| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Przedsiębiorcom z krótkim stażem w prowadzeniu działalności gospodarczej lub tym, którzy firmę prowadzą długo, ale nie spełniają restrykcyjnych warunków wymaganych przez banki, może być trudno uzyskać kredyt „na firmę”. W takiej sytuacji często ratują się oni pożyczką pieniężną od rodziny lub znajomych. Warto wiedzieć jakie z taką pożyczką wiążą się obowiązki podatkowe.

Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych

Jak założyć i prowadzić firmę?


Uwaga:

W sytuacji, gdy syn nie dopełni, którejś z wymaganych prawem formalności np. nie złoży deklaracji PCC-3 w terminie, będzie zobowiązany do zapłaty 2% podatku, ale tylko od nadwyżki ponad kwotę 9 637 zł.


Sytuacja 2: Synowa planuje rozszerzenie działalności swojej firmy i na ten cel otrzymuje od teścia pożyczkę w wysokości 5 tys. złotych. Czy jest zwolniona z PCC?

Ze zwolnienia od PCC bez konieczności dokumentacji transakcji w urzędzie skarbowym korzystają pożyczki zarówno od najbliższej (małżonek, dzieci, rodzice, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha), jak i dalszej rodziny (zięć, synowa, teściowie), ale tylko do kwoty 9 637 zł.

A więc w przypadku pożyczki na kwotę 5 tys. złotych udzielonej synowej przez teścia nie jest konieczne złożenie deklaracji PCC-3, a pożyczkobiorczyni nie ma obowiązku dokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Gdyby zaś kwota pożyczki przekraczała kwotę wolną, synowa powinna zapłacić podatek w wysokości 2% od nadwyżki ponad kwotę 9 637 zł.


A co w sytuacji, gdy pożyczkodawcą jest znajomy?


Inaczej wygląda sytuacja, gdy przedsiębiorca decyduje się na zaciągnięcie pożyczki od znajomego lub członka dalekiej rodziny. Wówczas, bez płacenia podatku może pożyczyć 5 tys. złotych od jednej osoby lub 25 tys. złotych od kilku osób łącznie na przestrzeni 3 lat. Przekroczenie tych kwot wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji PCC-3 oraz zapłaty 2% podatku.


PCC może stanowić koszt


Przy tej okazji warto także pamiętać, że zapłata PCC w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może być kosztem uzyskania przychodu. Dzieje się tak wówczas, gdy  otrzymane pożyczki ma służyć prowadzeniu firmy (np. zakupieniu samochodu firmowego). PCC nie stanowi kosztu, gdy pożyczane pieniądze mają zaspokoić potrzeby osobiste przedsiębiorcy.

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością


Pożyczka na prowadzenie firmy a odsetki


Może się zdarzyć, że pożyczka udzielana jest „na procent”, czyli wymaga zapłaty odsetek (choć nie ma konieczności naliczania odsetek, aby przekazanie pieniędzy było traktowane jak pożyczka). Jeżeli bliższy lub dalszy członek rodziny zdecydował się na udzielenie przedsiębiorcy pożyczki z oprocentowaniem to otrzymywane przez niego z tego tytułu odsetki stanowią przychód, który trzeba rozliczyć.

Co istotne, obowiązek rozliczenia ciąży na przedsiębiorcy (pożyczkobiorcy), który otrzymał pieniądze. Musi on obliczyć i zapłacić do urzędu skarbowego zryczałtowany 19% podatek dochodowy od odsetek zapłaconych pożyczkodawcy. Podatek należy rozliczyć do 20 dnia miesiąca, w którym został on pobrany. Ponadto, konieczne jest wypełnienie deklaracji PIT-8AR i złożenie jej do urzędu do końca stycznia następnego roku. Warto o tym pamiętać, gdyż niezłożenie deklaracji PIT-8AR wiąże się z nałożeniem na przedsiębiorcę wysokiej grzywny.


Uwaga:

Zapłacone odsetki od pożyczki zaciągniętej w związku z działalnością firmy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli natomiast przeznaczeniem pożyczki jest finansowanie inwestycji, która ma być amortyzowana odsetki podlegają zaliczeniu do kosztów pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »