reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS?

Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS?

Krajowy Rejestr Sądowy jest publiczną i scentralizowaną bazą danych, prowadzoną w systemie teleinformatycznym. Obejmuje te podmioty, na które przepisy nakładają obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru. Wpis do KRS następuje na podstawie wydawanego przez sąd postanowienia.

Badanie wniosku przez sąd

Po złożeniu wniosku, sąd powinien go rozpoznać w ciągu siedmiu dni (termin instrukcyjny). Sąd bada, czy wniosek spełnia wymogi formalne:

- został złożony na aktualnym formularzu urzędowym,

- jest wypełniony prawidłowo,

- jest opłacony.

Gdy wszystkie wymogi są spełnione, sąd wydaje postanowienie o wpisie. Na podstawie zaś tego postanowienia następuje wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku braków, co do wyżej wskazanych przesłanek, sąd zwraca wniosek bez wzywania do jego uzupełnienia. Jeżeli nastąpią inne braki, przykładowo załączyliśmy dokumenty w niewłaściwej formie, zostaniemy wezwani do ich uzupełnienia.

W razie zwrotu, istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku o wpis w terminie siedmiu dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeśli wniosek ten nie posiada braków formalnych, wywołuje skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutek ten nie nastąpi jednak w przypadku ponownego zwrotu wniosku, chyba że zwrot ten nastąpił z powodu braków uprzednio niewskazanych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama