REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka w Macedonii – szybka rejestracja i korzyści podatkowe

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Spółka w Macedonii – szybka rejestracja i korzyści podatkowe /shutterstock.com
Spółka w Macedonii – szybka rejestracja i korzyści podatkowe /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Wskazuje się, że proces rejestracji spółek w Macedonii jest jednym z najkrótszych procesów w Europie. Natomiast podatek dochodowy zarówno dla firm jak i osób fizycznych (w formie podatku liniowego) kształtuje się na poziomie 10%, z kolei podstawowa stawka podatku VAT wynosi 18%.

Autopromocja

Republika Macedonii – niewielki kraj położony w południowo-wschodniej Europie (Bałkany) w niedługim czasie może dać się poznać nie tylko jako miejsce przyjazne turystom, lecz także jako terytorium doskonałe dla prowadzonego biznesu. Macedoński rynek wciąż pozostaje niezagospodarowany i podatny na nowe inwestycje. Kolejne pozytywne wyniki gospodarcze oraz ekonomiczne sprawiają, że Macedonia staje się coraz widoczniejsza na mapie biznesu Europy. Zagraniczni inwestorzy, którzy chcą ulokować aktywa w tym kraju, mogą skorzystać z szybkiego i łatwego procesu założenia spółki przy spełnieniu określonych warunków. Jakie korzyści wynikają z założenia spółki w Macedonii? Czy polskie firmy powinny zastanowić się nad przeniesieniem biznesu na Bałkany?

Macedonia daje poznać się jako kraj przyjazny napływowi kapitału ludzkiego oraz finansowego. Założenie spółki w Macedonii spowoduje, iż zagraniczni inwestorzy będą posiadać takie same prawa jak obywatele tego kraju. Przedmiotowe równouprawnienie odznaczać się będzie szczególnie w zakresie bezpośredniej możliwości nabywania każdego rodzaju nieruchomości, jak również gruntów budowlanych na terenie Macedonii.

Warto podkreślić, że każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej może przebywać na terenie Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (oficjalna nazwa przyjęta i funkcjonująca na arenie międzynarodowej) bez wizy do trzech miesięcy od wjazdu na terytorium tego kraju. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zagraniczni inwestorzy są zobowiązani do wystąpienia i otrzymania odpowiedniej wizy biznesowej. Wymogi formalne oraz cały proces urzędniczy nie jest skomplikowany, a tym bardziej czasochłonny, z uwagi na fakt, iż macedońskie władze są bardzo przychylnie nastawione na napływ nowych podmiotów gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzenie działalności – od czego zacząć?

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Macedonii zagraniczni inwestorzy powinni rozpocząć od wybrania nazwy firmy, jak również formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Pewną ciekawostką jest to, że przedsiębiorca chcąc zarejestrować spółkę, powinien przygotować trzy nazwy dla swojej firmy, które przedstawi urzędnikowi przy rejestracji spółki. Po sprawdzeniu dostępność wybierana jest jedna z tych nazw, a następnie procedowane będą kwestie związane z wypełnieniem formularza rejestracyjnego.

Podczas jego wypełniania zakładający spółkę powinien być przygotowany na przedstawienie informacji o strukturze własności i działalności gospodarczej, wskazania danych dotyczących danych odnoszących się do adresów i nazwisk wspólników lub akcjonariuszy, jak również wpłaty kapitału zakładowego, który musi zostać pokryty. Według macedońskiego prawa spółek, kapitał zakładowy może być wpłacony po zawiązaniu spółki lub w ciągu roku po rejestracji.

Zagraniczni inwestorzy chcący ulokować swoje aktywa w Macedonii, mogą na podstawie krajowej ustawie o spółkach handlowych wybrać następujące formy działalności gospodarczej:

  1. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą (TP),
  2. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (DOO),
  3. jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (DOOEL),
  4. spółka jawna (JTD),
  5. spółka akcyjna (AD),
  6. spółka komandytowa (KD) oraz
  7. spółka komandytowo-akcyjna (KDA).

Niewątpliwą zaletą wybrania którejkolwiek z form prawnej jest fakt, że proces rejestracji spółek w Macedonii jest jednym z najkrótszych procesów w Europie. Z kolei ilość dokumentacji potrzebna do pozytywnego zakończenia czynności formalnych ogranicza się do przedstawienia notarialnie poświadczonego statutu regulującego kwestie wewnętrzne firmy, określonych danych oraz przygotowanych tłumaczeń dokumentów. Zagraniczny inwestor zobowiązany jest również dysponować otrzymanym od banku potwierdzeniem wpłaty kapitału zakładowego.

Opodatkowanie działalności w Macedonii

Sytuacja gospodarcza podobnie jak system podatkowy zostały w Macedonii w ostatnich latach zdecydowanie ustabilizowane. Dla tego kraju najcięższym ekonomicznie okresem był czas kryzysu, który rozpoczął się w Macedonii w 2008 roku, doprowadzając do silnej recesji w 2009 i 2012 roku. Od tamtego okresu gospodarka stale się rozwija. Dzieje się tak w głównej mierze dzięki pozytywnie rosnącemu w siłę sektorom: budowlanym i przemysłowym. Pomimo pewnych problemów gospodarczych, dzięki ostatnim reformom Macedonia wytworzyła jeden z najatrakcyjniejszych systemów podatkowych w Europie.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)


Macedonia określana jest, jako „prymus Bałkanów” stając się dla wielu europejskich państw rajem podatkowym. Zwrócić należy w pierwszej kolejności uwagę, że podatek dochodowy zarówno dla firm jak i osób fizycznych (w formie podatku liniowego), kształtuje się na poziomie 10%. Dla porównania podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce wynosi aż 18% i 32%. Zgodnie z macedońskim modelem opodatkowania, obowiązuje również stawka 0% od zysków zatrzymanych w spółce, co jeszcze bardziej wpływa na atrakcyjność inwestycyjną w tym państwie.

Podstawowa stawka podatku VAT w Macedonii wynosi 18% i co ważne nie zmieniła się od pięciu lat. Niektóre towary objęte są w tym kraju obniżoną stawka VAT w wysokości 5%, a co ciekawe istnieje również stawka 0%. Warto również wskazać, że system podatkowy Macedonii jest „przyjazny” zagranicznym inwestorom w związku z zapewnieniem dziesięcioletniego okresu zwolnienia z podatku dochodowego dla podmiotów aktywnych na obszarach tzw. technologiczno-przemysłowych strefach rozwojowych zajmujących się tylko nowymi technologiami.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Porównać można to z funkcjonującymi w Polsce Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi czy powstającymi coraz częściej Strefami Aktywności Gospodarczej, z tą jednak różnicą, że w Macedonii pomoc inwestorom jest rzeczywiście konkretna oraz odczuwalna. Firmy decydujące się na działalność w obszarze technologiczno-przemysłowych stref rozwojowych zyskują specjalne warunki prowadzenia działalności oraz ulgi podatkowe na przykład w postaci subsydia do 500 000 euro na koszty budowlane oraz możliwość dzierżawy długoterminowej działek na okres do 99 lat. Jeżeli dodamy do tego konkurencyjne płace, niewielkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz życia, jak również młode społeczeństwo (coraz to bieglej posługujące się językiem angielskim), Macedonia może stać się w niedługiej przyszłości bardzo dogodnym miejscem do prowadzenia biznesu poza granicami kraju.

Na nowych rynkach warto o wsparcie doświadczonej kancelarii

Atrakcyjność inwestycyjna Macedonii oraz ciągła chłonność jej rynku powoduje, że jest to kraj doskonale sprzyjający lokowaniu aktywów. Z uwagi jednak na małą liczbę polskich firm, które zdecydowały się przenieść tam działalność, Macedonia pozostaje wciąż krajem „egzotycznym” pod względem przeprowadzonych inwestycji. Odnosi się to zarówno do doświadczeń samych firm, jak również ekspertów mogących pomóc przy przeniesieniu działalności do tego kraju. Podejmując niewłaściwe decyzje prawne oraz biznesowe, firmy niejednokrotnie ponoszą dotkliwe konsekwencje swoich czynów, szczególnie na nieodkrytych do tej pory rynkach.

Tylko działania doświadczonych kancelarii gwarantują skuteczną współpracę oraz procedowanie we wszelkich etapach założenia spółki na terytorium Macedonii, co ważne również w zakresie pomocy założenia dla spółki rachunków w największych bankach jak Uni Bank, Ohridska Bank (Societe General) czy Komercijalna Bank. Tylko wyspecjalizowane kancelarie oferują kompleksową pomoc, która wykracza poza tradycyjnie rozumiane doradztwo prawne i w razie potrzeby obejmują przejęcie na siebie ciężaru zarządzania całą sytuacją.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA