| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > O czym należy wiedzieć tworząc oddział spółki zagranicznej

O czym należy wiedzieć tworząc oddział spółki zagranicznej

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub poza głównym miejscem wykonywania działalności.

Jeżeli dodatkowo będą posiadały w Polsce miejsce stałego prowadzenia działalności i będą dokonywały czynności opodatkowanych podatkiem VAT, będą miały możliwość rozliczania VAT naliczonego bezpośrednio w Polsce. Aby jednak taka możliwość zaistniała muszą zostać spełnione łącznie trzy warunki:

1. Posiadanie przez jednostkę minimalnego rozmiaru działalności (tzn. prowadzenie działalności opodatkowanej na terytorium Polski);

2. Ciągła obecność ludzkich zasobów koniecznych do świadczenia usług w ramach tej jednostki (tzn. zatrudnianie pracowników oraz posiadanie osoby zwyczajowo przebywającej w Polsce, uprawnionej do reprezentowania oddziału przy zawieraniu umów i podejmowania decyzji zarządczych);

3. Ciągła obecność technicznych zasobów koniecznych do świadczenia usług w ramach tej jednostki (tzn. prowadzenie działalności w wynajętych lub posiadanych na własność pomieszczeniach).

(Interpretacja Min.Fin. z dnia 11 października 2010r.; Sygn.IPPP3/443-680/10-2/SM)

W związku z tym, iż nie zawsze przedsiębiorcy zagraniczni decydują się na pełne przeniesienie wyżej wymienionych funkcji do oddziału, w ostatnim czasie pojawiają się problemy z ich rejestracją dla celów VAT, a co za tym idzie pojawiają się niekorzystne dla podatników interpretacje w zakresie możliwości odliczania VAT naliczonego.

W przypadku podejmowania decyzji o utworzeniu oddziału na terenie naszego bądź innego państwa warto zatem zapoznać się z obowiązującymi regulacjami wewnętrznymi i dopełnić wszelkich formalności oraz zapoznać się ze stanowiskiem organów podatkowych w kluczowych kwestiach.

 

Źródło:

- Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004r. (Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz.1095 ze zmianami)

- Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. (Dz. U. z1994r. Nr 121, poz. 591 ze zmianami)

- Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zmianami)

- Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. (Dz. Urz .UE L Nr 347 str.1 ze zmianami)

 

 

Katarzyna Ochnicka

Outsourcing Rachunkowości

Czytaj także

Autor:

Outsourcing Rachunkowości

Źródło:

Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.
Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK