| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Co zrobić z kapitałem z aktualizacji, gdy środki trwałe, których ten kapitał dotyczy, zostały zlikwidowane

Co zrobić z kapitałem z aktualizacji, gdy środki trwałe, których ten kapitał dotyczy, zostały zlikwidowane

Prowadzę od niedawna księgowość spółki z o.o. W księgach widnieje saldo kapitału z aktualizacji środków trwałych w kwocie 10 253,80 zł. W wyniku przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji (inwentaryzacja środków trwałych przeprowadzana jest tu raz na 4 lata, ponieważ jest to teren zamknięty, strzeżony) stwierdziliśmy, że środki trwałe, których dotyczy kapitał z aktualizacji, są całkowicie umorzone, a niektóre sprzedane lub zlikwidowane. Czy i jak należy rozliczyć kapitał z aktualizacji? Jak go ewidencjonować i wykazywać po rozliczeniu - jako kapitał zapasowy czy rezerwowy?

Kapitały te (zapasowy i rezerwowy) są zazwyczaj tworzone z zysku, choć nie tylko. To kapitał zapasowy, a nie kapitał rezerwowy, powiększa kwoty niepochodzące z zysku, takie jak agio czy rozliczony kapitał z aktualizacji. Z kolei kapitał z dopłat akcjonariuszy (wspólników) ujmuje się nie jako kapitał zapasowy, lecz jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników (w myśl art. 36 ust. 2e ustawy o rachunkowości).

WAŻNE!

Analityczna ewidencja księgowa kapitału zapasowego i kapitałów rezerwowych powinna zapewniać informację dotyczącą zarówno pochodzenia kapitału, jak i możliwości podziału pomiędzy wspólników w przyszłości.

Zgodnie z brzmieniem art. 192 Kodeksu spółek handlowych kwota przeznaczona do podziału między wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitał zapasowy lub rezerwowy.

Wyłączone spod podziału są ustawowo wszystkie te kapitały, które nie powstały z zysku roku ostatniego lub z zysku lat ubiegłych. Wśród nich znajduje się m.in. tzw. agio, tworzone gdy udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, a nadwyżkę ceny objęcia udziału ponad jego wartość nominalną przelewa się do kapitału zapasowego (art. 154 § 3 k.s.h.). W spółkach akcyjnych ponadto na pokrycie straty tworzony jest (art. 396 k.s.h.) kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Dodatkowo z możliwości podziału mogą być wyłączone kapitały (pochodzące z zysku) zgodnie z postanowieniami aktu założycielskiego jednostki.

Niewątpliwie kapitał własny utworzony z aktualizacji środków trwałych, jako niepochodzący z zysku, wyłączony jest również spod podziału, co podkreśla się dodatkowo w art. 31 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wyłączenie spod podziału jest aktualne również w sytuacji, gdy po sprzedaży czy likwidacji środka trwałego kapitał z aktualizacji zostanie przeksięgowany na kapitał zapasowy lub inny o podobnym charakterze. Wyłączenie spod podziału oznacza również w konsekwencji wyłączenie możliwości przekazania na kapitał podstawowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK