| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Nieruchomość nieodpłatnie użyczona spółce osobowej

Nieruchomość nieodpłatnie użyczona spółce osobowej

Jeden ze wspólników spółki jawnej chce, na podstawie umowy użyczenia, przekazać spółce do używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość. Czy nieruchomość może być przedmiotem umowy użyczenia? Czy z tytułu użyczenia nieruchomości powstanie u wspólników przychód podlegający opodatkowaniu?

Oznacza to, że jeden wspólnik będzie użytkował na podstawie umowy użyczenia własną nieruchomość. Zawarcie przedmiotowej umowy spowoduje zatem, że w takiej części, w jakiej właściciel nieruchomości ma prawo do udziału w zyskach spółki, będzie świadczył na rzecz siebie samego. Ponieważ jednak zawieranie umów z samym sobą nie jest prawnie dopuszczalne, właściciel nieruchomości nie będzie ustalał przychodu z działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnie uzyskanego świadczenia.

Taki przychód uzyskają natomiast pozostali wspólnicy, chyba że w ich przypadku znajdzie zastosowanie zwolnienie, o którym mowa wyżej. Przychód z działalności gospodarczej w związku z nieodpłatnym używaniem nieruchomości powstanie wyłącznie po stronie wspólników, którzy nie są właścicielami nieruchomości.

Wartość tego przychodu należy ustalić w wysokości równej wartości czynszu, jaki byłby należny w sytuacji zawarcia umowy najmu tej nieruchomości, z uwzględnieniem udziału w zyskach przysługującego każdemu wspólnikowi.

Nieodpłatne używanie nieruchomości przez spółkę jawną wpływać będzie na przychody wspólnika, będącego właścicielem nieruchomości (art. 16 u.p.d.o.f). Przy ustalaniu przychodu z nieruchomości odstąpionej nieodpłatnie do używania właściciel nieruchomości powinien uwzględniać wyłącznie tę wartość świadczenia, która przypada na pozostałych wspólników odpowiednio do wielkości ich udziałów w zyskach spółki.

Maria Dolna-Ciemniakowska

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 14 i 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »