REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W leasing czy na kredyt?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
W leasing czy na kredyt? / Fot. Fotolia
W leasing czy na kredyt? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma, chcąc się rozwijać, musi wciąż inwestować. Jednakże często wkład własny przedsiębiorstwa nie pozwala na pokrycie kosztów wszystkich planowanych inwestycji. Przed przedsiębiorcami pojawia się wtedy dylemat, co wybrać: kredyt czy leasing? Który sposób finansowania zakupów firmowych bardziej się opłaca małym i średnim przedsiębiorstwom?

Autopromocja

Kredyt dla firm

Zawierając umowę kredytu z bankiem, zobowiązujemy się do spłaty w określonym terminie wraz z odsetkami i prowizją użyczonych nam środków finansowych. Przed udzieleniem kredytu ustalana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy. Dlatego też aby otrzymać kredyt, konieczne jest przedłożenie wszelkich niezbędnych dokumentów, jakich zażąda od nas bank. Ponadto należy także ustalić przedmiot zabezpieczenia spłaty kredytu. Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka rodzajów kredytu, takich jak: kredyt dla nowych firm (udzielany młodym przedsiębiorstwom), kredyt inwestycyjny (zaciągany na rozwój firmy) oraz kredyt obrotowy (udzielany celem pokrycia obecnych wydatków). W przypadku kredytu kosztem uzyskania przychodu mogą być jego odsetki oraz wszelkie wydatki i nakłady z nim związane. Jednakże ich odliczenie jest możliwe jedynie wtedy, gdy otrzymane środki finansowe zostały przeznaczone na prowadzoną działalność gospodarczą. Od zakupionego na kredyt środka trwałego można także dokonać odpisów amortyzacyjnych oraz rozliczyć maksymalnie 60% VAT-u od ceny zakupu do wysokości 6 tys. złotych. Argumentem przemawiającym na korzyść kredytu jest fakt, że w przeciwieństwie do leasingu kupując dany przedmiot na kredyt, jesteśmy od początku do końca jego prawnymi właścicielami. Co więcej, środki finansowe pochodzące z kredytu możemy przeznaczyć na dowolną rzecz, podczas gdy w leasing nie jesteśmy w stanie wziąć wszystkiego. Leasing będzie także nieopłacalny dla przedsiębiorców, którzy nie są VAT-owcami.

Kiedy opłaca się leasing operacyjny, a kiedy finansowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści z leasingu

Leasing to umowa zawierana między leasingodawcą a leasingobiorcą, przypominająca umowę najmu i polegająca na przekazaniu przez użyczającego korzystającemu prawa do użytkowania konkretnego przedmiotu przez określony czas oraz za określoną opłatą. Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu: bardziej popularny leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W przypadku pierwszego z nich, po spłaceniu wszystkich rat, przedsiębiorca może wykupić użytkowany przez siebie środek trwały za symboliczną kwotę. Z kolei korzystający z leasingu finansowego wraz ze spłatą ostatniej raty staje się właścicielem przedmiotu, który użytkuje. Najczęstszymi przedmiotami leasingu są środki transportu, maszyny oraz sprzęt i urządzenia. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca zarówno może odliczyć 60% (maksymalnie 6 tys. złotych) VAT-u od każdej raty leasingowej, jak również wrzucić w koszty wartość netto powiększoną o podatek VAT, którego nie mógł odliczyć. Co więcej, procedura uzyskania leasingu jest znacznie prostsza i szybsza niż staranie się o kredyt. Możliwość ujęcia w kosztach całości rat leasingowych, a nie wyłącznie odsetek od kredytu sprawia, że leasing pozwala przedsiębiorcom na większą optymalizację podatkową.

Rozliczenie czynszu za leasing samochodu - skutki podatkowe

MŚP wolą leasing

Małe i średnie firmy coraz częściej wybierają leasing, twierdząc, że jest on zarówno znacznie łatwiejszym, bezpieczniejszym, jak i tańszym sposobem zewnętrznego finansowania zakupów firmowych niż kredyt. Po pierwsze, leasing daje przede wszystkim znaczne korzyści podatkowe. Dzięki niemu możemy zminimalizować należny do zapłaty podatek dochodowy. Nazywany jest on tarczą podatkową, gdyż wszelkie wydatki, który ponosimy z jego tytułu, możemy wrzucić w koszty. Co więcej, w przeciwieństwie do kredytu nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać, gdyż jego zabezpieczenie stanowi przedmiot umowy leasingowej. Ponadto leasing jest przyjaźniejszy dla start-upów, czyli nowych przedsiębiorstw, którym banki niechętnie udzielają kredytów.

Autor: Edyta Piekarska, Saldeo SMART

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA