REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną
Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wspólnicy spółki cywilnej chcą zwiększyć rozmiar i zakres działalności gospodarczej, warto zastanowić się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną. Spółka cywilna jest po prostu umową cywilnoprawną między wspólnikami prowadzącymi działalność gospodarczą, regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Natomiast spółka jawna jest spółką osobową regulowaną przepisami Kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie jest trudne.

Cała procedura zmiany wymaga dostosowania umowy spółki cywilnej do przepisów Kodeksu oraz zgłoszenia do KRS-u przez wszystkich przedsiębiorców-wspólników spółki cywilnej (art. 26 § 4 i 6 Kodeksu spółek handlowych).

Autopromocja

Najważniejsze zmiany

Spółka jawna w przeciwieństwie do cywilnej jest podmiotem prawa, tj. posiada zdolność prawną (sądową) i zdolność do czynności prawnych, przez co może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, dzięki czemu jest bardziej wiarygodna dla kontrahentów niż współpracujący ze sobą pod szyldem spółki cywilnej przedsiębiorcy.

Plusem przemawiającym na korzyść spółki prawa handlowego jest także skurczenie się zakresu odpowiedzialności za długi. Przy spółce jawnej kontrahent czy fiskus może wyegzekwować dług z majątku jednego wspólnika dopiero, kiedy egzekucja z majątku innego wspólnika będzie bezskuteczna. W spółce cywilnej wierzyciel może żądać uregulowania zobowiązania – w całości lub w części – od wszystkich wspólników łącznie, wyłącznie od kilku z nich lub od każdego z osobna.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Generalnie przekształcona z cywilnej w jawną spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały nadane wspólnikom cywilnej przed przekształceniem. O tym, czy będzie inaczej może przesądzić ustawa czy decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji czy ulgi (art. 553 § 2 ww. kodeksu). W spółce jawnej, tak samo jak w cywilnej, to wspólnicy są podatnikami PIT-u oraz płatnikami składek ZUS-owskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura zgłoszenia

Zgłoszenie spółki jawnej do KRS-u powinno zawierać firmę, siedzibę i adres spółki, jej przedmiot działalności, adresy, nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adres do doręczeń. Poza tym konieczne są także dane osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki.

Spółka cywilna staje się spółką jawną z chwilą wpisu do rejestru (art. 26 § 5 Kodeksu spółek handlowych). Przysługują jej wszystkie prawa i obowiązki, jakie dotyczyły spółki cywilnej, zostaje ten sam NIP i REGON. Spółka jawna stanie się właścicielem nieruchomości czy prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, które dotychczas stanowiły wspólność łączną wspólników (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. o sygn. akt II CSK 90/14).

Drobnym minusem przekształcenia jest jego cena. Za wpis do KRS-u trzeba będzie zapłacić 600 zł. Ewentualna aktualizacja wpisu kosztuje 350 zł. Koszty przekształcenia mogą wzrosnąć o te związane z księgami wieczystymi, jeśli we wspólnym majątku przedsiębiorców połączonych spółką cywilną znajduje się nieruchomość.

Przekształcenie bez VAT-u

Warto pamiętać, że przekształcenie spółki cywilnej będącej podatnikiem VAT-u w spółkę jawną nie rodzi obowiązku zapłaty VAT-u. W wyniku wyłącznej zmiany formy prawnej spółki nie dochodzi do żadnej opodatkowanej transakcji, tj. ani do przeniesienia praw do rozporządzania towarem jak właściciel, ani do świadczenia usług, tym samym taka zmiana nie mieści się w przedmiotowym zakresie ustawy o VAT.


Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2016 r. o sygn. IBPP1/4512-1015/15/KJ, w odpowiedzi na planowane przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną w celu zwiększenia skali prowadzonej działalności i usprawnienia tego prowadzenia.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA