REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz przedsiębiorcy po urlopie: wrzesień - grudzień 2016

Kalendarz przedsiębiorcy po urlopie: wrzesień - grudzień 2016
Kalendarz przedsiębiorcy po urlopie: wrzesień - grudzień 2016

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się jesień, czas letnich urlopów już mija – trzeba przypomnieć sobie o obowiązkach w firmie. Przypominamy m.in. o konieczności wyboru biegłego rewidenta, o wpłacie drugiej raty na zfśs, inwentaryzacji, czy zmianach w prezentacji sprawozdania finansowego po nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Wrzesień

Pora na wybór biegłego rewidenta

Sprawozdanie każdej jednostki można poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Dla niektórych podmiotów takie badanie jest obowiązkowe m.in.:

Autopromocja
  • banki,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • jednostki, których działalność regulują przepisy o obrocie papierami wartościowymi,
  • jednostki funduszy inwestycyjnych
  • jednostki o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych kontynuujących działalność
  • obowiązkowemu badaniu podlegają również sprawozdania spółek akcyjnych (za wyjątkiem spółek będących w organizacji na dzień bilansowy)
  • jednostki, których sprawozdania finansowe spełniły dwa z trzech warunków (zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości).

Wyboru biegłego rewidenta i podpisania z nim umowy należy dokonać w terminie umożliwiającym mu udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wpłata drugiej raty zfśs

Jeżeli w naszym przedsiębiorstwie utrzymujemy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, do końca września mamy czas na rozliczenie się z wpłat na konto tego funduszu. Należy pamiętać, że 30 września mija termin na przelew drugiej części odpisu podstawowego tj. 25%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe zasady przeliczania wartości wyrażonych w euro


W związku z nowelizacją Ustawy o Rachunkowości zmienił się sposób przeliczania wartości wyrażonych w euro. Obecnie stosuje się średni kurs NBP ogłaszany na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy. Wcześniej był to 30 września. Trzeba w szczególności zwrócić na to uwagę.

Październik

Inwentaryzacja

Inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego, natomiast dla części składników aktywów można ją rozpocząć już październiku, a zakończyć do 15 dnia roku następnego.

Listopad

Zmiany w prezentacji sprawozdania finansowego po nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowelizacja Ustawy o rachunkowości wprowadza zmiany w prezentacji danych na sprawozdaniu finansowym. Inwestycje długoterminowe, należności krótkoterminowe oraz zobowiązania krótkoterminowe należy prezentować w podziale na:

  • należne

- od jednostek powiązanych

- od jednostek pozostałych

- jednostek w których nasze przedsiębiorstwo posiada zaangażowanie w kapitale

- od jednostek powiązanych,

- jednostek pozostałych,

- jednostek w których nasze przedsiębiorstwo posiada zaangażowanie w kapitale.

Zmianie ulegną również pasywa, m.in. udziały i akcje własne prezentowane dotychczas w pasywach bilansu znajdą się obecnie w części aktywów.

Z rachunku zysków i strat zarówno w wariancie kalkulacyjnym i porównawczym znikają pozycje zysków i strat nadzwyczajnych.

Ponadto w wariancie porównawczym w pozycji Koszty działalności operacyjnej w pozycji Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, należy wykazać w osobnej pozycji zarówno składki emerytalne w ramach ubezpieczenia społecznego, jak i inne świadczenia emerytalne, np. dotyczące programów emerytalnych.

W informacji dodatkowej do sprawozdania jednostki będą zobowiązane do dodatkowego opisu pozycji poszczególnych przychodów i kosztów o nadzwyczajnej wartości lub tych o charakterze incydentalnym.

Grudzień

 

Wigilia, bony, paczki

W ślad za Bożym Narodzeniem rozpoczyna się seria dylematów z kwalifikacją podatkową wigilii firmowych oraz podarunków dla pracowników.

Wydatki na spotkanie opłatkowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli celem spotkania jest poprawa atmosfery i relacji wśród pracowników, co w konsekwencji może mieć wpływ na lepszą realizację zadań w przedsiębiorstwie. Jeżeli firma prowadzi działalność opartą na sprzedaży opodatkowanej, od faktury za spotkanie firmowe można odliczyć VAT i nie trzeba rozpoznawać VAT należnego. Pracownik, który będzie uczestnikiem takiego spotkania, nie rozpoznaje przychodu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Inaczej dzieje się w przypadku, gdy przekażemy pracownikowi bon towarowy czy paczki sfinansowane z bieżących środków firmy. Wartość takich świadczeń należy doliczyć pracownikowi do przychodu ze stosunku pracy. Jeżeli w firmie posiadamy ZFŚS warto rozważyć przekazanie pracownikom kart przedpłaconych lub paczek finansowanych ze środków funduszu, ponieważ podlegają zwolnieniu z PIT w wysokości do 380 zł rocznie.

Zmiana formy prowadzenia ewidencji rachunkowej w przedsiębiorstwie

Możliwości wyboru formy prowadzenia rachunkowości w jednostce reguluje wartość przychodów określona w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości oraz art. 24 a ust. 4 ustawy o PIT. Przekroczenie wartości sprzedaży powyżej 1.200.000 euro w poprzednim roku podatkowym obliguje jednostkę w nowym roku do prowadzenia pełnej księgowości.

Podatnicy podatku CIT nie mają wyboru, muszą od początku prowadzić księgi rachunkowe.


Wybór opodatkowania na nowy, 2017 rok

Koniec roku, kiedy znamy, bądź prognozujemy wartość m.in. przychodów ze sprzedaży za dany rok, to dobry moment na zastanowienie się czy można i czy warto zostać przy dotychczasowej ewidencji podatkowej i rachunkowej.

Do 20 stycznia 2017 roku można zgłosić oświadczenie o wyborze formy opodatkowania/rezygnacji z dotychczasowej formy. W praktyce od 2017 roku będziemy mieli możliwość tego wyboru również dzięki Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CIEDG).

Do 20 lutego 2017 roku możemy wybrać i złożyć zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy czy też zawiadomienie o kwartalnym opłacaniu zaliczek na podatek dochodowy przez małych podatników oraz firm rozpoczynających działalność.

W przypadku podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczki uproszczone w 2017 r. powinny być ustalane na podstawie podatku należnego, wykazanego w zeznaniu za 2015 r. (złożonym w 2016 r.), a w razie braku tego podatku - podatku należnego wykazanego w zeznaniu za 2014 r. (złożonym w 2015 r.).

W 2017 r. podatnik PIT (opodatkowany według skali podatkowej) ustala zaliczki uproszczone w oparciu o dochód wykazany w zeznaniu za 2015 r. (złożonym w 2016 r.). Jeżeli w zeznaniu tym podatnik nie wykazał dochodu (albo dochód ten nie przekroczył kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku) – zaliczki uproszczone ustala na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu za 2014 r. (złożonym w 2015 r.). Jeśli również w tym roku podatnik nie wykazał dochodu (albo wykazał dochód nieprzekraczający kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku), to nie może opłacać zaliczek w uproszczonej formie.

Powyższe zasady dotyczą również podatników PIT opodatkowanych podatkiem liniowym, z tą jednak różnicą, że w ich przypadku nie ma znaczenia wysokość osiągniętego dochodu. W podatku liniowym zaliczki uproszczone ustalone są przy zastosowaniu stawki 19%.

Ewa Łosik-Swoboda, Katarzyna Zielonka, Impel Business Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA