| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Obniżenie kosztów i uproszczenie procedury rejestracji działalności gospodarczej

Obniżenie kosztów i uproszczenie procedury rejestracji działalności gospodarczej

Jakie działania zmierzające do obniżenia kosztów i uproszczenia procedury rozpoczęcia działalności gospodarczej podejmował w ostatnich latach rząd, a jakie jeszcze działania zawarte są w planach na najbliższy rok?

W celu umożliwienia realizacji elektronicznych procedur administracyjnych w Polsce, ustawodawca nałożył na organy właściwe obowiązek przyjmowania wszelkich dokumentów elektronicznych poprzez skrzynkę podawczą. Pojedynczy Punkt Kontaktowy działa zatem również w ścisłej współpracy z organami realizującymi procedury, które są zobligowane przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (art. 22b ust. 2) do zapewnienia kompletności i aktualności informacji na ePK.

- Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 822) (przepisy ustawy weszły w życie z dniem 25 grudnia 2014 r.)

Regulacja nałożyła na właściwe organy obowiązek określenia i udostępnienia wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych dla niektórych procedur administracyjnych. Wprowadzone zostały jednolite w skali kraju wzory pism, przede wszystkim wzory wniosków o wydanie zezwolenia, wniosków o wpis do rejestru czy wydanie zaświadczenia. Standaryzacja wzorów pism w procedurach administracyjnych umożliwia przeprowadzenie procesu elektronizacji tych procedur. Docelowo udostępnionych zostanie 64 wzorów wniosków do procedur administracyjnych określonych w 21 ustawach.

Standaryzacja wzorów wniosków nie tylko umożliwia elektronizację i uproszczenie procedur administracyjnych, ale również sprzyja przejrzystości i pewności prawa. Wzór wniosku ma określać wszystkie wymogi, które podmiot musi spełnić oraz załączniki, co znacząco ułatwi realizację procedury. Dzięki temu skróceniu ulegnie czas rozpatrywania wniosków przez organy właściwe w danej sprawie, ponieważ ograniczy to liczbę wezwań do uzupełnienia dokumentów.

Jak skutecznie zarządzać zmianą w przedsiębiorstwie

- Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw[1] - Dz. U. 2014, poz. 1161 (przepisy weszły w życie 1 grudnia 2014 r.)

Ustawa ma na celu przyspieszenie i ułatwienie rozpoczynania działalności przez wszystkie podmioty podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a nie tylko do rejestru przedsiębiorców. Zmiany obejmują także te podmioty, które ze względu na tryb składania wniosku o wpis do KRS, drogą elektroniczną, dotychczas nie mogły skorzystać z zasady „jednego okienka”.

Regulacja umożliwia szybsze rozpoczynanie działalności gospodarczej poprzez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP. Podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, bezpośrednio po dokonanym przez sąd wpisie, uzyskuje automatycznie także identyfikator podatkowy NIP i numer identyfikacyjny REGON (na podstawie danych przekazanych z KRS do CRP KEP i rejestru GUS, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego). Nadane identyfikatory będą także automatycznie, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, zamieszczane w KRS, bez konieczności wydawania przez sąd rejestrowy orzeczenia w tym zakresie. W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego staje się dniem, od którego możliwe jest rozpoczęcie działalności, w tym działalności gospodarczej.

- Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej - Dz. U. 2014, poz. 1662 (przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r.)

Ustawa zniosła m.in. obowiązek obligatoryjnego potwierdzania przez urząd skarbowy rejestracji podatnika dla celów podatku VAT w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej, co powoduje brak koniczności uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 zł należnej z tego tytułu. Urząd skarbowy dokonuje takiego potwierdzenia jedynie na wniosek podatnika. Nie każdy bowiem rejestrujący swoją działalność takiego potwierdzenia potrzebuje. Przykładowo nie będą ich raczej potrzebować drobni przedsiębiorcy jak tynkarz, sklepikarz, malarz, itp. czy też przedsiębiorcy pozostający w stałych stosunkach gospodarczych. Przy czym może być ono wydane w każdej chwili, wówczas opłata skarbowa wyniesie tylko 21 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »