| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > ABC Prawa - Ubezpieczenie mieszkania

ABC Prawa - Ubezpieczenie mieszkania

W poniższej publikacji postaramy się przedstawić charakterystykę ubezpieczenia majątkowego, w tym w szczególności ubezpieczenia mieszkania.

W zależności od konkretnego wariantu, zakres ubezpieczenia może obejmować szkody powstałe m. in. na skutek: zdarzeń losowych i związanych z nimi akcji ratunkowych (np. pożar, uderzenie pioruna, zalanie, huragan, powódź, grad, wybuch, osuwanie się ziemi), zniszczeń spowodowanych kradzieżą z włamaniem i rabunkiem. Ubezpieczenie mieszkania może obejmować: substancję mieszkaniową (uszkodzenie lub zniszczenie murów mieszkania) oraz wyposażenie mieszkania (meble, sprzęt RTV). Warunkiem otrzymania od ubezpieczyciela stuprocentowego pokrycia szkody, jest identyczna wysokość sumy ubezpieczenia z wartością ubezpieczanego mienia. W razie zajścia zdarzenia, określonego w umowie ubezpieczenia (OWU), ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty nam stosownego odszkodowania. Sposób liczenia takiego odszkodowania również określa umowa ubezpieczenia (OWU), co także należy przeanalizować przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Warto również zwrócić uwagę na określone w umowie ubezpieczenia (OWU) tzw. podlimity i wyłączenia. Podlimity to obliczane procentowo od zasadniczej sumy ubezpieczenia (gwarancyjnej) maksymalne wartości, w ramach których kompensowane są poszczególne kategorie szkód (np. strat w gotówce i innych środkach płatniczych, papierach wartościowych na okaziciela czy w sprzęcie RTV). Wyłączenia zaś, to składniki, które nie podlegają ubezpieczeniu (np. antyki).

Do podstawowych obowiązków ubezpieczonego należy dokonywanie terminowych płatności oraz odpowiednie zabezpieczenie mieszkania (np. stosowne zamki w drzwiach), które często są również określone w OWU. Wysokość składki ubezpieczeniowej określa umowa ubezpieczenia i jest ona uzależniona m. in. od oferty danego ubezpieczyciela, a także on ilości i jakość zabezpieczeń, jakie posiada nasze mieszkanie. Im więcej zabezpieczeń (np. mieszkanie położone na strzeżonym osiedlu, zainstalowanie zabezpieczeń antywłamaniowych), tym nasza składka powinna być niższa.

Podsumowując, zawierając umowę ubezpieczenia naszego mieszkania, należy dokładnie zapoznać się oferowanymi warunkami ubezpieczenia, w tym przede wszystkim z OWU, które określają najistotniejsze elementy ubezpieczenia. Pozwoli to na wybór takiej oferty, która zawiera m. in. satysfakcjonujący nas zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela w odniesieniu do proponowanej wysokości składki ubezpieczeniowej.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK