REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze europejskie (maj 2018) - aktualne konkursy

Fundusze europejskie (maj 2018) - aktualne konkursy
Fundusze europejskie (maj 2018) - aktualne konkursy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W maju 2018 r. otwierają się 92 nowe konkursy o przyznanie funduszy unijnych. Można ubiegać się o dotacje m.in. na badania i prace rozwojowe, szkolenia i doradztwo, aktywizację społeczną i edukację. Aktualna pełna oferta to 64 nabory z programów ogólnopolskich, 122 konkursy z programów regionalnych i 20 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju publikuje listę aktualnych konkursów. Wśród nich jest także grupa konkursów wyłącznie dla osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat.

Przedsiębiorcy

Badania i rozwój

Autopromocja

Potrzebujesz utworzyć lub rozwinąć w swojej firmie centrum badawczo-rozwojowe? Pod koniec maja otwiera się konkurs, dzięki któremu możesz pozyskać środki unijne na ten cel. Dotyczy to w szczególności mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Na projekty z województwa mazowieckiego w konkursie zarezerwowano 60 mln zł, natomiast dla inwestycji w pozostałych województwach 290 mln zł. To środki z Programu Inteligentny Rozwój.

Dotację możesz przeznaczyć na inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę do  prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Chodzi o tworzenie innowacyjnych produktów i usług. Dofinansujesz m.in. koszty wiedzy technicznej, doradztwa, a także koszty zakupu materiałów i produktów związanych bezpośrednio z realizacją projektu.

Wsparcie inwestycji w infrastrukturę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw, Inteligentny Rozwój

Jeszcze do końca maja mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. szybkiej ścieżki w konkursie z Programu Inteligentny Rozwój, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To przyspieszona ocena wniosków o dotację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt musi dotyczyć badań przemysłowych i  prac rozwojowych albo prac rozwojowych. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe. Projekt musi wpisywać się również w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację. To obszary kluczowe dla rozwoju kraju: 

Krajowe Inteligentne Specjalizacje

Wysokość maksymalnej dotacji, jaką można uzyskać zależy od charakteru projektu:

  • 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe;
  • 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe;
  • 2 mln euro na prace przedwdrożeniowe – usługi doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw;
  • 200 000 euro na prace przedwdrożeniowe – pomoc de minimis.

Konkursy "Szybka ścieżka dla MŚP"
 

Przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw i  jednostki naukowe mogą aplikować o środki z programów regionalnych na:

  • nabycie wyników badań lub prac rozwojowych, umożliwiających prowadzenie dalszych prac B+R oraz przygotowanie prototypów doświadczalnych lub tworzenie instalacji demonstracyjnych i pilotażowych (małopolskie, łódzkie),
  • wdrożenie wyników prac B+R zrealizowanych samodzielnie przez przedsiębiorstwo ze środków własnych lub opracowanych w ramach realizacji fazy badawczo-rozwojowej projektu (małopolskie),
  • pokrycie kosztów prowadzenia prac badawczo-rozwojowych lub kosztów związanych ze zgłoszeniem do właściwego organu wynalazku w celu uzyskania ochrony (kujawsko-pomorskie).W naborze organizowanym w regionalnym programie woj. śląskiego można starać się o środki na tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i oraz wsparcie prac B+R– szczegółowe informacje w linku:

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Województwa Sląskiego 2014-2020

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednostki samorządu terytorialnego/Organizacje pozarządowe/Uczelnie wyższe/Jednostki naukowe

Szkolenia

Jeśli znasz się na dostępności przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami, czy projektowaniu uniwersalnym, w maju możesz ubiegać się o dotację na organizację szkoleń w tym temacie.  

Takich szkoleń potrzebują pracownicy organów administracji publicznej, którzy wykonują zadania dotyczące planowania przestrzennego lub procesu inwestycyjno-budowlanego. 

O dofinansowanie unijne na projekt szkoleniowy może ubiegać się szerokie grono podmiotów m.in. organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytucje i urzędy.

Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego, Wiedza Edukacja Rozwój

Pod koniec maja zamyka się konkurs na  wybór doradców dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców. Do tego czasu organizacje, które mają doświadczenie w szkoleniach i doradztwie mają jeszcze szansę dołączyć do „Akademii Menedżera MŚP”.

„Akademia Menadżera MŚP” będzie oferowała wsparcie z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zarządzania zasobami ludzkimi. To działania skierowane do kadry menedżerskiej tj. właścicieli, menedżerów, pracowników przewidzianych do objęcia stanowiska kierowniczego. Zadaniem doradców, wybranych w konkursie, będzie zapewnienie usług szkoleniowych i doradczych. 

Dokumentacja Konkursu "Akademia Menadżera MŚP"

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Infrastruktura społeczna

W programach regionalnych partnerzy społeczni i gospodarczy, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, a także ośrodki pomocy społecznej (OPS) oraz przedsiębiorcy mogą składać projekty m.in. z zakresu:

  1. programów służących aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (łódzkie, podlaskie);
  2. tworzenia nowych placówek wsparcia dziennego w formie opiekuńczej, specjalistycznej, oferujących wsparcie dla dzieci i młodzieży; rozwijanie środowiskowych form opieki nad dziećmi i młodzieżą (śląskie);
  3. realizacji zintegrowanych usług o charakterze społecznym, zawodowym, zdrowotnym i edukacyjnym na rzecz rodzin (np. poradnictwo specjalistyczne, organizacja grup samopomocowych, usługi opiekuńcze/asystenckie dla osób starszych/osób z niepełnosprawnościami) – warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, podlaskie.

Nauka i edukacja

 W ponad piętnastu naborach, które rozpoczęły się lub trwają w maju, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, a także organizacje pozarządowe mogą uzyskać wsparcie z programów regionalnych:

  1. na doskonalenie umiejętności i kwalifikacji  nauczycieli w zakresie stosowania metod nauczania sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów (w tym uczniów szkół zawodowych) kompetencji niezbędnych na rynku pracy (opolskie, śląskie);
  2. na kształtowanie i rozwijanie u uczniów (w tym uczniów szkół zawodowych) kompetencji kluczowych, takich jak porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne, podstawowe kompetencje naukowo-techniczne czy informatyczne)  oraz umiejętności uniwersalne niezbędne na rynku pracy (śląskie, świętokrzyskie);
  3. na utworzenie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego, dostosowania pomieszczeń do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami i/lub doposażenie danej placówki w pomoce dydaktyczne (opolskie),
  4. w realizacji staży i praktyk zawodowych u pracodawcy dla uczniów objętych wsparciem projektowym oraz współpracy szkół zawodowych z otoczeniem społeczno – gospodarczym, szczególnie z pracodawcami/ przedsiębiorcami (świętokrzyskie, wielkopolskie).

Zdrowie

Ponad 10 konkursów dotyczy projektów związanych z szeroko pojętymi usługami lub programami zdrowotnymi. Są to m.in.:

  1. działania w zakresie przekwalifikowania osób starszych pracujących w trudnych warunkach, pozwalające im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia (śląskie);
  2. działania dotyczące chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu lub wdrażanie programów wczesnego wykrywania chorób, ich leczenia oraz rehabilitacji medycznej (wielkopolskie, podlaskie, łódzkie);
  3. projekty polegające na:
  • wsparciu działalności lub tworzeniu zdeinstytucjonalizowanych form opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi, w tym osobami starszymi,
  • długoterminowej medycznej opiece domowej nad osobą niesamodzielną,
  • wsparciu psychologicznemu lub szkoleniu dla opiekunów, w szczególności członków rodzin, w zakresie opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi a także
  • przygotowaniu i tworzeniu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego (świętokrzyskie). Do składania wniosków zapraszamy w szczególności: jednostki samorządu terytorialnego, podmioty  statutowo działające w obszarze pomocy i integracji, instytucje ochrony zdrowia i podmioty lecznicze.

 Transport

W maju mamy także ciekawe konkursy w zakresie transportu, jak na przykład – niskoemisyjny transport miejski (śląskie, łódzkie), modernizacji linii kolejowych (śląskie) czy budowy i modernizacji dróg lokalnych (kujawsko-pomorskie).

Zapraszamy do dokumentacji naborowej.

Poznaj szczegóły

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:

Programy ogólnpolskie  (XLSX 25 KB)

Programy regionalne  (XLSX 46 KB)

Programy współpracy transgranicznej (XLSX 184 KB)

Fundusze europejskie dla osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat

Wybierz plik ze swoim województwem i zobacz listę projektów z terminami rekrutacji do projektów. Możesz się zapisać do nich w maju i czerwcu 2018. Musisz tylko skontaktować z koordynatorem wybranego przez Ciebie projektu. Wystarczy zadzwonić lub wysłać maila i dowiedzieć się, jak zacząć.

A jeśli nie wiesz jaki projekt jest dla przeznaczony dla Ciebie, skontaktuj się z najbliższym urzędem pracy lub z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w Twoim regionie. Znajdą Ci najlepszy i najbliżej dostępny projekt.

Województwo dolnośląskie   (XLSX 33 KB)
Województwo lubelskie  (XLSX 1 MB)
Województwo łódzkie  (XLSX 20 KB)
Województwo małopolskie  (XLSX 127 KB)
Województwo mazowieckie   (XLSX 25 KB)
Województwo opolskie (XLSX 24 KB)
Województwo podkarpackie  (XLSX 30 KB)
Województwo podlaskie  (XLSX 20 KB)
Województwo pomorskie  (XLSX 22 KB)
Województwo śląskie  (XLSX 22 KB)
Województwo świętokrzyskie  (XLSX 19 KB)
Województwo warmińsko-mazurskie  (XLSX 25 KB)
Województwo wielkopolskie  (XLSX 79 KB)
Województwo zachodniopomorskie  (XLSX 27 KB)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA