REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Serwer własny czy dedykowany?

 Enadis
Oprogramowanie dla biznesu
Serwer własny czy dedykowany?
Serwer własny czy dedykowany?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dziś praktycznie każde przedsiębiorstwo musi podjąć decyzję odnośnie miejsca, w którym będzie przechowywało dane firmowe, czy choćby stronę internetową. Wybierać może pomiędzy własnym serwerem w siedzibie firmy, serwerem dedykowanym dzierżawionym w zewnętrznej serwerowni oraz hostingiem współdzielonym. Teoretycznie pierwsze rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, ale w praktyce, niewielu firmom można je polecić.

Inwestowanie w zakup serwera, który ma zostać umieszczony w pomieszczeniu firmy, zwykle nie jest najlepszym pomysłem. Ponosimy wówczas koszty zakupu sprzętu (jeśli zależy nam na urządzeniu dobrej jakości, nie mamy co liczyć na okazyjną cenę), płacimy za jego utrzymanie (prąd, wydatki serwisowe), a jeśli nasz informatyk nie pracuje w weekendy, ewentualna awaria i tak może oznaczać nawet kilkudniową przerwę w działaniu sprzętu i obsługiwanych przez serwer systemów. W niektórych przypadkach, choćby w odniesieniu do dużego sklepu internetowego, będzie to narażało firmę na dodatkowe koszty wynikające ze wstrzymanej sprzedaży, a długa przerwa może się negatywnie odbić na wizerunku marki.  

Autopromocja

Podliczając koszty takiej inwestycji, zazwyczaj zapomina się również o kosztach symetrycznego łącza internetowego, obowiązkowego w przypadku serwera, ale znacznie droższego niż zwykle stosowane w firmach łącze asymetryczne.

Kiedy własny serwer?

Inwestowanie we własny serwer ma sens jedynie wtedy, gdy reprezentujemy dużą firmę, posiadającą wydzieloną, specjalistyczną serwerownię. Potrzebny jest wówczas duży budżet na dobre łącze internetowe (to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych miesięcznie) oraz zespół informatyków dostępnych 24 godziny na dobę.

Ochrona danych osobowych na Facebooku a działalność gospodarcza

Własny serwer staje się koniecznością, jeśli chcielibyśmy spełnić rygorystyczne warunki stawiane przez klientów lub jeśli zależy nam na bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa danych. Ma to jednak zastosowanie głównie w takich przedsiębiorstwach jak banki, które przechowują bardzo wrażliwe dane i są potencjalnym celem ataków hakerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Serwer w niedużej organizacji ma sens co najwyżej wtedy, jeśli wykorzystywany jest wyłącznie do celów wewnętrznych. Wtedy nie jest potrzebne szybkie łącze do internetu, a serwer umieszczony w sieci wewnętrznej działa zdecydowanie szybciej niż zewnętrzny.

Wirtualny, ale zabezpieczony fizycznie

Dla małej lub średniej firmy znacznie lepszym rozwiązaniem będzie serwer wirtualny, umieszczony u dostawcy usługi. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o bezpieczeństwo, także to fizyczne. Niektórzy przedsiębiorcy mogą sądzić, że mając serwer „na oku”, lepiej zadbają o jego zabezpieczenie. Zazwyczaj nie jest to prawdą.

Jak firmy monitorują publikacje na swój temat w internecie

Serwerownie zabezpieczone są przeważnie w taki sposób, jakiego nie jest w stanie zapewnić większość ich klientów. Serwery przetrzymywane są w pomieszczeniach bez okien (lub z kratami  w oknach), wyposażonych w ognioodporne drzwi, monitoring. Są też objęte 24-godzinną ochroną. Nie mniej ważny jest także stały dyżur specjalisty. Nawet jeśli problem z serwerem wystąpi o północy w Boże Narodzenie, na miejscu zawsze powinien być ktoś, kto wie, jak rozwiązać problem.

Współdzielony czy dedykowany?

Naturalnie pojawia się pytanie także o wirtualne bezpieczeństwo danych umieszczonych na serwerze poza firmą klienta. W tym miejscu konieczne jest odróżnienie od siebie dwóch sposobów wynajmowania serwerów.

Pierwszy, najbardziej rozpowszechniony rodzaj hostingu to udostępnianie przez usługodawcę miejsca na serwerze współdzielonym. Oznacza to, że klient nie wynajmuje całego urządzenia, ale jedynie podnajmuje miejsce na serwerze. Używając obrazowego porównania, to trochę tak, jak wynajmować lokal w wielorodzinnym bloku – klient odpowiada co prawda za to, co robi w swoim mieszkaniu, ale nie ma wpływu na działania sąsiadów, którzy mogą czasem robić rzeczy zagrażające bezpieczeństwu innych.

Oprogramowanie serwerowe stosowane przy hostingu współdzielonym zwykle nie jest w 100% bezpieczne. W określonych przypadkach może pozwalać na dostęp do danych osobom nieuprawnionym, szczególnie, jeśli administrator serwera lub twórca strony WWW nie zabezpieczył poprawnie konta lub serwera. Nie oznacza to jednak, że pakiet hostingowy zawsze będzie złym wyborem.  Jeśli zależy nam wyłącznie na umieszczeniu swojej strony w sieci, na dostępie do poczty elektronicznej i programów on-line, takie rozwiązanie okaże się zarówno najtańsze, jak i najwygodniejsze.

Drugi typ serwera to serwer dedykowany. Tutaj klient ma cały serwer tylko dla siebie, co można porównać do wynajmowania całego domu. Jeśli w systemie firmy mają być przechowywane informacje poufne lub dane osobowe, taki serwer będzie bardziej bezpieczny.

Można go polecić również w takim przypadku, gdy dotychczasowe konto hostingowe okazało się niewystarczające ze względu na zbyt małą pojemność dysku lub po prostu, działa zbyt wolno ze względu na dużą liczbę wejść na stronę internetową.

Jak mali przedsiębiorcy oceniają sytuację gospodarczą

Znów więc nasuwa się porównanie z domem. Jeśli chcemy mieć dużo miejsca dla siebie, zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa, a przy tym stać nas na nieco wyższe koszty, wybierzmy dom (lub analogicznie – serwer dedykowany). Jeśli szukamy przede wszystkim oszczędności, a duża przestrzeń czy też wielość zabezpieczeń nie stanowi dla nas priorytetu, pozostańmy przy mieszkaniu (lub serwerze współdzielonym). Własny serwer jest przy tym jak pałac, który generuje na tyle duże koszty i wymaga takiej opieki, że najlepiej pozostawić go najbogatszym.

Nie tylko cena

Wybierając dostawcę usług hostingowych, warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na inne kryteria niż cena. W tym przypadku znacznie ważniejsza będzie dostępność wsparcia technicznego, szybkość reagowania na zgłoszenia techniczne oraz poziom zabezpieczeń serwera (także tych mechanicznych).

Cena oczywiście także ma znaczenie, ale najlepiej brać ją pod uwagę dopiero wówczas, gdy porównujemy ze sobą firmy zapewniające równie dobre wsparcie techniczne oraz wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa.

Inaczej narażamy się na sytuację, w której informatyczny odpowiednik „malucha” zestawimy w jednym rzędzie z wysokiej klasy limuzyną. A takie porównanie z pewnością nie ma sensu. 

Maciej Blajer, Enadis.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA