REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo /shutterstock.com
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie liczne grono polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej działalności gospodarczej pod skrzydła innego kraju. Czynią tak przede wszystkim dlatego, że mają nadzieje na osiągnięcie tam większego zysku. Czy rzeczywiście przeniesienie firmy za granicę jest opłacalne? Wiele przesłanek wskazuje na to, że tak jest w istocie (pamiętać jednak należy, że zależy to od wybranego państwa). Oto najważniejsze, przekładające się na wyższe zarobki korzyści, jakie płyną z „przeprowadzki” biznesu za granicę.

Rozwiązania podatkowe

To chyba najistotniejszy powód, dla którego wiele firm znajduje swoje miejsce poza granicami Polski. Niższe podatki to oczywiście więcej pieniędzy „w kieszeni”. Można przeznaczyć je więc albo na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, bądź na wypłatę wyższych wynagrodzeń. I w pierwszym, i w drugim przypadku jest to z punktu widzenia właściciela firmy po prostu opłacalne.

Autopromocja

Proste, przejrzyste prawo

Każdy przedsiębiorca musi poświecić pewną ilość czasu na zapoznawanie się z przepisami prawa, regulującego funkcjonowanie jego branży. Im prawo prostsze, a przepisów mniej, tym krócej trwa nauka, a zaoszczędzony czas może być przeznaczony na pracę, co skutkuje większym zyskiem. Co więcej, nieskomplikowane prawo pozwala na radzenie sobie bez korzystania z pomocy specjalistycznych kancelarii prawnych, co z kolei wiąże się ze znacznymi oszczędnościami.

Kontakty z urzędami

Istnieją państwa (Irlandia, Wielka Brytania), znane z przyjaznego nastawienia urzędów do przedsiębiorców. Znacząco ułatwia i przyspiesza to przeprowadzanie formalnych czynności związanych z funkcjonowaniem firm, kontrole są rzadkie i mało uciążliwe, a ewentualne kary stosowane rzadko i z reguły w ostateczności. Wpływa to na komfort i wydajność pracy, a także oszczędza czas.

Specyficzne struktury biznesowe

Zdarza się, że przedsiębiorca tworząc swoją firmę planuje działalność w bardzo specjalistycznych branżach, które najefektywniej mogą rozwijać się i działać (a co za tym idzie, przynosić większe zyski) tylko w ramach odpowiednio skonstruowanych struktur biznesowych. Jeżeli rodzime prawo nie przewiduje utworzenia takowych, jedynym wyjściem jest wybór zagranicznej lokalizacji. Państwami oferującymi specjalistyczne rozwiązania biznesowe są np. Malta bądź Panama.

Redukcja kosztów prowadzenia firmy

Prowadzenie biznesu wiąże się oczywiście z ponoszeniem kosztów; wniesienie kapitału założycielskiego, uiszczenie opłat przy rejestracji firmy, opłaty administracyjne, opłacenie księgowości. Lokalizacja oferująca niższe koszta będzie bardziej atrakcyjna od innych, a pod jej flagą będzie szukać swojego miejsca grono chcących w ten sposób zaoszczędzić przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prestiż

Niektóre państwa cieszą się o wiele większym zaufaniem i poważaniem w kwestiach biznesowych od innych. Przekłada się to na prestiż zarejestrowanych na ich terytoriach firm. Ten z kolei sprawia, że firma ma szansę na nawiązanie kontaktów ze zdecydowanie większą liczbą potencjalnych klientów i kooperantów od konkurencji zarejestrowanej w mniej rozpoznawalnych jurysdykcjach.

Wygoda

Ten argument odnosi się do jednej konkretnej lokalizacji, i jednej konkretnej struktury biznesowej. Mowa o brytyjskiej spółce typu Limited. W przypadku, w którym rodzaj działalności spółki nie wymaga fizycznej obecności w miejscu świadczenia usług, właściciele ani pracownicy nie mają obowiązku przebywania na terenie Zjednoczonego Królestwa. Firma może być prowadzona z dowolnego miejsca na świecie.

Sama wygoda nie przekłada się co prawda na opłacalność, ale należy pamiętać, że odnosi się do firmy brytyjskiej, co pozwala jej właścicielowi na korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez tamtejsze prawo, z podatkowymi włącznie.

Polecamy: Samochód w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA