REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z projektów szkoleniowo-doradczych

REKLAMA

Jedną z bolączek polskich przedsiębiorców jest brak kompetentnych i zaangażowanych pracowników. Warto więc, by temu zaradzić, skorzytać z dostępnych projektów szkoleniowo-doradczych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Z jednej strony, system edukacyjny w Polsce działa w całkowitym oderwaniu od gospodarczej rzeczywistości - na rynek pracy wchodzą rzesze bezrobotnych z wyższym wykształceniem, bez doświadczenia, za to z wysokimi oczekiwaniami płacowymi. Z drugiej strony, mali i średni przedsiębiorcy, którzy dają pracę większości aktywnych zawodowo Polaków, bardzo niechętnie korzystają ze szkoleń i równie rzadko wysyłają na nie swoich pracowników. W ich opinii szkolenia są albo drogie, albo zbyt ogólne i nieprzydatne dla ich biznesu.

Autopromocja

Tymczasem, korzystając z dostępnych jeszcze w tym roku dotacji unijnych, pracowników można przeszkolić tanio, skutecznie, po godzinach i z takich obszarów merytorycznych, które ściśle odpowiadają potrzebom konkretnej firmy.


Szkolenia i doradztwo? Nie, dziękuję!


Statystyczny mały i średni przedsiębiorca w Polsce pracowników na szkolenia wysyła bardzo rzadko, lub wcale.

Po pierwsze dlatego, że dobre szkolenia, oferowane komercyjnie i przygotowane pod kątem potrzeb danej firmy są zwykle drogie. Przedsiębiorca prędzej zdecyduje się przeznaczyć pieniądze na modernizację zakładu produkcyjnego, niż przeszkolenie przysłowiowego Kowalskiego, który najprawdopodobniej zmieni pracę jak tylko dostanie do ręki upragniony certyfikat.

Po drugie dlatego, że szkolenia oferowane za darmo lub prawie za darmo w ramach projektów objętych unijnym dofinansowaniem zwykle nie odpowiadają potrzebom firmy, a w dodatku prowadzone są przez ludzi, którzy nie mają doświadczenia zawodowego w biznesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie dlatego, że w ramach projektów unijnych pracownika zwykle trzeba wysłać na szkolenie w godzinach pracy.

Jakie są korzyści z przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG


Jak zrobić to inaczej?


Wystarczy ułożyć program szkoleń i doradztwa stricte pod potrzeby firmy, a potem spróbować pozyskać na ten cel unijną dotację. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Po pierwsze - to przedsiębiorca decyduje co będzie się działo na szkoleniach. Ustala tematykę szkoleń, określa terminy i układa grupy szkoleniowe. Potrzebuje certyfikowanych szkoleń z zarządzania projektem? Kursu obsługi wózków widłowych? A może wysoce specjalistycznego szkolenia z obsługi urządzeń, które właśnie zakupił? Wszystko jest możliwe.

Po drugie - przedsiębiorca może zaplanować dla siebie doradztwo. W programie można ująć niemal dowolną liczbę godzin pracy konsultantów, którzy za unijne pieniądze będą pracować na rzecz jego firmy. Potrzebna strategia rozwoju? Zaplanowanie działań marketingowych czy sprzedażowych? Ułożenie organizacji w firmie? Doradca pomoże, Unia zapłaci.

Po trzecie - przedsiębiorca może to mieć za darmo. Każda firma ma możliwość w ciągu trzech lat otrzymać do 200 tysięcy euro tzw. pomocy de minimis, zaś cały program można sfinansować korzystając z tego rodzaju wsparcia. Wkład własny nie jest tu wymagany. Wystarczy opracować projekt oraz napisać i złożyć wniosek.

Kupując „na firmę” pamiętaj, że nie jesteś konsumentem

 

Po czwarte - taki program można znakomicie wykorzystać do zmotywowania pracowników. Odczują go jako nagrodę, a przedsiębiorca wyśle komunikat: „dbam o Was”. Motywowanie pracowników nie musi być tożsame z premią przelewaną na konto - certyfikat z kosztownego szkolenia zadziała tu równie dobrze.

Podsumowując - małe i średnie firmy mogą starać się o unijne dotacje na realizację dedykowanych programów szkoleniowo-doradczych, opracowanych stricte pod kątem ich potrzeb, a przez to lepszych i bardziej wartościowych od dofinansowanych szkoleń dostępnych na rynku.


Dotacje unijne na szkolenia - krok po kroku


Zanim zaczniemy przeglądać Internet w poszukiwaniu firmy, która napisze nam wniosek dotacyjny, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze - dostępność środków. W tym roku o podobne projekty będą mogły wnioskować firmy działające w województwach - łódzkim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim oraz zatrudniające do 250 etatowych pracowników. Co do zasady, dotację będzie można uzyskać jedynie na certyfikowane szkolenia kończące się zewnętrznymi egzaminami. Co istotne, niektóre województwa wprowadziły jeszcze węższe ograniczenia, dlatego warto to sprawdzić. Informacje można znaleźć na stronach instytucji przydzielających środki - wyszukiwanie „PO KL + województwo” w Google powinno pomóc. Z prośbą o szczegółowe informacje można też zwrócić się do firm pozyskujących unijne fundusze, to nic nie kosztuje.

Po drugie - wykonalność projektu. Te środki są dla firm, które zatrudniają ponad 50 osób na etatach. Przy mniejszej liczbie pracowników trudno jest ułożyć sensowną liczbę grup i uzyskać dotację w kwocie, która zrekompensuje czas i pieniądze wydane na pozyskanie projektu. Oceniający projekt biorą mocno pod uwagę racjonalność kosztową wniosku o dofinansowanie i z pewnością nie ocenią go wysoko, jeśli co miesiąc zaplanujemy sobie organizację jednego szkolenia.

W 2014 r. interpretacje podatkowe z opinią zabezpieczającą

Po trzecie - potrzeby szkoleniowe. Warto się nad nimi gruntownie zastanowić zanim zaczniemy myśleć o unijnych dotacjach, pytając też o zdanie pracowników. Inaczej w najlepszym razie skończymy z takim programem szkoleniowym, jaki opracuje nam wynajęty doradca, a jemu jest przecież zasadniczo wszystko jedno czego będzie dotyczył projekt. Interesuje go jedynie efekt w postaci pozyskanych środków, meritum projektu to już nasza sprawa.

Środki unijne na szkolenia można wykorzystać mądrze i skutecznie, z pożytkiem dla swojej firmy i zatrudnianych pracowników. Polecam!

Kamil Górecki, Ekspert ZPP,

Wiceprezes Zarządu SMARTBOX

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    REKLAMA