REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu.

Spółka komandytowa jest handlową spółką osobową. Charakteryzują ją szczególne uregulowania w zakresie odpowiedzialności wspólników, zgodnie z którymi za zobowiązania wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka ta łączy zatem zalety jednokrotnego opodatkowania PIT zysku wypracowanego przez spółkę z zasadą ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. W przypadku spółki komandytowej jak każdej innej spółki osobowej dochody z udziału w tej spółce opodatkowane są osobno u każdego wspólnika, proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Podatnikiem podatku dochodowego nie jest zatem spółka komandytowa, lecz wspólnik, który rozpoznaje przychody i koszty ich uzyskania w proporcji, w jakiej uczestniczy w zyskach generowanych przez spółkę. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku poszczególnych wspólników są równe.

Autopromocja

Wystąpienie wspólnika ze spółki zwykle skutkuje powstaniem określonego przysporzenia majątkowego po jego stronie, wynikającego z dokonywanych rozliczeń spółki z występującym wspólnikiem. Pociąga to za sobą określone konsekwencje podatkowe.

Udział kapitałowy

Rozliczenia związane z wystąpieniem wspólnika ze spółki komandytowej na zasadzie odesłania regulują przepisy dotyczące wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej (art. 65 kodeksu spółek handlowych w związku z art. 103 k.s.h.). W świetle przepisów kodeksu spółek handlowych wspólnikowi, który żegna się ze spółką, wypłacany jest udział kapitałowy. Rozliczenie z występującym wspólnikiem poprzedzone jest zatem ustaleniem wysokości udziału kapitałowego, które zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych polega na sporządzeniu osobnego bilansu uwzględniającego zbywczą wartość majątku spółki. Obliczony w ten sposób udział kapitałowy należy wypłacić wspólnikowi w pieniądzu, natomiast rzeczy wniesione do spółki tylko do używania zwraca się w naturze. Udział kapitałowy wypłacany wspólnikowi obejmuje nie tylko wniesiony do spółki wkład, ale również procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady.

Obciążenia fiskalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest niestety przepisów, które w sposób kompleksowy regulowałyby zasady rozliczeń podatkowych w wypadku wystąpienia wspólnika ze spółki. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem m.in. wkładów w spółce osobowej, do wysokości wkładów wniesionych. Wiele organów podatkowych z normy tej wywodzi proste twierdzenie, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega wypłata udziału kapitałowego dokonana przez spółkę na rzecz występującego wspólnika stanowiąca nadwyżkę nad wniesionym przez niego wkładem (por. interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 6 listopada 2006 r., sygn. 1449/1CG/415/i-44/A/06/MM). Takie stanowisko może jednak powodować w praktyce podwójne opodatkowanie tego samego dochodu. Nie można bowiem zapominać, że udział kapitałowy wypłacany wspólnikowi zwykle obejmuje nie tylko wniesiony do spółki wkład, ale również procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady. Wypłacony udział w nadwyżce majątkowej spółki nie powinien podlegać opodatkowaniu w części, w jakiej odpowiada dochodowi, od którego został już odprowadzony podatek. W przeciwnym wypadku wspólnik byłby opodatkowany podwójnie z tytułu tego samego dochodu - najpierw w trakcie prowadzenia działalności w formie spółki, a następnie w związku z wystąpieniem ze spółki.

 

Problem ten dostrzegają niektóre organy podatkowe, które twierdzą, że wypłacony wspólnikowi udział w nadwyżce majątkowej spółki w części odpowiadającej dochodowi uprzednio opodatkowanemu z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki nie podlega ponownemu opodatkowaniu PIT (tak np. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, w interpretacji z 14 listopada 2006 r., sygn. RO-XV/415/PDOF-488/500/15/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany w interpretacji z 2 marca 2007 r., sygn. 1432/IPDG2/415/429/26/07).

Ponieważ wypłata należności przysługujących w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej powstaje w rezultacie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki, organy podatkowe zgodnie przyjmują, że źródłem takiej wypłaty jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Występujący wspólnik rozlicza się, zatem z fiskusem na takich samych zasadach, na jakich rozliczał się, prowadząc działalność w ramach spółki. Jeżeli był to 19-proc. liniowy, również takim podatkiem należy opodatkować kwotę wypłaconą przez spółkę w związku z wystąpieniem wspólnika.

WAŻNE

Zwrot równowartości pierwotnie wniesionego do spółki wkładu korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego

Podatek zryczałtowany

W świetle pism organów podatkowych, występujący ze spółki wspólnik, który nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej w przyszłości, musi ponadto zapłacić zryczałtowany podatek od remanentu likwidacyjnego. Wynika to z faktu, iż u takiego wspólnika następuje likwidacja źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności. Wspólnik w takiej sytuacji ma obowiązek zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy od tej części dochodu z remanentu na dzień wystąpienia ze spółki, jaka przypada na niego w związku z udziałem ustalonym w umowie spółki.

Wyjaśnijmy, że zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Dochód obliczony w ten sposób ustawa o PIT nakazuje opodatkować 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatek ten płatny jest w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, a w przypadku podatników, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek - w terminie płatności zaliczki za ostatni kwartał prowadzenia działalności. W terminie płatności tego podatku podatnik zobowiązany jest jednocześnie do złożenia w urzędzie skarbowym spisu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych oraz pozostałych przedmiotów wymienionych w art. 44 ust. 4 ustawy o PIT.

 

PRZYKŁAD

PRZYCHÓD DO OPODATKOWANIA

Pan Jacek podjął decyzję o wystąpieniu ze spółki komandytowej. Nie zamierza dalej prowadzić działalności gospodarczej. Opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy kwotą wypłaconą w związku z wystąpieniem a wartością pierwotnie wniesionego wkładu oraz wartością udziału w nadwyżce majątkowej spółki w części odpowiadającej dochodowi już opodatkowanemu, pomniejszona o dochód z remanentu likwidacyjnego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8, art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 24 ust. 3, art. 44 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 65, art. 102, art. 103 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

REKLAMA