| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Przychody ze sprzedaży uzyskane przez stowarzyszenie

Przychody ze sprzedaży uzyskane przez stowarzyszenie

Przychody uzyskane przez stowarzyszenie ze sprzedaży wyrobów, przekazanych wcześniej przez jej członków, są przychodami stowarzyszenia.


Resort finansów nie przewiduje zmian


Ministerstwo Finansów stwierdza, że brak jest możliwości wprowadzenia zmian w regulacjach dotyczących podatku od towarów i usług, które umożliwiłyby odmienne traktowanie stowarzyszeń i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W tej sytuacji nie przewiduje się wprowadzenia mniemających uzasadnienia w prawie Unii Europejskiej preferencji podatkowych między innymi w zakresie podatku VAT dla produktów regionalnych, sprzedawanych przez stowarzyszenia i społeczno-zawodowych organizacji rolników na lokalnych imprezach i festynach, gdyż takie działanie mogłoby narazić Polskę na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania naruszeniowego w zakresie niezgodnego z prawem unijnym stosowania przepisów VAT oraz skierowanie sprawy przed Trybunał Sprawiedliwości UE, co wiąże się ostatecznie z zagrożeniem określonymi karami finansowymi. Ponadto należy również zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, przewidują dla podatników możliwość stosowania zwolnień podmiotowych.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwolnienie to dotyczy również stowarzyszeń i społeczno-zawodowych organizacji rolników prowadzących sprzedaż produktów regionalnych na lokalnych imprezach i festynach, jeżeli ich obroty nie przekraczają kwoty, o której mowa powyżej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »