fiskus zapłaci za swoje błędy

Każdemu, kto przez niezgodną z prawem decyzję organów podatkowych poniósł szkodę, przysługuje prawo do odszkodowania. Od 1 września ubiegłego roku domagać się można także odszkodowania za utracone korzyści.Prawo do wystąpienia o odszkodowanie za błędną decyzję daje art. 260 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Rozliczenie z zagranicy

PIT-36 za ubiegły rok można wysłać z dowolnego miejsca na świecie, byle uczynić to najpóźniej 2 maja. Decydując się na zmianę miejsca zamieszkania, trzeba zaktualizować NIP; nic nie stoi na przeszkodzie, by jako miejsce zamieszkania podać adres w innym kraju.

Polska negocjuje z Wielką Brytanią lepsze warunki rozliczania podatków

Polska negocjuje z Wielką Brytanią korzystniejszą dla Polaków pracujących za granicą formę unikania podwójnego opodatkowania - poinformował w piątek wieczorem w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz. Aktualnie obowiązująca umowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania powoduje, że Polacy muszą zapłacić podatek w Polsce.

Czy dotacje są opodatkowane

Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych do szkoleń organizowanych przez naszą sp. z o.o. Czy od tej dotacji powinniśmy zapłacić podatek dochodowy? Jak traktować finansowane z dotacji honoraria dla prowadzących szkolenie? Czy wydatki na sporządzenie wniosku o uzyskanie dotacji możemy zaliczyć do kosztów?

Będzie ulga prorodzinna

Ministerstwo Finansów zaproponuje jakiś wariant ulgi prorodzinnej - powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

CIT-8 składamy do końca marca

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne oraz pozostałe osoby prawne mają czas na rozliczenie podatku za 2005 rok do 31 marca. W tym celu należy złożyć zeznanie CIT-8 wraz z załącznikami. Podatnikom CIT przysługuje mniej ulg niż osobom fizycznym.

Zwrot części podatku akcyzowego

Podczas piątkowego głosowania Sejm uchwalił ustawę o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Doradca nie może podpisać PIT-5 za podatnika

Czy doradca podatkowy mający pełnomocnictwo do składania deklaracji podatkowych w imieniu podatnika i na jego rzecz ma prawo do składania deklaracji PIT-5 podpisywanych wyłącznie przez siebie? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 2 lutego 2006 r. (nr PBI-2/4117/IN-12/USSieradz/05/JF).

Nowe zasady opodatkowania usług - przepisy wykonawcze do VI dyrektywy

Rozporządzenie Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. (Dz.U. Nr L 288) zostało wprowadzone do prawodawstwa Unii Europejskiej (a tym samym Polski) w celu zapewnienia prawidłowego i bardziej ujednoliconego stosowania przepisów VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG. Przepisy rozporządzenia powstały również dlatego, by doprowadzić do lepszego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

Czy świadczenie usług jako kierowca może być opodatkowane ryczałtem

Czy działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług jako kierowca (60.24.A, 60.24.B, 74.50.B) może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeśli osoba, która prowadzi tę działalność, nigdy nie była pracownikiem firmy, na rzecz której świadczy usługi? Jeśli nie, to jak wybrnąć z sytuacji, skoro osoba ta od roku rozlicza się w takiej właśnie formie?

Sejm uchwalił ustawę o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego

Rolnicy otrzymają zwrot części akcyzy zawartej z cenie paliwa zużywanego do produkcji rolnej. Sejm uchwalił w piątek ustawę w tej sprawie. Za przyjęciem ustawy byli wszyscy obecni na sali posłowie (418).

RPO/VAT

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów w sprawie możliwości przedłużenia 60-dniowego terminu do zwrotu różnicy podatku do czasu zakończenia czynności wyjaśniających. W piśmie zwrócono uwagę, że ustawa o VAT nie określa maksymalnego terminu przeprowadzenia tych czynności.

Kiedy organy podatkowe mogą ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe

Ująłem faktury VAT-RR w deklaracji w grudniu, a powinienem ująć je w miesiącu zapłaty, czyli w styczniu. Z rozliczenia wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wykazałem tę kwotę do zwrotu, lecz jej jeszcze nie otrzymałem. Czy w takiej sytuacji urząd może ustalić dodatkowe zobowiązanie?

Podwójny podatek: nie

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania najwcześniej może zacząć obowiązywać od 2008 roku. Jest to zła wiadomość dla nawet 300 tys. Polaków pracujących legalnie w Wielkiej Brytanii.

Nowelizacja ustaw

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej nie zgłosiła wczoraj poprawek do rządowej nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.

Świadczenia dla pracowników są zwolnione z podatku

Świadczenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są zwolnione z PIT. Ulga ta dotyczy jednak tylko tych świadczeń, których zasady przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie rozporządzeń.

Konsolidować, ale jak

Resort finansów przygotowuje właśnie nową ustawę o finansach publicznych. Jej celem ma być konsolidacja finansów. Ustawa o finansach publicznych, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, jest powszechnie krytykowana. Doktor Wojciech Misiąg, kierownik Zakładu Finansów Publicznych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, uważa, że lepiej by było, gdyby ta ustawa w ogóle nie zaczęła obowiązywać.

Czy części zamienne są kosztem

Czy wydatki na zakup części zamiennych, paliwa, usług obcych związany z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik może zaewidencjonować w momencie ich poniesienia? - Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 31 stycznia 2006 r., RO-XV/415/PDOF-583/62/RF/06.

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA przebywającym w Polsce tylko przez krótki czas (jeden miesiąc), potrzebny do wykonania tej umowy? Jak obliczyć zobowiązanie podatkowe oraz jakie ciążą na mnie obowiązki informacyjne?

MF nie wyklucza wprowadzenia tzw. VAT groupingu

Ministerstwo Finansów nie wyklucza wprowadzenia w przyszłości tak zwanego 'VAT groupingu', chociaż ocenia, że obecnie ten projekt nie jest priorytetem resortu w ramach zmian w systemie podatkowym, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Mirosława Barszcza.

Realny termin gruntownej reformy podatków to 2009 rok

Realny termin wprowadzenia gruntownej reformy podatkowej to 2009 rok - ocenia wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Deklaracje/Intrastat

W piątek upływa termin złożenia deklaracji Intrastat dla celów ewidencji i statystyki dotyczącej obrotu towarowego z państwami członkowskimi Wspólnoty. Obowiązek składania deklaracji spoczywa na podmiotach dokonujących wymiany towarowej z krajami należącymi do Wspólnoty, firmach przekraczających określone progi obrotów.

Jak odliczyć VAT w przypadku wpłaty zaliczki

Kupiliśmy samochód osobowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Otrzymaliśmy fakturę na wpłaconą zaliczkę, a później fakturę na całość wartości auta. Czy do celów VAT należy rozliczyć fakturę zaliczkową i pomniejszyć odpowiednio drugą fakturę wystawioną na całą wartość zakupu? Czy można zaewidencjonować tylko tę drugą fakturę?

Zagranicznych składek nie można odliczyć

Osoby, które rozliczają się z dochodów uzyskanych za granicą, mogą korzystać z ulg podatkowych. Niestety, nie mogą odliczyć zagranicznych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jaka gmina, taki podatek

To, czy dochody z gospodarstwa agroturystycznego podlegają opodatkowaniu, zależy od tego, czy gmina, w której prowadzona jest działalność, ma charakter miejski czy wiejski.

SENAT/KOMISJE

Dziś senacka Komisja Gospodarki Narodowej ma zająć się przyjętymi przez Sejm zmianami w Ordynacji podatkowej oraz ustawie o kontroli skarbowej.

Kasa fiskalna za 5 procent ceny

Organizacje przedsiębiorców krytykują Ministerstwo Finansów za plan likwidacji najprostszych form rozliczania podatku dochodowego. Resort obiecuje wprowadzenie 95-proc. refundacji kosztów zakupu kasy fiskalnej oraz ryczałt w VAT.

Jak wyroki ETS wpływają na życie polskich podatników

Choć podatnik ma prawo powoływać się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, nie oznacza to, że organ podatkowy uwzględni takie orzeczenie w swoim rozstrzygnięciu. Wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu (dalej ETS) mają ogromne znaczenie dla praktyki stosowania prawa UE, w tym prawa podatkowego. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że osiągnięcie rozwiązań w prawie podatkowym, przyjmowanych dziś jako coś naturalnego, w rzeczywistości jest efektem praktyki sądowej ETS.

Jakie są koszty uzyskania przychodu dla tłumaczenia specyfikacji przetargowej

Spółka jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzeń z tytułu umów o dzieło. Umowy dotyczyły tłumaczenia tekstów specyfikacji przetargowej i nie przenosiły praw autorskich na zamawiającego. Czy do takich umów można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

W 2006 r. będę rozliczała się z podatku dochodowego w uproszczonej formie według skali podatkowej. Czy podstawą obliczenia zaliczek może być dochód za 2005 r., mimo że do tego czasu nie będzie złożone zeznanie roczne PIT-36? Proszę o przykład prawidłowego obliczenia wysokości zaliczek.

Finanse publiczne

Tylko rok będzie obowiązywała ustawa o finansach publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2006 r. Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad nową, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Zostanie ona przedstawiona przez resort pod koniec marca.

Mniej podatników zbankrutuje

Ministerstwo Finansów chce znowelizować przepisy Ordynacji podatkowej. Tym razem zmiany mają być korzystne dla podatników. Nie trzeba będzie płacić od razu podatku.

Czy dieta kierowcy jest zwolniona

Czy zwolnieniu z opodatkowania podlegają diety i inne należności za czas podróży służbowej dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy? - decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 20 lutego 2006 r. nr IS. I/1-4151/3/06.

GKO/rachunkowość

Wszelkie odstępstwa od warunków i zasad inwentaryzacji, które określa ustawa o rachunkowości, muszą skutkować odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - orzekła w poniedziałek Główna Komisja Orzekająca.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku dostawy nieruchomości

Umowa sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości została sporządzona w formie aktu notarialnego 31 grudnia 2005 r. Zapłata nastąpi 31 marca 2006 r. - i w tym dniu nastąpi przekazanie nieruchomości na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Kiedy należy opodatkować podatkiem VAT tę sprzedaż - w chwili sporządzenia aktu notarialnego czy w momencie przekazania nieruchomości protokołem?

Jak zorganizować sprawny obieg dokumentacji księgowej w firmie

Istotnym elementem zorganizowania rachunkowości każdej firmy jest właściwy system dokumentacji księgowej. Jego rola wynika z prawnego obowiązku udokumentowania wszystkich zapisów występujących w danym okresie. Można śmiało powiedzieć, że prawidłowy i sprawny obieg dokumentów w firmie jest jednym z najważniejszych (chociaż często marginalizowanych) aspektów prowadzenia współczesnego przedsiębiorstwa. Pozwala on bowiem odtworzyć poszczególne zdarzenia i sprawdzić zgodność ich rejestracji z obowiązującymi przepisami, a także na bieżąco kontrolować skutki poszczególnych operacji związanych z prowadzoną działalnością. Wpływa to w istotny sposób na organizację pracy całej firmy, a tym samym na jej wyniki finansowe.

Reforma podatkowa

Na wczorajszej konferencji prasowej Business Centre Club poparł niektóre proponowane przez ministra finansów zmiany podatkowe.

VAT

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan poparła postulat ujednolicenia stawek VAT na wszystkie towary i usługi. Równocześnie argumentuje, że skoro rząd zamierza zachować ulgową stawkę VAT dla budownictwa mieszkaniowego, to powinny być nią objęte wszystkie elementy związane z budownictwem.

Jak księgować dofinansowanie do obozów zimowych

Dofinansowanie obozów zimowych dla dzieci pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych księgujemy na koncie zespołu 8.

Jak rozliczyć koszty wydziałowe w przedsiębiorstwie produkcyjnym

Przedsiębiorstwo produkuje na zlecenie około 50 szt. produktów miesięcznie. Są one niepowtarzalne i mają relatywnie wysoką wartość jednostkową. Jak prawidłowo, zgodnie z prawem bilansowym i podatkowym, rozliczać koszty wydziałowe (KW)?

Dla kogo 50-procentowe koszty

W zeznaniu podatkowym składanym za 2005 rok osoby, które uzyskały zapłatę za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego czy korzystały z praw autorskich, będą mogły zastosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

Ulgi dla podatników mających kłopoty

Podatnik może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie zapłaty podatku, o rozłożenie go na raty lub o umorzenie zaległości podatkowej. Ulgi te przyznawane są jednak wyjątkowo, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Skala zamrożona, a PIT nam spada

W Polsce wbrew pozorom nie ma najwyższych obciążeń podatkowych w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie, z roku na rok podatki są niższe, mimo że od kilku lat mamy zamrożoną skalę i koszty.

Jaką ewidencję powinien prowadzić podatnik zwolniony z VAT

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Sprzedaję usługi tylko dla innych podmiotów gospodarczych, wystawiając im rachunki. Jak należy prowadzić ewidencję sprzedaży?

Propozycje zmian w podatku VAT

Odliczenie pełnej kwoty VAT przy nabywaniu samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej, możliwość odliczania podatku VAT przez 5 lat i rozszerzenie stosowania tzw. ulgi na złe długi - to jedne z najważniejszych propozycji dotyczących podatku VAT, które przedstawił zespół ds. podatkowych - poinformował pracujący w zespole, Tomasz Grunwald z KPMG.

Na podstawie jakiego dowodu księgowego ująć koszty, jeśli wystawca nie chce wystawić faktury ani rachunku

Firma podpisała z osobą fizyczną umowę o wynajem pomieszczenia. W umowie jest wartość czynszu, data płatności, ale nie ma nic o tym, że czynsz będzie płacony na podstawie rachunku czy faktury VAT. Wynajmujący wzbrania się teraz przed wystawieniem rachunku. Na jakiej podstawie mogę zaksięgować do pkpir wydatki ponoszone za wynajem, czy mogę sporządzić dokument wewnętrzny?

Sprawozdawczość

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w piątek, jakie zasady sporządzania sprawozdania Rb-WS (roczne sprawozdanie o wydatkach strukturalnych) powinny stosować za 2005 r. jednostki sektora finansów publicznych.

Kasy fiskalne

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić obowiązek instalowania kas fiskalnych dla podmiotów handlujących przedmiotami o dużej wartości, jak części samochodowe, sprzęt elektroniczny, płyty DVD i biżuteria - poinformował PAP wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

REKLAMA