| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2

Zarejestrowani podatnicy VAT mają obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej. W celu jego uzyskania powinni złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2. Zgodnie z art. 96 ust. 11 ustawy o VAT podatnicy są zobowiązani do umieszczania numeru identyfikacji podatkowej na fakturach i ofertach. Obowiązek podawania NIP na fakturach wynika także z przepisów dotyczących wystawiania faktur.

Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R składają zarówno podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jak i ci, którzy uaktualniają dane wykazane w poprzednio złożonym zgłoszeniu. Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, na przedsiębiorcach ciąży obowiązek zgłoszenia zmiany do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana (art. 96 ust. 12 ustawy o VAT).

Załącznik VAT-R/UE

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w odniesieniu do podatników zamierzających dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych obowiązuje zasada, że przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R i załączniku do niego VAT-R/UE o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmioty, które dokonały zawiadomienia jako podatnika VAT UE i potwierdza ich zarejestrowanie jako podatnika VAT UE na druku VAT-5 UE (art. 97 ust 9 ustawy). Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały ww. potwierdzenie, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu niektórych kategorii usług podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku i są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem „PL”.

W przypadku, gdy zarejestrowani podatnicy VAT UE nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym, iż zamierzają rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów - przed dniem dokonania pierwszej takiej dostawy muszą złożyć zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu VAT-R/UE zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 97 ust. 12 powoływanej ustawy.

Aktualizacja zgłoszenia rejestracyjnego

Gdy podatnicy VAT UE nie będą wykonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw lub wewnątrzwspólnotowych nabyć - powinni również złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. W myśl przepisu 97 ust. 13 ustawy o VAT termin na złożenie zawiadomienia o zaprzestaniu ww. działalności wynosi 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności. Zgłoszenie takie stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT UE.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »