REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

Ewa Leszczyńska
Justyna Tarantowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

RADA

Autopromocja

Na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki należy sporządzić remanent i wpisać go do pkpir. Wspólnik nie będzie zobowiązany do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego, gdyż nadal będzie prowadził działalność gospodarczą (indywidualnie). Nie wystąpi także obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od już wypłaconego zysku, ponieważ podatek od niego był już zapłacony przez wspólnika w roku podatkowym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przypomnijmy, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, którą jest spółka jawna, są określane proporcjonalnie do prawa wspólnika w udziale w zysku. Przychody te podlegają łączeniu z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali (art. 8 ust. 1 updof).

Zasady rozliczenia spółki jawnej z występującym wspólnikiem są uregulowane w art. 65 Kodeksu spółek handlowych. W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy należy określić na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość rynkową tego majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (art. 65 § 1 k.s.h.). Zaznaczmy, że nie jest to typowy bilans w myśl ustawy o rachunkowości. Należy go rozumieć jako zestawienie obejmujące nie tylko przychody i koszty, ale i zobowiązania oraz należności, które nie wynikają z zapisów pkpir.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu. Tylko rzeczy wniesione przez wspólnika do spółki do używania podlegają zwrotowi w naturze (art. 65 § 3 k.s.h.). Nie podlegają natomiast takiemu zwrotowi rzeczy, które zostały wniesione do spółki jako wkład. Stanowią one własność spółki, dlatego wspólnik nie ma prawa domagać się ich zwrotu w naturze. Zatem jeżeli komputer, jaki Czytelnik wniósł do spółki, był jego wkładem i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, nie podlega zwrotowi.

Udział wypłacony wspólnikowi (Czytelnikowi) obejmuje wniesiony do spółki wkład, a także procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesiony wkład.

Wśród kwot, jakie otrzymuje występujący wspólnik z tytułu rozliczenia ze spółką jawną, można wyróżnić następujące:

• zwrot równowartości pierwotnie wniesionego do spółki wkładu,

• procentowy udział w nadwyżce majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady, odpowiadający dochodowi uprzednio opodatkowanemu z tytułu prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej,

• udział w ww. nadwyżce w części przekraczającej dochód uprzednio opodatkowany z tytułu prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej.

Przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki osobowej są jednak zwolnione z opodatkowania, ale tylko do wysokości wniesionych wkładów (art. 21 ust. 1 pkt 50 updof). Oznacza to, że wkład zwrócony Czytelnikowi występującemu ze spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony. Również wypłacony udział w nadwyżce majątkowej spółki w tej części, w jakiej odpowiada dochodowi, który został już opodatkowany podatkiem dochodowym jako dochód z tytułu prowadzonej w formie spółki działalności gospodarczej, nie podlega ponownemu opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednak wartość udziału w spółce, przewyższająca wartość wkładu, może być większa niż wysokość dochodów już opodatkowanych u wspólnika. Wynika to z faktu, że wartość zbywcza przyjęta do rozliczeń z występującym ze spółki wspólnikiem, przewyższa wartość bilansową uwzględnianą dla potrzeb podatkowych. Ponadto źródłem finansowania majątku spółki może być nie tylko dochód, ale również kredyty. Należy więc stwierdzić, że część wypłaconego udziału, która nie znalazła pokrycia w opodatkowanym już dochodzie, podlega opodatkowaniu.

Jeśli w bilansie sporządzonym według wartości zbywczej majątku spółki ujęte są również składniki majątkowe objęte spisem z natury, oznacza to, że opodatkowanie całego wypłaconego udziału ponad opodatkowany dochód prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej podstawy.

Przypomnijmy, że na dzień wystąpienia wspólnika konieczne jest sporządzenie spisu z natury. O zamiarze jego sporządzenia należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Objęte nim zostaną: towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpady oraz związane z wykonywaną działalnością rzeczowe składniki majątku niebędące środkami trwałymi (wyposażenie). Ich wyceny należy dokonać według cen zakupu (art. 24 ust. 3 updof i § 27 rozporządzenia w sprawie pkpir). Wartość remanentu należy wpisać do pkpir. Na podstawie sporządzonego remanentu zostanie ustalony faktyczny dochód wszystkich wspólników.

Jednak na występującym wspólniku spółki jawnej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od dochodu ustalonego na podstawie remanentu, ponieważ będzie on kontynuował działalność gospodarczą (zob. wyrok NSA z 3 lutego 2000 r., sygn. akt I SA/Wr 2460/97). Pozostali również nie mają takiego obowiązku, ponieważ będą kontynuować działalność w formie spółki. Jeżeli w wyniku remanentu przy rozliczeniu wspólnika wykazane będą braki, to występujący wspólnik (Czytelnik) będzie obowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość (art. 65 § 4 k.s.h.). Nie stanie się tak jedynie w sytuacji, gdy na podstawie umowy spółki wspólnik (Czytelnik) jest zwolniony z obowiązku pokrywania strat spółki (art. 51 § 3 k.s.h.).

Należy zatem uznać, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega różnica (nadwyżka) między kwotą wypłaconą Czytelnikowi w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej a wartością zwróconego wkładu oraz wartością udziału w spółce ponad wysokość wkładu, odpowiadającą dochodowi już u Czytelnika opodatkowanemu, pomniejszona o dochód z remanentu likwidacyjnego.

Kwota nadwyżki stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rozliczenie związane z wystąpieniem ze spółki jest bowiem rezultatem działalności gospodarczej prowadzonej wcześniej w jej ramach i nie można go traktować odrębnie.

Powyższe stanowisko potwierdził również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w piśmie z 12 kwietnia 2007 r., sygn. PB1/4150-6/07/KD, oraz Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 14 listopada 2006 r., sygn. RO-XV/415/PDOF-488/500/JS/06.

• art. 8 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• § 24 ust. 3, § 27, § 28 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

• art. 51 § 3, art. 64 § 4, art. 65 § 3-4 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Justyna Tarantowicz

księgowa

Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA