REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo /shutterstock.com
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie liczne grono polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej działalności gospodarczej pod skrzydła innego kraju. Czynią tak przede wszystkim dlatego, że mają nadzieje na osiągnięcie tam większego zysku. Czy rzeczywiście przeniesienie firmy za granicę jest opłacalne? Wiele przesłanek wskazuje na to, że tak jest w istocie (pamiętać jednak należy, że zależy to od wybranego państwa). Oto najważniejsze, przekładające się na wyższe zarobki korzyści, jakie płyną z „przeprowadzki” biznesu za granicę.

Rozwiązania podatkowe

To chyba najistotniejszy powód, dla którego wiele firm znajduje swoje miejsce poza granicami Polski. Niższe podatki to oczywiście więcej pieniędzy „w kieszeni”. Można przeznaczyć je więc albo na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, bądź na wypłatę wyższych wynagrodzeń. I w pierwszym, i w drugim przypadku jest to z punktu widzenia właściciela firmy po prostu opłacalne.

Autopromocja

Proste, przejrzyste prawo

Każdy przedsiębiorca musi poświecić pewną ilość czasu na zapoznawanie się z przepisami prawa, regulującego funkcjonowanie jego branży. Im prawo prostsze, a przepisów mniej, tym krócej trwa nauka, a zaoszczędzony czas może być przeznaczony na pracę, co skutkuje większym zyskiem. Co więcej, nieskomplikowane prawo pozwala na radzenie sobie bez korzystania z pomocy specjalistycznych kancelarii prawnych, co z kolei wiąże się ze znacznymi oszczędnościami.

Kontakty z urzędami

Istnieją państwa (Irlandia, Wielka Brytania), znane z przyjaznego nastawienia urzędów do przedsiębiorców. Znacząco ułatwia i przyspiesza to przeprowadzanie formalnych czynności związanych z funkcjonowaniem firm, kontrole są rzadkie i mało uciążliwe, a ewentualne kary stosowane rzadko i z reguły w ostateczności. Wpływa to na komfort i wydajność pracy, a także oszczędza czas.

Specyficzne struktury biznesowe

Zdarza się, że przedsiębiorca tworząc swoją firmę planuje działalność w bardzo specjalistycznych branżach, które najefektywniej mogą rozwijać się i działać (a co za tym idzie, przynosić większe zyski) tylko w ramach odpowiednio skonstruowanych struktur biznesowych. Jeżeli rodzime prawo nie przewiduje utworzenia takowych, jedynym wyjściem jest wybór zagranicznej lokalizacji. Państwami oferującymi specjalistyczne rozwiązania biznesowe są np. Malta bądź Panama.

Redukcja kosztów prowadzenia firmy

Prowadzenie biznesu wiąże się oczywiście z ponoszeniem kosztów; wniesienie kapitału założycielskiego, uiszczenie opłat przy rejestracji firmy, opłaty administracyjne, opłacenie księgowości. Lokalizacja oferująca niższe koszta będzie bardziej atrakcyjna od innych, a pod jej flagą będzie szukać swojego miejsca grono chcących w ten sposób zaoszczędzić przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prestiż

Niektóre państwa cieszą się o wiele większym zaufaniem i poważaniem w kwestiach biznesowych od innych. Przekłada się to na prestiż zarejestrowanych na ich terytoriach firm. Ten z kolei sprawia, że firma ma szansę na nawiązanie kontaktów ze zdecydowanie większą liczbą potencjalnych klientów i kooperantów od konkurencji zarejestrowanej w mniej rozpoznawalnych jurysdykcjach.

Wygoda

Ten argument odnosi się do jednej konkretnej lokalizacji, i jednej konkretnej struktury biznesowej. Mowa o brytyjskiej spółce typu Limited. W przypadku, w którym rodzaj działalności spółki nie wymaga fizycznej obecności w miejscu świadczenia usług, właściciele ani pracownicy nie mają obowiązku przebywania na terenie Zjednoczonego Królestwa. Firma może być prowadzona z dowolnego miejsca na świecie.

Sama wygoda nie przekłada się co prawda na opłacalność, ale należy pamiętać, że odnosi się do firmy brytyjskiej, co pozwala jej właścicielowi na korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez tamtejsze prawo, z podatkowymi włącznie.

Polecamy: Samochód w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA