REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ochrony ubezpieczeniowej, czyli do kiedy jestem ubezpieczony

Okres ochrony ubezpieczeniowej, czyli do kiedy jestem ubezpieczony
Okres ochrony ubezpieczeniowej, czyli do kiedy jestem ubezpieczony

REKLAMA

REKLAMA

Okres ochrony ubezpieczeniowej, w zależności od rodzaju umowy ubezpieczenia trwa od jednego dnia nawet do… kilkudziesięciu lat. Jak długo obowiązują najpopularniejsze ubezpieczenia na rynku? Sprawdzamy ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC), ubezpieczenia na życie, majątkowe, turystyczne i zdrowotne.

Okres ochrony ubezpieczeniowej

Choć wiedza na temat ubezpieczeń w Polsce rośnie, to wciąż wiele osób nie zawsze pamięta, do kiedy ważne są ich ubezpieczenia i czy „przypadkiem” nie do końca roku kalendarzowego. W tym kontekście warto wyjaśnić zasady, które określają czas trwania ochrony ubezpieczeniowej w najpowszechniejszych rodzajach ubezpieczeń i przypomnieć, że dzień rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej jest zazwyczaj wskazany w polisie lub jest to dzień następujący po dniu zawarcia umowy. Z pewnymi wyjątkami nie jest to więc okres „od stycznia do grudnia” lecz „od daty do daty”.

Autopromocja

Co ważne, okres obowiązywania ubezpieczenia jest różny. W niektórych przypadkach czas trwania ochrony wyznacza polskie prawo, w innych przypadkach ustala to zakład ubezpieczeń.

Poniżej szczegółowe informacje na ten temat, dotyczące 5 popularnych ubezpieczeń.

Ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC)

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązuje w  terminach wskazanych w ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jednolity: Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2214, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2020 r., poz. 1639).

Zazwyczaj wykupuje się je na 12 miesięcy, liczone od momentu zawarcia umowy i zapłacenia składki (lub jej pierwszej raty) lub od innej daty, wskazanej w umowie ubezpieczenia. Istnieje jednak możliwość wykupienia polisy na krótszy okres (tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto kilka przykładów takich sytuacji:

  • pojazd wolnobieżny można ubezpieczyć na czas użytkowania maszyny, nie krócej jednak niż na 3 miesiące,
  • niekiedy ubezpieczenie można zawrzeć na minimum 30 dni, tak jest w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo lub zarejestrowanych za granicą (ubezpieczenie potrzebne na krótko, np. w celu przeprowadzenia badań technicznych lub rejestracji auta w Polsce), pojazdów historycznych (ciągłość ubezpieczenia nie musi być zachowana, ale w czasie poruszania się po drogach pojazd musi mieć ubezpieczenie), pojazdów testowych (ubezpieczenie potrzebne w związku z jazdami próbnymi w ramach procesu sprzedaży aut w komisach czy salonach samochodowych).

Warto pamiętać, że kupiona na rok polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Chyba że klient wypowie umowę najpóźniej jeden dzień przed zakończeniem okresu ochrony lub w mijającym okresie nie opłaci w całości składki za ubezpieczenie. Umowa nie przedłuży się również, jeśli zmienił się właściciel pojazdu.

- W przypadku AC, czyli dobrowolnego ubezpieczenia, czas trwania umowy ustala zakład ubezpieczeń. Polisę wykupuje się najczęściej na 12 miesięcy. Warto zauważyć, że kierowcy przeważnie kupują AC w pakiecie z OC – informuje Damian Andruszkiewicz,  odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie.

Ubezpieczenia na życie

Z kolei ubezpieczenia na życie są produktami długoterminowymi, kupowanymi na określoną liczbę lat (np. 10, 20 czy 30 lat) lub do osiągnięcia określonego wieku (np. 18, 50 czy 65 lat). Wieloletni okres ochrony nie wpływa na zasadę obowiązywania ubezpieczenia od konkretnego dnia – zazwyczaj jest nim dzień wskazany w polisie, data zawarcia umowy lub zapłaty pierwszej składki. Ubezpieczenie na życie stanowi finansowe zabezpieczenie rodziny na wypadek trudnych sytuacji, takich jak śmierć czy ciężka choroba ubezpieczonej osoby.

Ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenie domu lub mieszkania wykupuje się przeważnie na 12 miesięcy, liczone od dnia zawarcia umowy lub od innej daty, na którą klient umówi się z ubezpieczycielem. Okres ochrony może być też dłuższy – to zależy od reguł ustalonych przez zakład ubezpieczeń. Na przykład w Compensie ubezpieczenie może obowiązywać nawet 3 lata.

- Warto zwrócić uwagę, że okres ubezpieczenia odnosi się zarówno do podstawowego zakresu ochrony, jak i rozszerzeń, na które zdecydował się klient. Mogą to być m.in. domowe assistance, OC w życiu prywatnym czy NNW – podsumowuje Andrzej Paduszyński, dyrektor ubezpieczeń indywidulanych w Compensie.

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie podróżne wykupuje się na czas trwania zagranicznego wyjazdu (prywatnego lub służbowego). W przypadku krótszej podróży, wybierając polisę, klient wskazuje, jak długo i w jakim terminie będzie przebywać za granicą. Okres ochrony ubezpieczeniowej odpowiada w tym przypadku przedziałowi dat wyjazdu i powrotu. Ubezpieczenie można zawrzeć nawet na jeden dzień. Co ważne, polisę należy kupić na terenie kraju i opłacić ją przez wyjazdem.

Ubezpieczenia zdrowotne

Na innych zasadach działają ubezpieczenia zdrowotne. W ich przypadku rok ubezpieczeniowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Istotne jest to, że jeżeli żadna ze stron – klient lub ubezpieczyciel – nie wypowie umowy, umowa przedłuża się na kolejne 12 miesięcy.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA