| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Prawo do roszczenia o przywrócenie do pracy

Prawo do roszczenia o przywrócenie do pracy

Czy w sytuacji niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej, przysługuje mu prawo do roszczenia o przywrócenie do pracy?

Roszczenie o przywrócenie do pracy może być uznane za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa nawet wówczas gdy zgłasza je pracownik podlegający ochronie ze względu na wiek przedemerytalny, który niewłaściwie wykonywał obowiązki na stanowisku członka zarządu a swoim zachowaniem spowodował utratę zaufania pracodawcy.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Należy więc przyjąć, że co do zasady, przywrócenie do pracy byłego członka zarządu jest bezcelowe oraz sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd pracy nie jest więc związany takim żądaniem i powinien w miejsce orzeczenia o przywróceniu do pracy, orzec o przyznaniu stosownego odszkodowania. W przypadku jednak byłego członka zarządu podlegającego szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy sąd pracy jest związany żądaniem pracownika co do przywrócenia do pracy, jeżeli z okoliczności wynika, że odwołanie z zarządu nastąpiło na skutek okoliczności niezwiązanych z zawinionym, nienależytym wywiązywaniem się przez niego z obowiązków organizacyjnych i zarazem pracowniczych. Sąd pracy może więc orzec o odszkodowaniu zamiast dochodzonego przez pracownika podlegającego szczególnej trwałości stosunku pracy roszczenia o przywrócenie do pracy, tylko wówczas gdy dochodzone przez takiego pracownika roszczenia o przywrócenie do pracy może zostać zakwalifikowane w konkretnej sytuacji jako nadużycie prawa (art. 8 p.k.).

Dla uniknięcia niekorzystnych skutków wypowiedzenie lub rozwiązania umowy o pracę członków zarządu, spółki powinny zatrudniać członków zarządu na podstawie umów, które swoim rodzajem odpowiadają istocie powierzonych im obowiązków. Należy pamiętać, że członkowie zarządu spółek kapitałowych nie muszą być wcale zatrudnieni w ramach stosunku pracy, lecz mogą być zatrudniani na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jeżeli jednak spółka postanowi zatrudniać członka zarządu na podstawie umowy o pracę, to najlepiej byłoby aby ta umowa była zawarta na czas wykonywania funkcji w zarządzie, czyli na czas wykonywania określonej pracy. Odwołanie z zarządu będzie bowiem automatycznie skutkowało rozwiązaniem umowy o pracę. Ponadto umowa spółki może przewidywać zatrudnienie członków zarządu na podstawie stosunku pracy z wyboru. Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się bowiem wraz z wygaśnięciem mandatu (art. 73 § 2 k.p.).


Autorką komentarza eksperckiego jest Izabela Skubel, adwokat w kancelarii prawnej Krause Legal w Warszawie.


Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe spółki kapitałowej

Czytaj także

Ekspert:

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Autorzy:

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK