| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak rozliczyć użyczenie nieruchomości spółce przez wspólnika

Jak rozliczyć użyczenie nieruchomości spółce przez wspólnika

W spółce cywilnej ojciec i syn mają udziały po 50% i rozliczają dochody z tego tytułu na zasadach ogólnych. Jeden ze wspólników (ojciec) jest właścicielem nieruchomości i daje prawo do bezpłatnego użytkowania lokalu na działalność gospodarczą spółki. W związku z tym powstaje przychód w kwocie określonej w umowie, który co miesiąc zaliczamy do przychodów spółki z działalności, a co za tym idzie 50% przychodu jest zaliczane do przychodu każdego wspólnika. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

W związku z powyższym, w przypadku gdy wspólnikami spółki cywilnej są ojciec i syn, przychód z tytułu użyczenia nieruchomości przez ojca nie powinien być ustalany i tym samym zaliczany do podstawy opodatkowania obu tych wspólników.

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. W piśmie z 12 kwietnia 2006 r. nr PD1a/415-1/06 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach czytamy, że:

(...) Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...) Ww. zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących koszty uzyskania przychodów i strat (...). Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie „dla siebie samego” w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód ani koszt. Jednocześnie w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu ani przez spółkę, ani przez tego wspólnika przychodu „z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik w sensie podatkowym „świadczył samemu sobie”. Nie wyklucza to faktu, że tego rodzaju świadczenie może stanowić przychód pozostałych wspólników takiej spółki.

W związku z wykazanym nienależnie przychodem za poprzednie lata podatkowe mogą Państwo wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 § 2 pkt 1 lit. a) Ordynacji podatkowej). Za pozostałe do końca bieżącego roku miesiące nie powinni już Państwo wykazywać przychodu z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości. Natomiast wpłacone w tym roku zawyżone zaliczki na podatek mogą być rozliczone jako nadpłata w zeznaniach złożonych za ten rok (art. 73 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

• art. 8 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

• art. 4 ust. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818

• art. 73 § 2 pkt 1, art. 75 § 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK