| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o VAT, jeśli stałe miejsce zamieszkania lub siedziba albo miejsce stałego prowadzenia działalności przedsiębiorców zagranicznych znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, generalną zasadą jest, że właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca, gdzie realizowane są czynności podlegające opodatkowaniu.

Natomiast w przypadku podmiotów zagranicznych nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście (art. 3 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R

Polscy podatnicy zgodnie z regułą wyrażoną w art. 96 ust. 1 ustawy o VAT są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Podmioty zwolnione od podatku ze względu na osiągane obroty lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku mogą również złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT). Następnie naczelnik urzędu skarbowego dokonuje rejestracji podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie na druku VAT-5 jako „podatnika VAT czynnego” lub jako „podatnika VAT zwolnionego”.

W tym miejscu należy wyjaśnić, iż ustawodawca nie określił wprost, od którego momentu podmioty składające druk VAT-R stają się zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę treść art. 96 ust. 4 ustawy należy stwierdzić, iż rejestracja następuje w momencie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w urzędzie skarbowym. Potwierdza to Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie nr 1472/RPP1/443-405/2005/PS z dnia 9 grudnia 2005 roku, w którym wyjaśnia, że „Datę rejestracji podmiotu dla potrzeb podatku od towarów i usług wyznacza (...) dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, a nie dzień otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika na druku VAT-5. Od dnia dokonania rejestracji podatnikowi VAT czynnemu przysługuje prawo do odliczeń i otrzymania zwrotów na zasadach określonych w ustawie”.

Z art. 96 ust. 5 wynika, że w przypadku utraty przez przedsiębiorców zwolnienia od podatku lub rezygnacji z tego zwolnienia, są oni zobowiązani do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, a jeżeli podmioty te są już zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług zwolnieni z VAT - muszą dokonać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK