REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedawnia się roszczenie związane ze służebnością przesyłu

Patrycja Dzięgielewska
Marta Musioł
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie korzystania z cudzej nieruchomości na potrzeby urządzeń przesyłowych. W momencie, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe wybudowało bądź chce wybudować na nieruchomości urządzenia przesyłowe, służebność przesyłu pozwala określić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo może korzystać z cudzej nieruchomości na potrzeby tych urządzeń. Po upływie ilu lat następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu?

Z ustawieniem na cudzej nieruchomości urządzeń przesyłowych łączą się dwa typy roszczeń przysługujących właścicielowi nieruchomości, tj. roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem oraz roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe. Należy przy tym wskazać, na różny charakter tych roszczeń. Realizacja roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu pozwala uregulować stosunki prawne pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym, a właścicielem danej nieruchomości na przyszłość. Natomiast, roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości dotyczy czasu przeszłego, okresu w którym przedsiębiorca przesyłowy korzystał z cudzej nieruchomości bez stosownego tytułu prawnego.

Autopromocja

Bardzo ważnymi zagadnieniami, obok samej instytucji służebności przesyłu, są kwestie przedawnienia roszczeń związanych z urządzeniami przesyłowymi. Z przedawnieniem roszczenia mamy do czynienia w przypadku, gdy z racji na czas, który upłynął, dane roszczenie będzie mogło być dochodzone tylko w ograniczony sposób lub w ogóle nie będzie mogło być dochodzone. O ile w zakresie przedawnienia roszczeń o wynagrodzenie za bezumowne korzystnie z nieruchomości, nie powstają spory (roszczenia te przedawniają się w terminach 10 letnim i 3 letnim w zakresie roszczeń związanych z prowadzoną działalnością), to w zakresie roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, spory są i to liczne.

Co do zasady w literaturze panuje zgodny pogląd odnośnie majątkowego charakteru roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, jednak podzielone są zdania w kwestii zastosowania instytucji przedawnienia roszczeń do roszczenia przedsiębiorcy przesyłowego. Przedstawiciele praktyki, którzy opowiadają się za przedawnieniem roszczeń przedsiębiorców przesyłowych o ustanowienie służebności przesyłu wskazują jednocześnie na datę wejścia w życie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 116, poz. 731), czyli na dzień 3 sierpnia 2008 roku, jako termin rozpoczęcia biegu przedawnienia tych roszczeń. Odnośnie zaś roszczeń właścicieli nieruchomości, przyjmując analogicznie stanowisko, stwierdzić należałoby, że przedawnieniu ulegają również roszczenia właścicieli nieruchomości, na których urządzenia przesyłowe znajdują się bez tytułu prawnego przysługującego przedsiębiorcom przesyłowym. Roszczenia właścicieli nieruchomości, jako roszczenia niezwiązane z działalnością gospodarczą, przedawniałyby się zasadniczo z upływem 10 lat.

Analizując niniejsze zagadnienie, należy mieć na uwadze fakt, że odnośnie roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, w orzecznictwie prezentowane są także stanowiska, zgodnie z którymi roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu przedawnia się jedynie dla przedsiębiorcy przesyłowego w terminie 3 lat oraz stanowiska, według którego roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu nie przedawniają się.

Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Zapraszamy do odwiedzenia forum Prawo gospodarcze

Ponieważ problem ten budzi duże wątpliwości, co przełożyło się na konkretne postępowania sądowe, Sąd Okręgowy w Olsztynie zwrócił się do Sądu Najwyższego z prośbą o rozwianie wskazanych wątpliwości w zakresie przedawnienia. Sprawie w Sądzie Najwyższym nadano sygnaturę III CZP 101/12, obecnie pozostaje nam zatem poczekać na jej rozstrzygnięcie.

Podsumowując, w chwili obecnej zgodnie z przeważającym poglądem prezentowanym w orzecznictwie sądów powszechnych, przyjmuje się terminy 3 i 10 lat, po upływie których następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu. Pojawiające się w praktyce problemy i rozbieżności interpretacyjne może wkrótce rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Jednocześnie, należy wskazać, że ustawodawca dostrzegł zaistniały problem i w chwili obecnej prowadzone są prace nad nowelizacją przepisów dotyczących służebności przesyłu. Nowelizacja miałaby dotyczyć m.in. przedawnienia roszczeń, tak aby kwestia terminów przedawnienia wynikała wprost z przepisów i nie budziła wątpliwości.

Patrycja Dzięgielewska, aplikant radcowski
Marta Musioł, młodszy prawnik

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA