| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

W przypadku opinii biegłego rewidenta wystarczy czytelna kserokopia zawierająca dane podmiotu badającego, datę wystawienia i podpis biegłego rewidenta. Należy pamiętać, by odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty był zaopatrzony w datę podjęcia i podpis organu uprawnionego. Należy również pamiętać, że sprawozdanie finansowe powinno być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz przez kierownika jednostki.

Przy zgłaszaniu do ogłoszenia sprawozdań finansowych dopuszcza się złożenie kserokopii dokumentów uwierzytelnionych „za zgodność z oryginałem” przez osobę upoważnioną (czytelne stanowisko, imię i nazwisko).

Wskazane wymogi można znaleźć na stronie internetowej Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.cokprm.gov.pl) w zakładce MONITOR POLSKI B.

Kompletne sprawozdanie jest wyceniane zgodnie z zasadami kalkulacji wydawniczej (opłata za 1 stronę wynosi 724,89 zł brutto). Całkowita wycena jest wysłana do składającego sprawozdanie (adresata). Po dokonaniu wpłaty składający otrzymuje potwierdzenie w postaci faktury VAT. Po wykonaniu usługi jest przesyłany pocztą, nieodpłatnie, egzemplarz okazowy Dziennika Urzędowego Monitora Polskiego B potwierdzający wykonanie usługi.

W księgach rachunkowych powyższe wydatki są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej jako wykonanie usługi obcej.

Tabela. Ewidencja kosztów związanych z ogłoszeniem sprawozdania finansowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak znaleźć formularz KRS-Z30 w internecie

Formularz KRS-Z30, tj. „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl

KROK 1

www.ms.gov.pl

KROK 2

„Rejestry i ewidencje” - zakładka po lewej stronie

KROK 3

„Krajowy Rejestr Sądowy”

KROK 4

„Formularze wniosków wykorzystywanych w KRS” - pod tytułem „Wpis do KRS”

KROK 5

KRS-Z30 - „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”

• art. 52, art. 64, art. 69 ust. 2, art. 70 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 19 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK