| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Serwer własny czy dedykowany?

Serwer własny czy dedykowany?

Dziś praktycznie każde przedsiębiorstwo musi podjąć decyzję odnośnie miejsca, w którym będzie przechowywało dane firmowe, czy choćby stronę internetową. Wybierać może pomiędzy własnym serwerem w siedzibie firmy, serwerem dedykowanym dzierżawionym w zewnętrznej serwerowni oraz hostingiem współdzielonym. Teoretycznie pierwsze rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, ale w praktyce, niewielu firmom można je polecić.

Współdzielony czy dedykowany?

Naturalnie pojawia się pytanie także o wirtualne bezpieczeństwo danych umieszczonych na serwerze poza firmą klienta. W tym miejscu konieczne jest odróżnienie od siebie dwóch sposobów wynajmowania serwerów.

Pierwszy, najbardziej rozpowszechniony rodzaj hostingu to udostępnianie przez usługodawcę miejsca na serwerze współdzielonym. Oznacza to, że klient nie wynajmuje całego urządzenia, ale jedynie podnajmuje miejsce na serwerze. Używając obrazowego porównania, to trochę tak, jak wynajmować lokal w wielorodzinnym bloku – klient odpowiada co prawda za to, co robi w swoim mieszkaniu, ale nie ma wpływu na działania sąsiadów, którzy mogą czasem robić rzeczy zagrażające bezpieczeństwu innych.

Oprogramowanie serwerowe stosowane przy hostingu współdzielonym zwykle nie jest w 100% bezpieczne. W określonych przypadkach może pozwalać na dostęp do danych osobom nieuprawnionym, szczególnie, jeśli administrator serwera lub twórca strony WWW nie zabezpieczył poprawnie konta lub serwera. Nie oznacza to jednak, że pakiet hostingowy zawsze będzie złym wyborem.  Jeśli zależy nam wyłącznie na umieszczeniu swojej strony w sieci, na dostępie do poczty elektronicznej i programów on-line, takie rozwiązanie okaże się zarówno najtańsze, jak i najwygodniejsze.

Drugi typ serwera to serwer dedykowany. Tutaj klient ma cały serwer tylko dla siebie, co można porównać do wynajmowania całego domu. Jeśli w systemie firmy mają być przechowywane informacje poufne lub dane osobowe, taki serwer będzie bardziej bezpieczny.

Można go polecić również w takim przypadku, gdy dotychczasowe konto hostingowe okazało się niewystarczające ze względu na zbyt małą pojemność dysku lub po prostu, działa zbyt wolno ze względu na dużą liczbę wejść na stronę internetową.

Jak mali przedsiębiorcy oceniają sytuację gospodarczą

Znów więc nasuwa się porównanie z domem. Jeśli chcemy mieć dużo miejsca dla siebie, zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa, a przy tym stać nas na nieco wyższe koszty, wybierzmy dom (lub analogicznie – serwer dedykowany). Jeśli szukamy przede wszystkim oszczędności, a duża przestrzeń czy też wielość zabezpieczeń nie stanowi dla nas priorytetu, pozostańmy przy mieszkaniu (lub serwerze współdzielonym). Własny serwer jest przy tym jak pałac, który generuje na tyle duże koszty i wymaga takiej opieki, że najlepiej pozostawić go najbogatszym.

Nie tylko cena

Wybierając dostawcę usług hostingowych, warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na inne kryteria niż cena. W tym przypadku znacznie ważniejsza będzie dostępność wsparcia technicznego, szybkość reagowania na zgłoszenia techniczne oraz poziom zabezpieczeń serwera (także tych mechanicznych).

Cena oczywiście także ma znaczenie, ale najlepiej brać ją pod uwagę dopiero wówczas, gdy porównujemy ze sobą firmy zapewniające równie dobre wsparcie techniczne oraz wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa.

Inaczej narażamy się na sytuację, w której informatyczny odpowiednik „malucha” zestawimy w jednym rzędzie z wysokiej klasy limuzyną. A takie porównanie z pewnością nie ma sensu. 

Maciej Blajer, Enadis.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK