| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej

Zasady bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej

Korzystanie z usług chmurowych może wiązać się z ryzykiem i obawą o bezpieczeństwo przechowywanych w chmurze danych. Najlepszych praktyk w zakresie przetwarzania danych w chmurze dostarczały dotychczas standardy takie jak Cloud Security Alliance Security Guidance (Wytyczne bezpieczeństwa dla krytycznych obszarów w Cloud Computing), Cloud Control Matrix (CCM) czy choćby tzw. „Dekalog Chmuroluba”.

Dla użytkowników szczególnie istotny może być także fakt, że norma ISO/IEC 27018:2014 zabrania wykorzystywania wizerunku użytkownika do celów reklamowych. Zgodnie z wytycznymi, przetwarzanie informacji w celach marketingowych jest dopuszczalne wyłącznie po wyrażeniu jednoznacznej zgody przez klienta, a korzystanie z usługi nie może być uzależnione od wyrażenia takiej zgody.

Norma wymaga także przejrzystości w sprawie wniosków organów państwowych o ujawnienie danych osobowych – dane użytkownika mogą być ujawnione takim organom wyłącznie wtedy, gdy dostawca zostanie do tego prawnie zobowiązany.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Kto (i po co) może wdrożyć normę?

Norma może zostać wdrożona przez różne podmioty – przedsiębiorców, podmioty publiczne, a także organizacje non-profit, które wykonują czynności z zakresu przetwarzania danych w chmurze. Stosowanie norm jest dobrowolne, może jednak ułatwić dostawcy wykazanie, że zastosował podstawowe zasady bezpieczeństwa danych i z założenia powinno podnosić wiarygodność dostawcy w oczach użytkowników. Wdrożenie normy potwierdza certyfikat wystawiany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą.

Należy odnotować, że pierwszym podmiotem, który oficjalnie wdrożył normę ISO/IEC 27018:2014 jest Microsoft - w połowie lutego 2015 roku firma ogłosiła, że jest pierwszym dużym dostawcą usług chmurowych zgodnych z tą normą.

Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalODO.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.

Natalia Zawadzka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »