REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak być konkurencyjnym na rynku

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Jak być konkurencyjnym na rynku
Jak być konkurencyjnym na rynku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konkurencyjność jako rywalizacja podmiotów działających w tej samej branży jest motorem napędzającym gospodarkę i zmuszającym przedsiębiorstwa do pracy. Aby pokonać konkurencję, firma musi wypracować własną, indywidualną i niepowtarzalną strategię funkcjonowania na rynku, dzięki której będzie atrakcyjniejsza od rywali.

Autopromocja

Co wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa?

Chcąc zostawić konkurentów w tyle, należy mieć cechy, które widocznie odróżniają dany podmiot od innych. Na to, czy przedsiębiorstwo jest konkurencyjne, wpływa zarówno jego otoczenie zewnętrzne, jak i warunki wewnętrzne. Im bogatszy potencjał wewnętrzny, tym firma lepiej radzi sobie w środowisku zewnętrznym. Oprócz oferowania wysokiej jakości oraz niskiej ceny towarów lub usług kluczowymi czynnikami pozwalającymi pokonać rywali coraz częściej stają się także innowacyjność i inwestycje. Modernizacja i wymiana sprzętu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii sprawiają, że dana firma może więcej niż jej konkurenci.

Wsparcie dla firm wdrażających nowe technologie

Wysoka jakość i niska cena

Z punktu widzenia klienta jednymi z najistotniejszych kwestii decydującymi o dokonaniu zakupu są atrakcyjna cena i dobra jakość oferowanych produktów czy usług. Podobnie w przypadku polskich przedsiębiorstw cena i jakość to stale najmocniejsze cechy decydujące o konkurencyjności danej jednostki. Co więcej, pozwalają one nie tylko pokonać rywali na rynku krajowym, ale również na europejskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Przede wszystkim innowacyjność

Wraz z rozwojem globalizacji i ciągłym postępem technologicznym konkurowanie jedynie ceną przestaje już być efektywne, a wdrażanie innowacji przez firmy staje się bezwzględnie konieczne do przetrwania na rynku. Innowacyjność powinna być nieodłącznym i stałym elementem strategii każdego przedsiębiorstwa. Znaczny wpływ na innowacyjność danej jednostki mają osoby nią zarządzające oraz jej pracownicy, którzy zmotywowani do pracy i kreatywni mogą razem zdziałać więcej. Niestety, często się zdarza, że bariery finansowe uniemożliwiają przedsiębiorstwom bycie w pełni innowacyjnymi. Jednakże należy pamiętać, że optymalne wykorzystanie wszystkich zasobów na rzecz innowacyjności szybko się zwróci w postaci dodatkowych zysków.

Zadbaj o silną markę

Aby stać się bardziej dostępnym i lepiej dotrzeć do klientów, można rozważyć wdrożenie rozwiązania, jakim jest CRM, czyli Customer Relationship Management. Ten model nowoczesnego zarządzania relacjami z klientem polega na usprawnieniu przepływu informacji i współpracy w całym przedsiębiorstwie, tak aby jak najlepiej troszczyć się o potrzeby klientów i najpełniej wykorzystać szanse sprzedażowe.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Warto także pomyśleć nad stworzeniem logo firmy. Ta niepozorna graficzna prezentacja może Ci pomóc osiągnąć prawdziwy sukces. To właśnie logo sprawia, że firma staje się rozpoznawalna na rynku i odróżnia się od konkurentów. Chcąc zbudować silną, znaną i charakterystyczną markę, nie trzeba wydawać fortuny na reklamy i bilbordy, za to warto zatrudnić specjalistów od PR-u. To oni pomogą sprawić, że firma stanie się rozpoznawalna, zbudują jej profesjonalny wizerunek na rynku oraz pomogą dotrzeć do klientów. Obecnie PR staje się jedną z najlepszych broni stosowanych na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Autor: Edyta Piekarska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA