Rada Przedsiębiorców alarmuje: niekontrolowane postępowania upadłościowe sprzyjają nadużyciom i grabieży majątku firm. W liście do premiera Donalda Tuska organizacja apeluje o zmiany legislacyjne, które mają zakończyć nieformalny system patologicznej prywatyzacji i chronić interes publiczny.
- Apel o likwidację patologii w postępowaniach upadłościowych
- 96% akceptowanych sprawozdań – mechanizm bez nadzoru
- Polska w ogonie OECD. Straty rosną, nadzoru brak
- Ujawnione przestępstwa to tylko wierzchołek góry lodowej?
- Rada Przedsiębiorców apeluje o konkretne zmiany
Apel o likwidację patologii w postępowaniach upadłościowych
Z propozycją rozwiązań prawnych dotyczących prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego oraz apelem o jak najszybsze ich uchwalenie wystąpiła do premiera Donalda Tuska Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców. W specjalnym liście do szefa rządu jej prezes Adam Abramowicz podkreślił, że proponowane zmiany są niezbędne, aby uratować wiele przedsiębiorstw oraz lepiej chronić majątek właścicieli i wierzycieli przed nadużyciami.
96% akceptowanych sprawozdań – mechanizm bez nadzoru
„W latach 2016–2024, po wejściu w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne oraz nowelizacji ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, obserwujemy poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu postępowań insolwencyjnych w Polsce. Część syndyków oraz powiązanych z nimi sędziów-komisarzy stworzyło de facto nieformalny mechanizm patologicznej prywatyzacji majątku przedsiębiorstw, odbywający się bez jakiegokolwiek skutecznego nadzoru parlamentarnego, ministerialnego, a przede wszystkim sądowego” – przypomina w liście Adam Abramowicz.
Jednym z głównych źródeł wskazanej patologii jest niemal automatyczna akceptacja sprawozdań syndyków przez sądy – aż 96% bez zastrzeżeń. Koszty postępowań upadłościowych sięgają 16% wartości majątku, a wskaźnik zaspokojenia wierzycieli to tylko 15-17%.
Polska w ogonie OECD. Straty rosną, nadzoru brak
Brak bieżącego i rzetelnego monitorowania postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych uniemożliwia skuteczny nadzór i zapobieganie potencjalnym nadużyciom. – Od 2016 r. nie opublikowano żadnych wiarygodnych danych dotyczących postępowań upadłościowych – mówił Marcin Raszka z Rady Przedsiębiorców. Postępowania trwają nawet 6–7 lat, a w tym czasie majątek może być rozpraszany.
– Sprzedaż majątku poniżej wartości rynkowej, wysokie wynagrodzenia syndyków i brak nadzoru nad wycenami – to czynniki, które ułatwiają nieuczciwe praktyki – dodaje Abramowicz.
Ujawnione przestępstwa to tylko wierzchołek góry lodowej?
Eksperci wskazują na działania służb, jak np. CBA, które prowadzą śledztwa wobec doradców restrukturyzacyjnych i syndyków. Zarzuty obejmują nadużycie uprawnień, szkody na ponad 13 mln zł, korupcję i pranie pieniędzy. Zdaniem wielu przedsiębiorców to jedynie pojedyncze przypadki, a zjawisko ma znacznie szerszą skalę i wpływa również na wizerunek Polski za granicą.
Rada Przedsiębiorców apeluje o konkretne zmiany
Rada Przedsiębiorców złożyła poprawki do tzw. „Dyrektywy drugiej szansy”, m.in. obowiązek wycen majątku przez biegłych sądowych oraz publikowanie danych o kosztach postępowań, czasie ich trwania i efektywności. Mimo poparcia części posłów poprawki zostały odrzucone.
– Usłyszeliśmy tylko deklarację rozważenia ich w przyszłości. Nie możemy jednak dłużej czekać – apeluje Abramowicz. – Trzeba natychmiast poprawić funkcjonowanie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla dobra przedsiębiorców, gospodarki oraz budżetu państwa.