REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Business to business – co przedsiębiorca powinien wiedzieć o transakcjach B2B?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Business to business – co musisz wiedzieć o transakcjach B2B?/ fot. Fotolia
Business to business – co musisz wiedzieć o transakcjach B2B?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na pewno wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak usprawnić proces dokonywania transakcji z kontrahentami. Długotrwała realizacja zamówień oraz niepewność co do stanu płatności za towar czy usługę mogą skutecznie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Już dziś możesz to zmienić, przeprowadzając transakcje ze swoimi partnerami przez internet. Ten rodzaj robienia zakupów nie jest już wyłącznie zarezerwowany dla handlu komercyjnego.

Na czym polega sprzedaż B2B?

Business to business to wszelkie relacje, jakie zachodzą pomiędzy firmami. Łączą one dane przedsiębiorstwo z jego partnerami, pośrednikami, dostawcami, dystrybutorami, jak również punktami sprzedaży i świadczenia usług. Obejmują one wyszukiwanie i przygotowanie ofert, realizację zamówień, potwierdzenie dostawy towarów, magazynowanie, dokonywanie płatności, wystawianie dokumentów oraz wszelkie działania marketingowe. Ogniwa łańcucha dostaw tworzą wszyscy partnerzy przedsiębiorstwa. Może być on stale rozbudowany o wiele innych elementów.

Autopromocja

Sprzedaż przez internet - obowiązki przedsiębiorcy

W handlu B2B można wyróżnić dwa rodzaje rynków: horyzontalne i wertykalne. Pierwsze obejmują wymianę handlową pomiędzy firmami z różnych branż. Drugie z kolei stanowią transakcje z obszaru jednej branży dotyczące najczęściej produkcji.

Rola systemów informatycznych w transakcjach B2B

Zarządzanie transakcjami z zakresu B2B w głównej mierze usprawniają procesy informatyczne, które wspierają pracę przedsiębiorstw. Dają one możliwość automatyzacji przepływu danych oraz szybkiego dostępu do informacji na temat przeprowadzanej transakcji. Wszelkie informacje wprowadzane są do systemu przez kontrahentów, a obieg dokumentacji, związanej ze sprzedażą jest odpowiednio zorganizowany. Dzięki temu transakcje B2B dają możliwość sprawniejszego sprzedawania, jak i kupowania towarów przez przedsiębiorców, a tym samym gwarantują większy zysk.

Często systemy B2B są ze sobą w pełni integralne, co daje możliwość automatyzacji przesyłu danych pomiędzy kontrahentami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Ponadto zarządzają one wszelkimi płatnościami oraz dokumentacją, automatycznie generując faktury czy przypominając o terminach zapłaty, co sprawia, że łatwiej jest nam zachować płynność finansową.


Jak wybrać platformę zakupową?

Transakcje business to business są dokonywane przez internet, przez co często rynek B2B nazywany jest e-biznesem. Realizowane są za pośrednictwem specjalnych platform handlowych, które mogą przyjmować formę portali branżowych, witryn aukcyjnych czy też giełd towarowych. Co istotne, umożliwiają one dokonywanie zamówień 24 h na dobę. Czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniej platformy? Warto zwrócić uwagę na to, aby była ona w pełni funkcjonalna w wersji mobilnej, dzięki czemu w każdej chwili będziemy mieli dostęp do stanu swoich transakcji za pośrednictwem urządzeń przenośnych.

Sprzedaż internetowa - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Ponadto dobrze jest też poszukać takiej platformy e-commerce, która będzie w pełni integralna z systemami finansowanymi firm, takiej jak np. Marketplanet w połączeniu z SaldeoSMART. Usprawni to całość procesu zarządzania dokumentacją finansowo-księgową Twojego przedsiębiorstwa, przyspieszy realizację zamówień, pozwoli na efektywną kontrolę wydatków i kompleksowe kontrolowanie całego przebiegu transakcji. Dzięki temu zarówno procesy zakupowe, jak i księgowe będziesz mieć zawsze w zasięgu ręki.

Źródło: SaldeoSMART

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA